Čertovka – ocitněte se v pražských Benátkách kousek od Karlova mostu

Čertovka je kanál řeky Vltavy, který najdete na Praze 1. Tento vltavský kanál odděluje známý pražský ostrov Kampa od pražské čtvrti Malá Strana. Kanál je napájen štolou ze Smíchovského zdymadla nad mostem Legií. Z Vltavy odbočuje nad mostem Legií u smíchovského zdymadla a do Vltavy se opět vlévá za Karlovým mostem u Hegetovy cihelny.

Díky tomu, že kanál probíhá v podstatě přímo mezi domy, tak se oblasti kudy Čertovka prochází také říká Pražské Benátky. Stejně jako v Benátkách se i tady můžete projet po vodě po malých či větších loďkách nebo dokonce v gondole.

Tento kanál vznikal již ve středověku za účelem regulace průtoku vody pro zdejší mlýny. Některé mlýny se zde dochovaly dodnes a vy je zde můžete vidět.

Čertovka

Vzhledem ke krásám tohoto místa, se Čertovka a její okolí staly oblíbenou filmovou destinací. Nejznámější film, který se tu natáčel, je filmová série Chobotničky z II. patra.

Kanál má délku 740 metrů a hlídá socha vodníka Kabourka, kterou můžete na Čertovce spatřit. Domy nad kanálem byly obydlím měšťanů a řemeslníků a tvořili periferii Malé Strany. Obyvatelé zde žili, ve vodě prali prádlo, jezdili tu na loďkách, rybařili a také sem odváděli odpad.

Přes Čertovku vede Karlův most, dále jedna lávka a 5 mostků. Nejznámějším je Můstek u Velkopřevorského mlýna, který je nejstarší. Železné zábradlí na můstku umožní výhled na Čertovku i dochovaný mlýn. Pokud se spatříte zámky lásky, tak tam prosím další nepřidávejte.

Můstek přes Čertovku

Proč se Čertovka jmenuje Čertovka?

Čertovka své jméno nezískala hned při jejím vzniku, ale pravděpodobně až v 19.století. Dříve se jí říkalo jen “Strouha” nebo Strouha malostranská” nebo “Strouha Venclíkovská či Štěpánovská či Rožmberská” po majitelích nemovitostí kolem strouhy.

Existuje více teorií o tom, jak název vznikl.

Název mohl být odvozen od domu “U sedmi čertů”, který se zde nacházel.

Vypráví se ale i pověst o ďábelské ženě, která v blízkosti vltavské strouhy bydlela, místní děti ji na dům nakreslili 7 čertů, a podle ní pak Čertovka získala svůj název.

A dále je tu i teorie o odvození názvu od slovanského “čerčíš”, což by mělo znamenat hranici či mez a název označoval oddělení malostranské a staroměstské části hlavního města. 

Nebo proto, že oproti Vltavě ve strouze teče voda „rychle jako čert“, oproti klidné hladině vedlejší Vltavy. Také si říká, že tu byl „čertovský zápach“ protože obyvatelé místních domů strouhu využívali i k vylévaní odpadu a ta podle toho byla takto cítit.

Mlýny

Strouha Čertovka vznikla právě pro zdejší mlýny. Dnes můžete podél Čertovky narazit na zbylé 3 dochované mlýny. Stojí na levém břehu Čertovky.

Jedná se jednak Huťský mlýn, Zlomkovský mlýn a Velkopřevorský mlýn, který můžete spatřit vedle mostku směřující ke zdi Johna Lennona. Poslední jmenovaný je starý renesanční mlýn ze 16.století s ikonickým velkým dřevěným vodním kolem. 

Na ostrově Kampa nedaleko Čertovky najdete i Sovovy mlýny, kde dnes je Muzeum Kampa. 

Pražské Benátky

Oblast Pražských Benátek je vlastně oblast kolem horní části strouhy Čertovka v okolí Karlova mostu. Domy, jejichž stěny se v podstatě dotýkají vodní hladiny, připomínají originální legendární italské Benátky. A i zde je možné poplout mezi domy na loďkách, lodích nebo člunech.

Co se natáčelo na pražské Čertovce?

Oblast kolem Čertovky je velmi fotogenická a ve filmech oblíbená. Natáčela se zde řada filmů.

  • Chobotnice z II.patra
  • Amadeus
  • Mission Impossible
  • Casino Royal

Jak se dostat na Čertovku?

Čertovku můžete objevovat buď z jejího okolí a hledět na ni z břehů nebo se vydat putovat přímo po její hladině. 

Pokud se na ni budete chtít jen podívat, stačí sejít z Karlova mostu u Malostranské Strany, můžete využít i schody asi 150 metrů přes mosteckou věží. A poté se vydáte doprava a už podle zvuku Čertovku spatříte.

