Zeď Johna Lennona v Praze

Lennonova zeď patří mezi novodobější zajímavá turistická místa v Praze, kterou najdete v blízkosti jedné z nejznámějších klasických pražských památek a to blízko Karlova mostu. Jedné se o zeď Maltézské zahrady na Malé straně v Praze. Zeď Johna Lennona stojí blízko pražské Kampy. Jedná se o pestrobarevnou zeď, která má připomenout Johna Lennona, slavného frontmana legendární skupiny Beatles.

Obvykle je zeď obklopena velkým množstvím lidí. Uvidíte, že toto místo má svoji zvláštní atmosféru. Doufejme, že lidí, kteří mají nějakou potřebu ideu tohoto místa ničit a sprejovat, bude ubývat a čeští i zahraniční turisté budou mít další důstojný neobvyklý turistický cíl. 

Lennonova zeď v roce 2018

Co je Zeď Johna Lennona?

Tento turistický cíl je vlastně zeď Maltézské zahrady na severní straně Velkopřevorského náměstí v Praze na Malé Straně v blízkosti Karlova mostu. 

Zeď je pokryta mnoha výtvory, grafity, nápisy, které budou pravděpodobně při každé návštěvě trochu odlišné. Zeď se neustále mění, když budete mít štěstí na zdi se může objevit i portrét legendy, kterému je zeď zasvěcena. Nyní je ale sprejovaní zakázáno,

Kromě turistického cíle, by to mělo být i místo, kde se lidé cítí “svobodněji”, zeď lidé v minulém století využívali ji k tomu, aby zde vyjadřovali své názory a protesty. Místo sloužilo i na to protesty proti komunistickému režimu.

Kdy a proč vznikla Zeď Johna Lennona?

Zeď vznikla vlastně jako fiktivní hrob, nebo také pietní místo pro Johna Lennona po jeho tragické smrti v prosinci roku 1980. Lidé sem nosili květiny, zapalovali svíčky nebo psali vzkazy.  Od té doby zde najdete grafity inspirované či věnované právě Johnu Lennonovi či Beatles. Vzkazy se zde ale objevovaly od šedesátých let minulého století, původně to byly vzkazy hlavně pro Jana Wericha, který nedalo bydlel. Později se ze zdi stalo protestní místo proti komunistickému režimu. V osmdesátých letech byla nazývána jako Zeď nářků, byla plná různých hesel nebo i básní a obrázků. 

Lennonova zeď v roce 2018

Zeď byla skutečně mnohokrát přetřena, nápisy a grafity se nakonec vždy objevili znovu

Nyní se z místa stal, kromě známého turistického cíle, také symbol svobodných ideálů, lásky a míru. Místo se stalo oficiálním, je často hlídané, a nyní na něm existuje jen několik vyhrazených ploch, kde můžete například napsat vzkaz tužkou nebo křídou. Sprejování je zde zakázáno, návštěva zdi Johna Lennona dostala svůj řád. 

K poslednímu oficiálnímu přemalování zdi došlo v roce 2022, kdy zeď doplnilo velké kruhové zrcadlo. Původní malba Johna Lennona je bohužel ztracena pod vrstvou nových grafit. 

Lennonova zeď v roce 2022
Zrcadlo na Lennonově zdi z roku 2022

Za to, že zeď stále existuje a funguje, mohou turisté a lidé, kteří mají Zeď rádi, poděkovat řádu Maltézských rytířů, kterým patří Velkopřevorský palác, kterou zeď obklopuje.  

Zajímavost: V roce 2003 stěnu navštívila Lennona žena Yoko Ono. 

Otevírací doba

Ke zdi je možné se přijít podívat v jakýkoli den, v jakoukoli hodinu. Je volně přístupná 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Vstupné

Za přístup ke zdi Johna Lennona se neplatí. 

Kde je Lennonova zeď?

Lennonova zeď se nachází na Velkopřevorském náměstí v Praze 1 na Malé Straně v těsné blízkosti Karlova mostu, řeky Čertovka a ostrova Kampy. 

Ulice u zdi Johna Lennona

Přístup

Zeď Johna Lennona je poměrně skrytý turistický cíl, když ale víte, kde ho hledat, určitě se vám to povede. Zeď je ukryta v malebných uličkách, náměstíčkách, zahradách nedaleko kanálu Čertovka a pouze kousek od Karlova mostu.

Ke zdi Johna Lennona můžete zajít, když si uděláte krátkou odbočku z tzv. Královské stezky, což je nejznámější pražská trasa po těch nejvýznamnějších místech hlavního města, půjdete přes Karlův most, Staroměstské náměstí s Orlojem nebo Pražský hrad. A právě z Karlova mostu si můžete udělat 10minutovou odbočku ke Zdi Johna Lennona.

