Hodně oblíbená Šumavská vesnice Kvilda se nachází v Prachatickém okrese, jihozápadně od města Vimperk. Jedná se o nejvýše položenou vesnici v České republiky a v rovných 1 065m nad mořem.
Jen 5 km od vesnice se nachází prameny Teplé Vltavy. Natáčela se zde Policie Modrava. Podle dat z roku 2019 na Kvildě žije 139 obyvatel.
Aktualizováno 30.12.2022
Kvilda spadá do Šumavského národního parku a v jejím okolí se nachází 6 chráněných přírodních území, mezi ty nejnavštěvovanější patří Jezerní slať, Prameny Vltavy, Tetřevská slať a Vltavské stráně.
Kvilda je vyhledávaným turistickým cílem nejen během léta, ale i také v zimě. V létě sem můžete vyrazit na kole a v zimě si zde užijete běžky nebo lyžování v místním skiareálu.
Informace o Kvildě
Nadmořská výška | 1 065 m n. m. |
Počet obyvatel | 139 (2019) |
Kraj | Jihočeský |
Okres | Prachatice |
Status | Obec |
Založeno | 16. století |
Rychlá historie Kvildy
Založení vesnice je datováno do 16. století, přesněji první zmínka pochází z roku 1569. Název vesnice dostala dle zdejšího lesního hvozdu, jehož historie je datována již do roku 1345. Zajímavostí je, že až do roku 1945 zde žilo výhradně jen německé obyvatelstvo.
V letech 1892 – 1894 zde byl vystavěn kostel sv. Štěpána v novogotickém stylu. Jde o již druhý kostel. Ten první shořel v roce 1889, kdy Kvildu zasáhl rozsáhlý požár a kromě kostela shořelo 18 domů a škola.
Jak se dostat na Kvildu?
Z Plzně za 1 hodinu a 50 minut, když zvolíte trasu Přeštice > Švihov > Klatovy > Sušice a Rejštejn.
Z Prahy za 2 hodiny a 23 minut trasou Dobříš > Milín > Mirotice > Strakonice > Vimperk.
Z Českých Budějovic za 1 hodinu a 15 minut trasou Netolice > Husinec > Vimperk.
Cestou se můžete zastavit na Zámku Vimperk, navštívit Hrad Kašperk nebo třeba Vlčí výběh v Srní. Záleží z jakého směru se na Kvildu budete blížit.
Výlety v okolí Kvildy
Kvilda je vynikající základnou pro podnikání výletů na dalších částí Šumavy. Tak i tak je občas dobré zůstat ve městě a dát si volnější den. Nebudete-li chtít celý den lenošit, tak se vám nabízí se vám pár tipů na výlet v okolí Kvildy.
Naučná stezka okolo Kvildy
Stezka začíná u kostela sv. Štěpána, pokračuje po hlavní silnice směrem na Borovou Ladu a odtud již to přírody. Na stezce jsou umístěné 4 informační panely o šumavské přírodě v okolí Kvildy.
Tato stezka je 4 km dlouhá, vede převážně lesy v okolí Kvildy. Všude je velmi dobře značená, není však vhodná pro cyklovýlet či pro procházku s kočárkem, neboť někde je stezka jen úzkou pěšinou uprostřed krásné přírody.
Běžky
V okolí se nachází rovnou 50 km upravovaných běžkařských tras, které jsou pravidelně upravovány a to od poloviny prosince do konce března (záleží podle sněhu). Nejznámější trasou je “dálnice” mezi Kvildou a Horskou Kvildou přes Jezerní slať, Prameny Vltavy, Bučinu a Filipovu Huť.
