Muzeum Policie České republiky

Policejní muzeum je tím pravým místem pro všechny ty, kteří se zajímají o policejní problematiku. Na dvou patrech tu o policii najdete opravdu všechno. Vedle policejní historie či části policejních vozidlech, tu nechybí ani návštěvnicky oblíbená část o kriminalistice. A to zdaleka není vše, co tady uvidíte.

Na své si tu přijdou i děti. S dětmi se kriminální části můžete vyhnout, ale naopak jim můžete ukázat policejní motorky, modely letadel, policejní uniformy nebo policejního potápěče. Starším dětem možná stojí za to ukázat část věnovanou drogové problematice, která je opravdu velmi silná. 

V muzeu jsou navíc i interaktivní části, kdy se nemusíte jen dívat, ale můžete si i něco vyzkoušet. Zkrátka policejní téma je tu ukázáno snad ze všech úhlů.

Pokud váháte, zda se sem vypravit, tak to pojďte zkusit. Myslím, že výletu sem nebudete litovat. 

V Policejním muzeu v Praze
Druh památkyMuzem
MístoPraha – Nové Město
Délka návštěvy2 hodiny
ZpoplatněníZákladní vstupné 100 Kč (Zvýhodněné 50 Kč)
Možnost platby kartouAno
Možnost parkováníAno (placené ve všední dny, zdarma o víkendu)
Občerstvení na místěNe
ToaletyAno, bez poplatku
Naše hodnocení8/10
Exponát Policejního muzea

Co na místě najdeme?

Muzeum je krásně uspořádané, uvidíte tu od všeho všechno. Nedá se ani popsat, na co všechno můžete při prohlídce muzea narazit. Od uniforem policejních příslušníku z dob dávno minulých, po ty současné. Dále se zde nachází části věnované speciálním útvarům policie jako je například drogové oddělení, policejní potápěči, pyrotechnici, atd. Najdete tu část o zvláštní jednotce URNA, o ženách u policie. Velkou část prohlídky tvoří policejní vozidla od kol přes motorky po auta. 

Policejní motorky

Pozornost je věnována i policejním zvířatům, jak psům tak koním. 

V muzeu jsou tisíce řádků textu, je zde popsána historie policie, jak se police podílela na vývoji našeho státu. Také zde narazíte na mnohdy smutné osudy odvážných jednotlivců i skupin, které rozhodně stojí za povšimnutí. 

Expozice, která do policejního muzea láká asi nejvíce návštěvníků, je ta věnovaná kriminálním případům. Vstup do této části není vhodný pro slabší povahy, najdete zde fotky a popisy těch nejhorších trestných činů. Ale milovníci stále oblíbenějších true krime podcastů zde uvidí spoustu podrobností o případech, které už znají. Mohou si zde ale přečíst i o zločinech neznámých. 

A ano, opravdu zde můžete vidět i sud známý z případů Orlických vražd. Ale rozhodně to není jediný zajímavý exponát, dalším je například kufr, ve kterém byla nalezena zavražděná Otýlie Vranská, dále jsou to například vykradené trezory, jsou tu ale vystaveny i zbraně. Vše je doplněno mnoha fotografiemi z místa činu i průběhu vyšetřování a vystaveny jsou i dokumenty z případu, které nikde jinde nenajdete. 

Sud z Orlických vražd
Expozice kriminálního činu

V průběhu návštěvy narazíte i na několik interaktivních část. Můžete si zkusit sestavit policejní portrét, otestovat, jak jste dobří v parkování nebo si sednout na pravou policejní motorku. 

Sedněte si na policejní motorku
Vytvořte si vlastní identikit

V muzeu nechybí ani část věnována prevenci, ať už policejní charitě, důležitému Bílém kruhu bezpečí nebo drogové problematice. 

Nezapomeňte ani na venkovní část, kde se nachází jednak dětské dopravní hřiště a také spousta vozů policie, najdete tu dokonce i ukázky policejních člunů. 

Venkovní expozice

Před muzeum se vyplatí projít i krásně upravený parčík, kde si můžete dozvědět zajímavé informace o Karlu IV a jeho rodokmenu. Věděli jste, že rodokmen spojuje naše předky s bývalou britskou královnou Alžbětou II?  

Zajímavá je i architektura objektu, ve kterém se muzeum nachází. Muzeum se nachází v budově bývalého augustiánského kláštera. Klášter byl založen roku 1350 Karlem IV a nutno dodat, že malá část muzea a hlavně informační panely ve venkovním parčíku se tomuto významnému panovníkovi a jeho rodu věnuje. Dominantou kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. 

Kdybyste si opravdu chtěli přečíst všechno a udrželi pozornost, tak jste schopni v muzeu strávit celý den. Pravděpodobně ale do detailu prozkoumáte jen části, které vás nejvíce zajímají a zbytek si alespoň prohlídnete. I tak ale návštěva tohoto místa rozhodně stojí za to. 