TIP: Chcete-li si návštěvu tohoto místa užít bez davů turistů kolem, vydejte se sem v rámci ranní procházky po Praze třeba v šest, sedm nebo osm hodin ráno. V červnu nebo červenci, když je po ránu teplé počasí a brzy vidět, vyrazte na brzký výlet a vychutnejte si Prahu včetně Zdi Johna Lennona bez mraků lidí.

Jak se dostat ke zdi Johna Lennona v Praze?

Ke zdi pravděpodobně půjdete směrem od Karlova mostu. Malostranská mostecká věž, která ohraničuje most na straně Malé Strany a Kampy, kde se zeď nachází.

Malostranská mostecká věž

Můžete dojít až k mostecké věži, a buď před ní, nebo za ní odbočit doleva. Poté se Lázeňskou ulicí vydejte rovně. Pokud odbočíte těstě před věží budete muset projít ještě přes ulici Saská. Až projdete ulicí Lázeňskou po levé straně uvidíte Velkopřevorské náměstí se zdí Johna Lennona.

Další možností při cestě máte, když sejdete z Karlova mostu po schodech umístěných po levé straně asi 150 metrů před Malostranskou mosteckou věží ukončující Karlův most. Ocitnete se na malém náměstíčku na Kampě, který je od Malé strany odděleno kanálem Čertovkou.

Schody po kterých můžete sejít z Karlova mostu při cestě k Lennonově zdi

Pak se vydáte doprava přes malý můstek přes Čertovku, kde si můžete udělat krásnou fotku. Na zábradlí u můstku prosím nedávejte žádné další zámky. Jakmile přejdete můstek po pravé straně už objevíte cíl: Zeď Johna Lennona.  

Můstek přes Čertovku u Velkopřevorského mlýny

Můžete se sem ale vydat i z jiného směru, od ostrova Kampa.  Půjdete podél Vltavy směrem ke Karlovu mostu a poté odbočíte doleva, u Velkopřevorského mlýna a pak uvidíte Lennonovu zeď.

Nejbližší stanice metra je Malostranská, stanice metra linky A, která jezdí na trase Nemocnice Motol – Depo Hostivař. Z linky metra C, která jezdí z Hlavního vlakového nádražína linku A přestoupíte ve Stanici Muzeum.

Ze stanice metra „Malostranská“ ke zdi Johna Lennona půjdete 770 metrů proti proudu Vltavy po jejím břehu ulicí U Lužického semináře až ke Karlovu mostu, který podejdete a poté se vydáte doprava přes můstek přímo k Lennonově zdi. 

Další blízké stanice v okolí je Malostranské náměstí, kam jezdí linky autobusu, nebo autobusová zastávka Hellichova. 

Autem se vám se podaří dojet jen velmi těžko. Nejlepší řešení pro výletníky do Prahy autem, je zaparkovat na některém z parkovišť na okraji hlavního města a poté pokračovat metrem.

U Zdi Johna Lennona

Je možné si z místa Zeď Johna Lennona koupit suvenýr?

Bohužel, suvenýry zde nenaleznete. Zeď zatím nemá turistickou známku nebo vizitku. 

Jsou zde veřejné toalety?

Nejbližší veřejné WC se nachází po pravé straně při průchodu Malostranskou mosteckou věží směrem od Karlova mostu v turistických informacích, tyto toalety jsou placené.

Další toalety jsou na Malostranském náměstí, kam dojdete když půjdete směrem od Karlova mostu a druhou ulicí vpravo. WC jsou pak po pravé straně, jedná se opět o placené toalety, cena je asi 15 Kč. 

V mostecké ulici, která na Karlův most navazuje je také McDonald , kde také záchody za poplatek můžete využít.

Další WC na tomto břehu Vltavy je WC Kampa na Ostrově Kampa, které je od zdi Johna Lennona vzdálené 5 minut chůzí a po cestě sem se můžete podívat na Čertovku nebo ostrov Kampa a projdete kolem zdejšího muzea. 

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

Kromě zdi Johna Lennona můžete navštívit i další významné pražské památky – Karlův most, Pražský hrad nebo Staroměstské náměstí s Orlojem.

Na Kampě pak najdete například Dům Jana Wericha nebo Čertovku, což je malá strouha Vltavy známá z filmu Chobotničky z druhého patra. 

Míst, které v Praze můžete navštívit je nespočet, mezi další patří například věž Petřín nebo Národní muzeum. 

Zeď Johna Lennona – místo lásky, klidu a míru, ale také davů turistů