Levandulová farma Lavandia na jižní Moravě ve Starovičkách

Pojďte se vydat na levandulovou farmu ve Starovičkách na Moravě a osvěžit vaší rodinou dovolenou i novějším druhem turistického cíle. Jedná se o nejznámější, ne však jedinou, levandulovou farmu u nás.

Samozřejmě je to něco jiného než putování po hradech a zámcích, ale někdy není na škodu vyzkoušet si něco nového. Třeba přijdete na chuť těmto novodobým turistickým destinacím. Levandulová farma pochopitelně nemá takovou historickou hodnotu jako některé naše památky, její kouzlo ale spočívá v něčem jiném – v krásné přírodě, úžasné podívané, krásné vůni, krásných fotkách a místních dobrotách. 

Levandulové pole je v Česku unikátní, najdete tu přes 70 000 keříků krásné fialové levandule. V levandulové farmě se můžete jen procházet, dělat si zde překrásné fotky, ale nejen to. Je zde možnost samosběru levandulí, k zapůjčení jsou tu i nůžky.  Levanduli si pak odnesete domů a můžete ji využít k výrobě různé dekorace nebo potravin.

A v neposlední řadě si tu můžete dát něco dobrého k jídlu či pití, od levandulové limonády před zmrzlinu po dortíky. Zakoupit si zde můžete i další levandulové výrobky či suvenýry. Dejte šanci tomuto místu, aby vás okouzlilo.

Levandulové pole

Kdy je nejlepší jet na levandulovou farmu?

Nejlepší doba na návštěvu levandulové farmy je v červnu nebo v červenci. 

TIP: Pokud můžete vydejte se na Levandulovou farmu koncem otevírací doby, bude zde výrazně méně návštěvníků a větší klid. 

Levandule na začátku července

Kdy kvete levandule – Starovičky?

Levandule je v největším rozkvětu na přelomu června a července

Levandule na začátku července

Základní informace o Levandulové farmě ve Starovičkách

Druh turistického cíleLevandulové pole
MístoJihomoravský kraj u obce Hustopeče v obci Starovičky
Délka návštěvy2,5 hodiny
ZpoplatněníVstup na farmu základní: 60 Kč (děti do 15 let 20 Kč)
Možnost parkováníAno, parkoviště vzdálené 900 metrů od pole, poplatek 50 Kč/den
Občerstvení na místěAno, stánky se zmrzlinou i různými druhy limonád + možnost sezení
ToaletyAno, mobilní toalety u vstupu na levandulové pole
Naše hodnocení9/10

Co na místě najdeme?

  • Levandulové pole s lány levandulí
  • Samosběr levandulí
  • Houpačku s výhledem na levandule i celou Pálavu – fotopoint
  • Spousta laviček a lehátek
  • Slunečníky do ruky, které poskytnou stín na prosluněném poli, ale mohou i zkrášlit vaši fotografii
  • Stánky s občerstvením u levandulového pole i s levandulovou limonádou
  • Levandulový obchůdek s produkty z levandulí i možností posezení s kávou

Levandulová farma byla založena 2013 a v dnešní době je už známý cílem českých i zahraničních turistů. 

Lehátka k sezení před levandulovým polem

Levandule jsou zde pěstovány šetrně, bez chemického ošetření. Mezi lány levandulí jsou uličky po kterých se chodí, v suchu se zde může prášit, po dešti tu může být bláto. Mezi lány najdete několik krásných bílých laviček a příjemných lehátek.

Zapůjčit si tu můžete bílý slunečník, který si vzít do ruky a vydat se do pole chráněni před ostrým sluníčkem. Vznikl zde i malý přístřešek, pod kterým jsou lehátka, kde se taky můžete před ostrým paprskem schovat.

Slunečník

Je zde možné využít i samosběr levandulí, k zapůjčení je zde košíček i nůžky, je zde i možnost zakoupit si tašku abyste si mohli levanduli odnést bez úhony domů. Levanduli je třeba sbírat na vyhrazených místech, s čímž vám místní zaměstnanci rádi poradí.

Na druhé straně pole najdete známou houpačku s krásným výhled na Pálavské vrchy, kde si můžete udělat svoje vytoužené fotky. Může se stát, že na fotku na houpačce se bude stát bohužel fronta.

