Šobeská lávka (NP Podyjí)

V národním parku Podyjí najdete Šobeskou lávku přes řeku Dyji. Šobeská lávka je jedním ze tří visutých mostů přes tuto řeku. 

Lávka je dlouhá 70 metrů a mohou na ni jak pěší tak cyklisté. Mosty jsou pozůstatky z dob komunismu, byly součástí ostrahy československých hranic. Po zničujících povodních v roce 2002 musely být postaveny znovu v moderním stylu. Dnes jsou lávky oblíbeným turistickým cílem a nabízejí skvělé a trochu dobrodružné zpestření při objevování krás jižní Moravy. 

V rámci putování po našem nejmenším národním parku se rozhodně vyplatí vydat se po cestě v okolí krásné vinice Šobes až na tuto lávku.  

Šobeská lávka
Druh památkyHoupací dřevěný most
MístoNárodní park Podyjí – Hnanice
Délka návštěvy30 min
ZpoplatněníNe
Možnost parkováníParkoviště Hnanice vzdálené 1 km chůze
Občerstvení na místěObčerstvení-pivovar Hnanice vzdálený 1 km 
ToaletyNe
Naše hodnocení9/10

Co na místě najdeme?

  • dřevěnou lávku, která se s Vámi začne houpat
  • chládek v horkých letních dnech
  • lavičky s přístřeškem k odpočinku
  • výhled na řeku Dyji

Místo je skryté nad řekou Dyjí v lese Národního parku Podyjí, takže tu i horkých letních dnech najdete chládek. Jedná se o dřevěnou lávku zavěšenou na ocelových lanech. Při cestě se začne lávka pohupovat a dokáže se i celkem rozkývat, pro citlivější jedince to může být nepříjemné. Přes lávku ale běžně přejíždějí cyklisté.

V jeden okamžik na lávce může být maximálně 6 lidí. Při vstupu na lávku bez problémů vidíte na druhou stranu a tak snadno poznáte, kolik je na ní lidí a můžete v klidu počkat než se místo na lávce uvolní. Když tam bude méně lidí, půjde se vám pohodlněji. 

Při cestě po lávce se nezapomeňte pokochat pohledem na řeku Dyji, přes kterou lávka vede.

Vstup na Šobeskou lávku

Pár metrů od lávky stojí ještě turistický přístřešek, kde si můžete na chvíli oddechnout v rámci vašeho výletu. Posedět tu můžete u příjemného výhledu na řeku Dyji za zvuků vody tečící přes jezy a peřeje.

Na mostě si můžete udělat zajímavé fotky či videa.

V blízkosti se nacházejí další dvě lávky. Jedna se nachází pod Vranovem na zelené turistické trase a druhý most je na modré turistické trase.

Otevírací doba

Lávka je volně přístupná každý den 24 hodin denně.

Vstupné

Vstup na lávku není zpoplatněn.

Příchod na Šobeskou lávku

Cesta

Šobeská lávka leží na trase spojující obec Hnanice a vinici Šobes. Najdete ji na jihovýchodním okraji české části Národního parku Podyjí, asi 15 km jižně od města Znojmo.

Cesta autem

Pokud se k národnímu parku Podyjí a Šobeské lávce vydáte autem, z Prahy sem cesta trvá necelé 3 hodiny. Pojedete přes dálnici D1a u Jihlavy sjedete a brzy se ocitnete na okrají Podyjí.

Cesta autem z Brna potrvá přes hodinu a vede po dálnici D52 se sjezdem za Pohořelicemi.

Cesta pěšky

Vede sem červená turistická trasa, která dále pokračuje například kolem vyhlídky Devět mlýnů a dále Havranickým vřesoviště s pastvinami divokých koní. Na druhou stranu vede červená turistická trasa přes Šobeskou vinici přímo do národního parku Podyjí.

Z národního parku sem přichází i žlutá turistická trasa, vedoucí například přes vyhlídku Sealsfieldův kámen nebo bývalý mlýn Papírna.

