Mohyla na Bílé hoře

Mohyla na Bílé hoře je památník a připomínka jedné z nejznámějších událostí české historie. Je to místo, kde se v roce 1620 udála bitva na Bílé hoře. Bitva se zde odehrála 8.listopadu 1620. 

Jedná se o malou mohylu stojící na malé vyvýšenině a věřím, že každý Čech by měl toto místo navštívit. Událost, která se zde před více než 400 lety stala, totiž ovlivnila české země na několik století.

Také je to místo, kam se můžete v Praze vydat, když chcete uniknout ruchu pražského centra a velkému návalu turistů. Obyvatelé Prahy sem mohou podniknout výlet za historií a udělat si vzdělávací odpoledne v přírodě a spolu s Bílou horu navštívit například i letohrádek Hvězda.

Mohyla na Bílé hoře

V tomto roce zde došlo k bitvě stavovských vojsk s armádami císaře Svaté říše římské Ferdinanda II a německé Katolické ligy. Výsledkem byla porážka českých stavů a konec českého stavovského povstání. Ačkoli česká vojska zaujala strategicky výhodnou pozici, špatná rozhodnutí velitelů, špatná organizace a žádná očekávaná pomoc zapříčinila rychlou porážku.

Byla to jedna z bitev třicetileté války. 

Po této bitvě došlo k rekatolizaci a posílení Habsburků. 

Jak dlouho zde probíhala bitva? Vojska znepřátelených stran se zde 8.11.1620 bojovali asi 2 hodiny. 

Jak dlouho trvala třicetiletá válka? –> 30 let. Od roku 1618 – 1648. 

Bílá hora, památník a okolí

Mohyla na Bílé hoře

Na místě pak najdete Mohylu obklopenou stromy a křovím, několik laviček a informační panel s informacemi o Bílé hoře a zdejší bitvě. 

Památník byl vybudován v roce 1920 a je věnován padlým v této bitvě. Nečekejte na tomto místě nic velkolepého, ale rozhodně stojí za to, se sem vydat, jednak uniknete ruchu pražského centra a také si připomenete zásadní událost, která změnila chod v českých zemích na dalších 300 let. Všichni obyvatelé museli po této prohrané bitvě přejít na katolickou víru, 21.června došlo k popravě 27 českých pánů,

Kamenná mohyla je dílem F. Bílka. 

Na mohyle je nápis “ Padlým bojovníkům sokolská župa podbělohorská 1620 – 1920” 

V roce 1962 bylo bojiště s mohylou prohlášeno za národní kulturní památku. 

Mohyla z kamene stojí na malém vrchu obklopená polem, je odtud zajímavý výhled, krásně odtud uvidíte například nedalekou oboru Hvězda.

Informační panel Bílá hora

Na to, jak důležitá událost se na tomto místě stala, tak mohyla, která zde byla vybudována o 300 let později, nezdůrazňuje význam tohoto místa a neupozorňuje na jeho obrovskou důležitost. I proto bychom neměli zapomínat toto místo navštívit a nepřijít o vzpomínku na tuto tragickou dobu a připomínat si ji i se svými potomky. Ačkoli se uvažovalo o monumentálnější stavě po desítky let, bylo vytvořeno několik návrhů a plánů a nakonec kvůli finančním možnostem byla vybudována prostá mohyla. 

Z bývalého bojiště zůstala zachována už jen tato malá část, zbylé území bitvy bylo zastavěno vilami. Volné zůstalo prostranství v okolí vrcholu Bílé hory, které je uprostřed pole upraveno a je tak krásným turistickým cílem.

Možná je ale dobře, že místo připomíná pouze menší mohyla, protože bitva pro českou zem nedopadla vítězně a zdejší porážku si tak připomenou skromně, ale s o to větší atmosférou v okolí. 

Mohyla na Bílé hoře

Někteří lidé tvrdí, že upomínka na bitvu zde stojí již v podobně Kostela Panny Marie Vítězné v Řepích u paty Bílé hory, který zde stojí od roku 1622, ovšem nechali ho postavit vítězové této bitvy.  Dnes je klášterem benediktinek.

Kostel Panny Marie Vítězné

Otevírací doba, vstupné

K mohyle je možné přijít kdykoli, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Přístup je zdarma. 

Přístup

Pokud jste z Prahy můžete si sem udělat krátký výlet na jedno víkendové odpoledne. Bude to příjemná procházka ať už půjdete sami, v páru nebo s rodinou.

Místo není nijak značená, pravděpodobně budete potřebovat alespoň offline mapu do mobilu, která vám ukáže možné přístupy. 

Pohled na pražskou čtvrť z Bílé hory

Autem

Pokud si rozhodne udělat autovýlet k tomuto památníku potřebujete dojet na západní okraj Prahy. Z Brna sem autem dojedete asi za 2 hodiny, z Plzně nebo Českých Budějovic asi za hodinu. Poté můžete zaparkovat na některém z parkovišť P+R na kraji Prahy, například na Zličíně a odtud pokračovat autobusem nebo pěšky nebo lze dojet na některé bližší parkoviště. Ale přímo k Mohyle  se autem nedostanete, kousek po svých vás jistojistě při výletě čeká.