Expozice Policejního muzea
Expozice Policejního muzea
Expozice Policejního muzea

Otevírací doba

Muzeum je otevřeno celoročně, každý den kromě pondělí.

Pondělízavřeno
Úterý10:00 – 17:00
Středa10:00 – 17:00
Čtvrtek10:00 – 17:00
Pátek10:00 – 17:00
Sobota10:00 – 17:00
Neděle10:00 – 17:00
Otevírací doba muzea

Otevírací doba parku Muzea Policie je od dubna do října od 7:00 do 20:00, od 7:00 do 18:00.

Vstupné

Vstupenky je možné zakoupit na místě v pokladně, platit je možné i platební kartou. 

Základní 100 Kč
Snížené (děti od 6 let, průkaz ZTP, senioři nad 65 let, studenti do 25 let)50 Kč
Rodinné vstupné (2+2)200 Kč
Skupinové vstupné (nad 10 osob)80 Kč dospělí, 40 Kč děti (+ doprovod zdarma)
Děti do 6 let, držitelé ZTP do 18 let, držitelé ZTP/Pzdarma

Prohlídky ve skupinách nad 10 osob je třeba si předem objednat před e-mail.

Vstupenky do Muzea Policie České republiky

Cesta

Muzeum se nachází v širším centru Prahy. Není to už to pravé historické centrum plné zahraničních turistů, ale je to necelé 3 kilometry od Staroměstského náměstí. Takže pokud si chcete udělat odbočku z rušného centra vydejte se po svých přes Václavské náměstí, kolem Národního muzea a poté po Sokolské ulici do klidného Muzea policie, které je velké a tak se tu návštěvníci nemusí tlačit a všechno si mohou v klidu prohlédnout. Odtud pak můžete pokračovat pěšky na Vyšehrad a máte o zábavu na celý den postaráno.

Vstup do Muzea Policie České republiky

Cesta autem

Příjezd autem může být pro řidiče neznalí centrum Prahy náročnější, přeci jen muzeum v blízkosti centra je. Pravděpodobně bude potřeba použít navigaci, dejte si pozor na jednosměrky a slepé ulice. Adresa muzea je Ke Karlovu 1, Praha 2.

Cesta MHD

Můžete přijet metrem linky A a vystoupit na stanici Vyšehrad. Tato cesta je ideální také pro turisty, kteří přijedou do Prahy vlakem, na hlavním vlakovém nádraží můžete nastoupit právě na tuto linku metra ve směru Háje a popojedete jen 3 stanice.

Pokud se pohybujete po Praze, využít můžete i tramvaj nebo autobusy. V blízkosti muzea jsou tramvajové stanice Zvonařka pro linku 11 a 23 nebo stanice Nuselské schody pro tramvajovou linku 1, 5, 6, 11 , 12, 18 a další.

Využívat autobusy v této části Prahy není moc výhodné, raději jeďte některou tramvajovou linkou.

Parkování

U muzea je parkoviště – je zde 2.zóna parkování, zpoplatněno je v určitém čase – zde od pondělí do pátek. Zaplatit parkovné je třeba přes mobil. Platí se 20 Kč za hodinu. Nejbližší parkovací automat nebyl v provozu – platba pomocí telefonu však funguje. O víkendu za parkování neplatíte.

Parkoviště je hned u vchodu
Placení parkovného

Jídlo a pití

V muzeu je zakázáno konzumovat nápoje i potraviny. V muzeu se občerstvení neprodává, pouze před vchodem je automat na kávu.

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Vhodné to není. Pokud chcete, můžete se proplést uličkami pražského centra a před vstupem do muzea své kolo uzamknout. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, muzeum je otevřeno celý rok každý den kromě pondělí. Je to skvělý tip, kam na výlet, když je venku horší počasí. 

Lze na toto místo jít se psem?

Ne, vstup do muzea i přilehlého parku je pro psy i jiná zvířata zakázán.

Zákaz vstupu psům

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Návštěva s kočárkem není zakázána, ale není to nejvhodnější místo, kde strávit s kočárkem den. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, u pokladny je možné si zakoupit drobné sběratelské předměty jako vizitky, známky nebo pohledy. 

Turistická vizitka

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, toalety jsou jednak před příchodem k pokladně (klíče od těchto toalet je třeba si zapůjčit na pokladně) a dále jsou volně přístupné ve druhém patře expozice. 

Toalety v muzeu
Toalety před pokladnou

Může se v areálu fotit?

Ano, fotit je dovoleno, ale bez blesku. Nesmí se zde používat drony.

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Vedle muzea se nachází park Folimanka, zajímavé místo k relaxaci a odpočinku. Daleko není ani Vyšehrad, jehož návštěva rozhodně stojí za to. Pohledem byste neměli minout známý Nuselský most. Dojít je možné i do krásné Grébovky. 

Pár zastávek metrem nebo tramvají se objeví pražské centrum jako na dlani a vaše objevování centra hlavního města může začít.