Cyklovýlety
Pro milovníky cyklistiky je zde velmi široký výběr krásných cyklistických tras. Všechny jsou velmi kvalitně značené a jsou vhodné i pro malé turisty. Mezi ty nejznámější bych určitě zařadil:
- Horská Kvilda – Filipova Huť – Kvilda – Jezerní slať – Horská Kvilda
- Horská Kvilda – Filipova Huť – Bučina – Kvilda – Horská Kvilda
- Kvilda – Bučina – Knížečí Pláně – Borová Lada – Nové Hutě – Horská Kvilda
V sezóně na Šumavě jezdí také cyklobusy, díky kterým se dokážete dostat zpět na parkoviště nebo na vlak v případě potřeby. Nejste tak omezeni na plánování pouhých okruhů, které skončí tam kde začínáte.
Pramen Vltavy
Kvilda je spolu s Modravou je jedním z míst, kde je možné nechat váš automobil a vydat se na proslulý pramen Vltavy. Na pramen se lze dostat přímo z centra Kvildy po turistické modré trase v délce 7 Km. Tato varianta patří mezi nejoblíbenější a jde o jednu z nejfrekventovanějších tras v okolí.
Nejlepší restaurace na Kvildě
Pekárna a pivovar Kvilda
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 1 770 recenzí [Google Mapy]
Vynikající restaurace přímo v centru Kvildy. S mnoha produkty domácí výroby, zejména vyhlášenou držkovou, která je každou středu a sobotu. Rozhodně musíte navštívit!
Šumava Inn
Hodnocení: ⭐⭐⭐
Hodnotilo: 170 recenzí [Google Mapy]
Původní restaurace z roku 1837, která si zahrála ve filmu Král Šumavy. Kromě tradiční kuchyně zde naleznete i staročeská, šumavská jídla a zvěřinu. Otevřeno každý den od 11:00 do 22:00.
Kvilda je turisty vyhledávaným místem, proto je zde možné nalézt spoustu hotelů. Většina restauracích se ukrývá v hotelech.
- Pekárna a pivovar Kvilda
- Šumava Inn
- Penzion a restaurace Černý Vlk
Ať už si vyberete jakoukoliv restauraci, tak rozhodně neuděláte špatně.
Penzion a restaurace Černý Vlk
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 678 recenzí [Google Mapy]
V zimě kachlová kamna a v létě terasa, takový je černý vlk. Restaurace vařící z vlastních ingrediencí staročeskou kuchyni. Otevřeno každý den!
Wellnes na Kvildě
Že je zkoumání Šumavy náročné a chcete si odpočinout? Pak můžete navštívit wellnes hotelu – Aparthotel Teddy ve směru na Modravu. Wellnes je otevřené od 16:00 – 22:00 a naleznete zde klasickou saunu a vířivku. Případně se můžete vydat na Modravu a před ní zastavit ve Filipově Huti, kde se nachází EA Hotel Hájenka, který svým zákazníkům poskytuje wellnes služby.
Muzeum Kvildy
Kvilda je jedna z nejmenších obcích v České Republice, kde se nachází stálá expozice muzea.
Otevírací doba: Út – Ne = 10:00 – 16:00
Vstup: 20 Kč / 10 Kč – Děti / Dospělí
Expozice muzea je umístěna v prvním patře budovy obecního úřadu v Kvildě, bývalé škole. Na schodišti jsou umístěny přehledné mapy stabilního katastru, dobové fotografie, pohlednice, dokumentující i širší okolí.
Vlastní exponáty byly zapůjčeny z Muzea Kvildy – OÚ v Mauthu, z okolních českých muzeí v Sušici, Kašperských Horách, Vimperku, Netolicích, státních okresních archivů v Prachaticích a Klatovech a od soukromníků.
Nejčastější otázky
Kde se může v Kvildě s autem zaparkovat?
Kvilda má celkem pět parkovišť doporučujeme vybrat to které se vám bude nejvíce hodit pro vaše další cesty. Cena všech parkovišť je stejná 20 Kč / hodinu. Radši mějte sebou kovové peníze.
Je Kvilda dostupná v zimě?
Kvilda by měla být v zimě dobře dostupná cestou z Rejštejna nebo z Vimperka jelikož jde o hlavní komunikace o které by se měli silničáři dobře starat.