Houpačka

O kousek dále je fialový traktor ze dřeva, kde se na chvíli zabaví i děti a také si zde mohou udělat zajímavou fotku. A nechybí tady ani úly pro včeličky, kterých je na levandulových polí plno.

Fialový traktor

TIP: Na levandulové farmě je spoustu včel a může se stát, že dostanete žihadlo. Riziko je hlavně u dětí. Vezměte si s sebou pro jistotu například fenistil. Na bodnuté místo ale prý pomáhá i kapka levandulového oleje, který si zde můžete koupit. 

Druhá část levandulové farmy je obchůdek, který se nachází níže v obci Starovičky. Z pole k obchůdku půjdete asi 20 minut. V něm si můžete koupit všechny možné produkty z levandule. Sirup, limonádu, tonic, sušenky ale i kosmetické produkty, magnetky nebo polštářky a mnoho dalšího.

Před obchůdkem je terasa se stánkem, který má v nabídce kávu, včetně několika druhů s levandulovou příchutí. Rozhodně stojí za to vyzkoušet. Děti si mohou dát například levandulový nanuk. Na terase můžete pod slunečníkem v klidu posedět.

Produkty z levandulového obchůdku

Levandulová farma provozuje i svůj eshop, kde se můžete objednat jejich produkty i přes zimu. 

Jaké druhy levandule se zde pěstují?

Uvidíte a ucítíte tu levanduli lékařskou používanou především pro kosmetické a potravinářské účely a odrůdu Lavandin speciálně vyšlechtěnou ve Francii, která je specifická svou aromatickou vůní a sytě fialovou barvou.

Oba tyto druhy jsou možné k samosběru. 

Levandulové lány

Otevírací doba roku 2023

Levandulová farma s levandulovým polem je v provozu od června do srpna každý den.

3.6. – 11.6.9:00 – 17:00
12.6. – 31.7.9:00 – 19:00 – obchůdek
9:00 – 20:00 – pole
1.8. – 31.89:00 – 17:00
Směr na pole

Pole je upraveno v případě nepříznivého počasí.

Vstupné

Dospělí60 Kč
Děti do 15 let20 Kč
Děti do 6 letzdarma

Vstupné se platí při vstupu na pole, je možné platit hotově i kartou. 

Vstupenka do levandulové farmy

Kde se nachází Levandulová farma?

Levandulové pole se nachází v obci Starovičky, 5 km jižně od obce Hustopeče a 36 km jižně od města Brno v Jihomoravském kraji. 

Levandulové pole nejsou velké lány, je to průměrné velké pole nacházející se mezi ostatními poli asi 900 metrů chůzí od obce po polní cestě.

Levandulové pole

Cesta

Příchozí cesta k levandulovému poli je klasická polní cesta, v suchu se na ní může prášit, po děti může být bahno. Cesta je z obce dlouhá asi 900 metrů. Za minut už jste uprostřed levandulového pole.

Cesta do místního obchůdků je dlouhá asi 250 metrů, za 5 minut od rozcestí na okraji obce Starovičky jste v obchůdku.

Mapa levandulové farmy z Jižní Moravy

Cesta autem

Cesta autem na levandulovou farmu z Prahy je nejvýhodnější po D1 přes Brno. Cesta autem z Brna směrem na Hustopeče z většiny po dálnici D2 trvá 30 minut.

Zaparkovat pak můžete na parkovišti po straně hlavní silnice v obci Starovičky, parkoviště je ve směru na Hustopeče. 

Uvítání na Levandulové farmě

Cesta autobusem nebo vlakem

Obcí Starovičky projíždí autobusy číslo 542, linka spojující Břeclav a Hustopeče, u této linky můžete využít zastávku „Starovičky, průmyslová zóna“, která je vzdálená 1,7 km od levandulového pole. 

Projíždí zde i linka 550 z Mikulova do Hustopeče, zastávka „Starovičky“ je vzdálená od farmy necelé 2 km. 

Vlakové stanice se nachází za obcí Šakvice, odkud je to na farmu přes 7 km chůzí. V této stanici staví spoje z Brna, Olomouce nebo Břeclavi. 