Parkování

Budete-li chtít přijet autem co nejblíže Mohyle na Bílé hoře, musíte počítat s tím, že nějaký ten kousek po svých vás nemine, až k Mohyle se dojet nedá. 

Můžete si vybrat některé z okolíních parkovišť, převážně v pražských Řepích nebo zvolit parkoviště P+R na některém z okrajů Prahy a odtud se pak vydat buď delší procházkou pěšky nebo metrem či lépe autobusem.

Jedná se například o parkoviště u Hornbachu či Lidlu v Řepích, odkud přejdete přes silnici Karlovarskou a vyjdete na Bílou horu. Tato parkoviště jsou vzdálená 1,2 km. Další parkoviště je v ulici U boroviček v pražských Řepích, toto parkování je vzdálené pouhých 800 m. Vyjdete ulicí Na Bělohorské pláni, Řepská a Nad Višnovkou až k mohyle.

Pěšky

Přístup k velmi významnému místu našich dějin není moc dobře značen. Přijít sem můžete ze dvou směrů. Směrem z Řep po ulici Řepská, cestou uvidíte i kostel Pany Marie Vítězné.

Nebo sem můžete zamířit z letohrádku Hvězda, projít oborou Hvězda a poté vyjít malými uličkami až nahoru, může se vám zdát, že jdete do prázdného pole, ale opak je pravdou. Na vrcholku hory, uprostřed pole vás čeká Mohyla.

Vlakem

Z Hlavního vlakového nádraží v Praze můžete nasednout na metro C a ve stanici Muzeum přestoupit na linku A, dojet až na stanici Petřiny nebo Nemocnice Motol a odtud se vydat pěšky. 

Nebo se můžete z nádraží vydat opět metrem C, vystoupit na zastávce Vltavská a vyhledet autobus číslo 25, směr Bílá Hora. Touto linkou dojete až na konečnou stanice, ze které dojdete k mohyle za pár minutek. 

Metrem

Nejbližší stanice metra je „Nemocnice Motol“, která je od Mohyly na Bílé hoře vzdálená 2,1 km. Půjdete přes Bělohorskou ulici s hustým provozem a poté kolem kostelu Pany Marie Vítězné a poté na Bílou horu.

Stanice Motol patří lince metra A – zelené, které spojuje stanice Depo Hostivař s Motolem. Dále můžete využít stanice metra Petřiny, odkud je to 3 kilometry. Z této zastávky můžete také dojít nejprve k letohrádku Hvězda a poté se vydat k Mohyle na Bílé hoře.  

Tramvají, autobusem

Pod Mohylou se nachází konečná Bílá hora, kam jezdí tramvajové linky 25 z Lehovce a linka 32 z Vypichu. 

Další alternativou, hlavně pro obyvatele Prahy, kteří si sem chtějí udělat pěkný odpolední výlet jsou autobusové linky. Blízko je zastávka na znamení autobusu 164 jezdící z Řep do Malovanku nebo stanice Ruzyňský hřbitov pro autobusy 168, 365 a 347. 

Je vhodné sem jet s kočárkem?

Ano, je třeba vybrat tu správnou trasu. Přístupů je sem totiž více, ale rozhodně se sem s kočárkem dá přijet. Jen nejezdětě po dešti nebo sněžení, vede sem přírodní cesta a tak zde bývá hodně bláta a cesta nebude příjemná. 

Například vyrazte z pražské části Řepy nebo Motola, kolem kostela Pany Marie Vítězné a pak kousek do kopce. Náročnější cesta je z letohrádku Hvězda.

Bílá hora

Je možné sem jet na kole?

Ano, poslední úsek vaší trasy bude po polní cestě do kopce. Můžete sem odbočit z cyklotrasy A15 vedoucí přes Sobín, Řepy a Motol. Dále kolem vede cyklotrasa A157 předělující Bílou Horu od Letohrádku Hvězda nebo také kratičká cyklotrasa vedoucí z Břevnova.

Jelikož už jste pryč z toho turistického centra Prahy, cyklostezek a příležitostí pro cyklisty je tu rozhodně více než v hustém provozu centra.

Mohu si zde zakoupit suvenýry?

Přímo u Mohyly ne, okolo jsou jen pole. Sběratelské předměty z tohoto turistického cíle jako například turistickou vizitku do vašeho deníku si můžete zakoupit například v Jindřišské věži, Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy nebo v Památníku národního písemnictví. Všechna tato místa jsou na Praze 1. 

Pohled na letohrádek Hvězda z Bílé hory

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

Nejznámější památka v okolí je letohrádek Hvězda, obklopený nádherným parkem, rozhodně se vydejte i tam, je to necelý 1,5 km daleko.

Cestou na Bílou horu z Řep si můžete prohlédnout například i dnešní klášter Benediktinek, což je kostel Panny Marie Vítězné. 

V pražské městské části Řepy pak stojí malá vyhlídková věž, která je zároveň dětskou prolézačkou se skluzavkou, kde se můžete zastavit po cestě. Vhodné místo pro děti.

V neposlední řadě je nedaleko zámek Motol nebo muzeum trabantů.