Nejbližší stanice metra jsou stanice metra A (zelené metro). Vystoupit můžete buď na stanici Staroměstská, poté při cestě na Čertovku musíte přejít Karlův most. Nebo stanice Malostranská, která je na stejné straně Vltavy jako Čertovka. Blízko je i stanice metra B Můstek.

Schody z Karlova mostu

Otevírací doba a vstupné

K Čertovce je možné přijít se podívat kdykoli. Za prohlédnutí si kanálu Čertovka přilehlých starých domků a mlýnů se neplatí. Zaplatíte v případě, že se budete chtít vydat na plavbu po Čertovce.

U Karlova mostu

Plavba Čertovkou

Jedná se o lokalitu s nejvyšším výskytem turistů v celé České republice a tak zde najdete mnoho lidí nabízející spoustu různých služeb od plaveb velkou lodí, menší lodí, člunem, historickými plavidly nebo i gondolami. Můžete se vybrat z nespočet plaveb, od krátkých plaveb po dlouhé, s různým místem startu, různými plavidly a různou cenou.

Od Čechova mostu vyplouvá pravidelně několik lodí, které vás mohou vzít na Čertovku. Můžete jen například na lodi Elvíra, lodi Mistr Jan Hus nebo na malých mahagonových lodičkách. Poplujete pod několika můstky a kolem krásných starobylých domů a dochovaných mlýnů s mlýnskými koly a ocitnete se pak v atmosféře pražských Benátek. Cestou potkáte i Karlův most nebo si vychutnát pohled na Pražský hrad z hladiny Vltavy. Cestou taky narazíte na známou sochu Vodníka. Vstupenky na tuto plavbu od Čechova mostu je možné zakoupit buď online nebo na prodejním místě, kde je možné platit platební kartou. Plavba trvá asi 50 minut a na palubě není k dispozici WC. Cena plavby je 390 Kč pro dospělého, 250 Kč pro děti. Plavbu je možné koupit i jako dárek ve formě dárkového poukazu. 

Dále si můžete zakoupit Plavbu Pražskými Benátkami spolu s návštěvou Muzea Karlova mostu. Tato kombinovaná vstupenka stojí 440 Kč pro dospělého. Pro děti do 15 let nebo držitele pražské Lítačky stojí plavba 220 Kč. Prohlídku si mohou dopředu sjednat i školní skupiny. Jedná se o 45 minutový výlet po hladině Vltavy, plavba začíná pod Karlovým mostem u muzea, tedy na straně Staroměstské. Na Křížovnickém náměstí se nachází přístaviště Judita, odkud poplujete. Pod Karlovým mostem se vám naskytne pohled na Pražský hrad i Petřín, poté projedete kousek Čertovky a dále se vrátíte na Vltavu a objetím Mánesova mostu se vrátíte. Poplujete ve velkém dřevěném člunu.

Na výběr je ale mnoho dalších plaveb a výletních okruhů.

Můstek přes Čertovku

Jídlo a pití

V okolí Prahy a obecně v celé Praze 1 je mnoho restaurací, bister nebo i fastfoodů. Nejvíce ke kanálu Čertovka ale patří restaurační komplex Čertovka Praha nedaleko Karlova mostu u ústí Čertovky. Kromě luxusního jídla se Vám v této restauraci naskytne i pohledu na řeku Vltavu a Karlův most.

Místa, která ale působí přátelštěji a kde si dáte dobrý kávu a něco malého k zakousnutí se nachází na ostrově Kampa, jedná se o Skautský institut v rybárně, který se nachází u břehu Vltavy, kousek za kanálem Čertovka. Je to relativně nedávno otevřené místo a kromě bohatých akcí pro veřejnost, je krásná a příjemná kavárna a také zde můžete najít místo, kde se natáčel film Jak utopit doktora Mráčka, aneb konec vodníků v Čechách. Skoro naproti této kavárně je další skvělá kavárna Mlýnská, která už je za Čertovkou, tedy na Malé Straně, i zde se dá příjemně posedět u dobré kávy s krásným výhledem.

Veřejné toalety v okolí Čertovky

Nejbližší WC najdete na ostrově Kampa v blízkosti Skautského institutu v Rybárně. Veřejné WC najdete i cestou z Karlova mostu po průchodu Malostranskou mosteckou věží po pravé straně, nebo v téže ulici v McDonaldu, který je po levé straně. Další toalety najdete u Mostu Legií na druhém břehu Vltavy od Čertovky.

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

Na Čertovku se můžete podívat v rámci Královské cesty, což je nejznámější turistická trasa po těch nejvýznamnějších památkách českého hlavního města.

V okolí můžete prozkoumat ostrov Kampa, samozřejmě se podívejte na Karlův most, vydejte se na Pražský hrad nebo na Petřín. V Praze je toho rozhodně mnoho k vidění a není možné to všechno prohlédnout za jeden den.