Přes lávku vede i modrá turistická, po které mohou na lávku přijet cyklisté i turisté. Modrá turistická tasa je součástí tzv. Stezky Českem, což je unikátní projekt turistické dálkové trasy, trasa měří přes 1 000 km, spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body naši republiky a táhne se podél českých hranic.

Přes lávku vede i další délková turistická trasa s názvem Via Czechia – jižní. Přes lávku je značená jako červená pak přechází ve žlutou. Via Czechia je soubor dálkových tras po České republice, existuje varianta jak pro pěší turisty tak pro cyklisty. Pokud se po těchto dálkových trasách vydáte projdete naši vlast opravdu křížem krážem od západu po východ.

A v neposlední řadě tu najdete evropskou dálkovou trasu E8, která do naši republiky zasahuje jen malým kousek, u nás má délku pouhých 35 km a prochází skrze Národní park Poddyjí a po červené a pozdějí žluté vás zavede i na Šobeskou lávku.

Turistické informace u lávky – „Pod Šobesem“

Cesta autobusem

Autobus vás doveze do obce Hnanice, odkud musíte k lávce 2,5 km pěšky. Do Hnanic jezdí linka 818 spojující Šatov a Znojmo.

Parkování

Nejbližší k lávce je parkoviště Hnanice, které se nachází před hotelem Vinice, ten je asi 1 kilometr vzdálený od lávky. Je to skvělé výchozí místo pro výlety v této oblasti. V okolí je možné naplánovat si procházkový okruh při kterém si prohlídnete tuto přenádhernou vinařskou oblast. Parkování tu není zpoplatněno. 

Jídlo a pití

Nejbližší občerstvení je vzdálené 1 km od lávky, jedná se o občerstvovací okénko pivovaru Hnanice, které se nachází před hotelem Vinice, stejně jako nejbližší parkoviště k Šobeské lávce.

V nabídce občerstvení je mnoho druhů vín, ale i nealkoholické nápoje od kolových po točené hroznové limonády. Můžete si zde dát i něco malého k snědku. 

Nápoje si můžete vypít na místě na lavičkách pod slunečníkem nebo si je nechat nalít do kelímku a vzít si je na cestu. U občerstvení jsou i stojany na kola, jedná se tedy o ideální místo k zastavení pro cyklisty. Platit je možné v hotovosti i platební kartou. 

Občerstvení pivovar Hnanice

Pokud půjdete dále od lávky po červené trase potkáte ještě jedno degustační okénko vinařství THAYA.

Při pokračování po žluté směrem k Hnanickému rybníku narazíte na Občerstvení u Ještěrky.

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, lávka leží na velmi využívané cyklistické trase. Na cyklistické trase E8, Via Czechia. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, ale přes zimu může být lávka namrzlá nebo zasněžená a je třeba si na ni dávat velký pozor a jít opatrně.

Lze na toto místo jít se psem?

Ano, procházka je možná se psem, ale je třeba ho mít na vodítku a dodržovat pravidla národního parku Podyjí.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ano, je lepší jít se sportovním typem kočárku. Ale je možné zvolit pohodlnou příchozí cestu po táhlé ale asfaltové silnici, po které se vám s kočárkem pojede dobře.

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ne, suvenýry k tomuto místu nelze zakoupit.

Jsou zde veřejné toalety?

Toalety tu nejsou.

Může se v areálu fotit?

Ano, dávejte si pozor, aby vám foťák nebo mobil nespadl do řeky Dyje, když se lávka začne kývat.

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Při pěší procházce v okolí narazíte na úchvatnou vyhlídku Devět mlýnů a dojdete na jednu z nejkrásnějších vinic na Moravě – vinici Šobes. Velmi blízko je i Havranické vřesoviště s pastvinou exmoorských koní.

Šobeskou lávkou téměř začíná Národní park Podyjí, do kterého můžete přes lávku vstoupit a vydat se tento náš nejmenší národní park objevovat.

Procházku touto oblastí můžete spojít s degustováním vín, které vám nabídnou stánky po cestě.