Další vlaková stanice je „Zaječí“, vzdálená 5,5 km, cesta odtud je ale více do kopce.

Parkování

Hlavní parkoviště Levandulové farmy se nachází na hlavní silnici procházející obcí Starovičky. Parkoviště se nacházejí na straně silnici ve směru jízdy z Břeclavi do Hustopeče. 

Poplatek za celodenní parkování je 50 Kč.

Na parkovišti na Vás čeká milá obsluha, která vybere poplatek za parkování a dá vám mapku, která vám pomůže se v obci s levandulovou farmou zorientovat. 

Levandulové pole je vzdálené od parkoviště asi 900 metrů, 15 minut pěšky po polní cestě. Levandulový obchůdek se pak nachází více ve středu obce, 5 minut chůze od parkoviště, ani před obchůdkem nelze zaparkovat.

Parkovací lístek

Parkování v ulicích obce po stranách je zakázáno.

Jídlo a pití

Při cestě z parkoviště narazíte na rozcestí, kde vás směrovka doprava posílá na levandulové pole a směrovka doleva do levandulového obchůdku s malou kavárnou. Hned u tohoto rozcestí narazíte na stánky, které prodávají drobné občerstvení, co si můžete vzít na cestu k poli.

Občerstvovací stánky jsou i v průběhu cesty

U levandulového pole si můžete zakoupit levandulové limonády, levandulové nanuky i další drobné občerstvení.

A v neposlední řadě je tu již několikrát zmiňovaný levandulový obchůdek v obci Starovičky. Zde je v nabídce levandulová limonáda, levandulový tonik nebo třeba sirup či marokánky. 

Před obchůdkem je stánek nabízející kávu včetně kávy s nádechem levandule, přidat si ke kávě můžete i nějaký zákusek nebo nanuk. Všechno si můžete vychutnat na místě na lavičce pod slunečníkem na terase. 

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, celá oblast jižní Moravy je oblíbená mezi cyklisty. V okolí levandulové farmy prochází cyklotrasa André nebo cyklotrasa s názvem „Moravská vinna“ (vede ze Znojma přes Mikulov, Hustopeče, Velké Pavlovice a další významná moravská města proslavená výrobou vína do Uherského Hradiště) či cyklotrasa Modrohorská.

U vchodu na levandulové pole můžete své kole zaparkovat a pole si v klidu projít.

Je toto místo dostupné v zimě?

Ne, farma má otevřeno od června do srpna. V jiné měsíce levandule nekvete. V zimních měsících můžete využít jen služby levandulového obchůdku. Levandulová farma provozuje celorčně svůj eshop, kde si můžete jejich produkty objednat i třeba jako vánoční dárky. 

Lze na toto místo jít se psem?

Ano, vstup se psy je možný, ale musí být na vodítku.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ano, na místo lze s kočárkem dojít. Když je po dešti, tak cesta na farmu po polní cestě může být rozbrázděná a cesta může být náročnější.

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano a mnoho, něco z levandulové farmy si můžete zakoupit jednak u pole a pak v levandulovém obchůdku s amlou kavárničkou.

Produktů z levandule je zde mnoho, od magnetek přes kosmetické  produkty po levandulové potraviny. 

Ve všech stáncích a obchůdkách je možna platba v hotovosti i kartou. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, u vstupu na levandulové pole najdete mobilní toalety. 

Může se v areálu fotit?

Rozhodně ano. Připravte si foťáky a mobily. Místo je přímo dělané na to, abyste si tu udělali krásné fotky. I pro tyto účely je zde vytvořená houpačka, která je oblíbeným místem, kde se dělají fotky. 

Levandulí plno

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Na návštěvu Levandulové farmy můžete navázat například cestou do Lednicko-valtického areálu. V této oblasti najdete i spoustu krásných obcí s krásnými vinnými sklepy. Navštívit můžete i pěknou vinařskou obec Hustopeče. 

Výlet si můžete udělat i na nedaleký hrad Děvičky, kde se vám naskytne krásný výhled na jižní Moravu. V okolí je zároveň mnoho rozhleden, nad obcí Starovičky je rozhledna U Obrázku, nebo kousek dál stojí rozhledna Dalibor nebo rozhledna Maják u obce Zaječí.