Rozhledna Rumburak

Rozhledna Rumburak je součástí stejnojmenného rekreačního areálu s pensionem a restaurací. Jedná se o velmi zajímavou 30 metrů vysokou rozhlednu, kam se stojí za to podívat. Navíc stojí v oblasti, kde je plno dalších zajímavých turistických cílů jako je hrad Bítov nebo konopná farma Vranč.

Na rozhlednu se rozhodně vyplatí zatít, jednak pro doplnění energie v místní restauraci, ale především pro krásný výhled na Vranovské údolí.

Rozhledna Rumburak
Druh památkyRozhledna
MístoOkres Znojmo – východně od hradu Bítov
Délka návštěvy45 minut
Zpoplatnění50 Kč (nelze platit platební kartou)
Možnost parkováníAno
Občerstvení na místěRestaurace v pensionu Rumburak
ToaletyV restauraci
Naše hodnocení8/10

Co na místě najdeme?

Rozhledna je součástí Rekreačního areálu Rumburak, stojí zde pension se sportovním areálem a restaurací.

Rozhledna byla postavena v letech 2008 – 2009 díky manželům Pyskovým, jejichž zvířecím miláčkem je krkavec Rumburak, po kterém rekreační areál včetně rozhledny pojmenovaly.

Vchod na ochoz rozhledny
Schody na rozhlednu
Ochoz rozhledny
Dalekohled

Rozhledna Rumburak je vysoká 30 metrů a je postavena ve výšce 474 m.n.m. K výhledu z rozhledny je třeba zdolat 146 schodů. Rozhledna je cihlová, má čtvercový půdorys a při stoupání jdete vnitřkem rozhledny, takže se nemusíte bát pohledu dolů. Výhled se vám naskytne až na samotné vyhlídkové plošině. 

Na vyhlídkovém ochozu se nacházejí i informační tabule na každé světové straně, které vám popíší panoramatické výhledy z rozhledny. 

Informační panely s popisy panoramatického výhledu

Rozhledna stojí vedle restaurace a penzionu. Před těmito budovami se nacházejí překrásné sochy dvou krkavců vyřezané ze dřeva, které uchvátí jak děti tak dospělé. Autorem soch je Michal Olšiak.

Pod rozhlednou nechybí skvělé dětské hřiště, kde se děti spolehlivě zabaví.

Dětské hřiště

Výhled z rozhledny Rumburak

Rozhledna skýtá opravdu krásný výhled na Vranovskou přehradu s klikatící se řekou Dyji. Krásný pohled se vám naskytne na zřiceninu hradu Cornštejn a zámek Vranov nad Dyjí. 

Za příznivého počasí můžete dohlédnout až na rakouské Alpy. 

Výhled z rozhledny

Otevírací doba

Rozhledna je otevřena od května do září každý den.

Pondělí 11:00 – 16:00
Úterý11:00 – 16:00
Středa11:00 – 16:00
Čtvrtek11:00 – 16:00
Pátek11:00 – 16:00
Sobota10:30 – 17:00
Neděle10:30 – 17:00
Vstupenka na rozhlednu Rumburak

Vstupné

Na vstup do rozhledny se platí jednotné vstupné 50 Kč

Děti do 1 metru výšky mají vstup zdarma.

Vstupné na rozhlednu Rumburak

Cesta

Cesta autem

Autem je možné dojet až přímo k rozhledně, kde můžete zaparkovat. Další možnost parkovaní je na parkovišti hradu Bítov, které je vzdálené pár desítek metrů od rozhledny. 

Vydáte-li se autem, tak cesta z Prahy k rozhledně Rumburak potrvá přes 2 hodiny, když se vydáte po dálnici D1 a u Jihlavy sjedete směrem na Moravské Budějovice, ve kterých už budete směřovat na obec a hrad Bítov, u kterého rozhledna stojí.

Na rozhlednu se můžete vydat i od přístaviště Bítov-hrad. K cestě na rozhlednu můžete tak využít i lodní přepravu. V přístavišti jsou v provozu jak pravidelné linkové plavby i okružní plavby po nádrži Vranov. Je to rozhodně nejzábavnější způsob dopravy v této oblasti.

Cesta autobusem

Nejbližší autobusová zastávka je Bítov, rozcestí, kam jezdí autobus č. 830, jezdí přibližně jednou za dvě hodiny. Trasu má ale pouze v okolních obcích jako například Lubnice, Korolupy, Vysočany nebo Štítary či Lesná.

K cestě do Prahy budete potřebovat alespoň 3 autobusy, první vás odveze z Prahy do Znojma, druhý na zastávku linky 830 (např. Lesná, pension) a touto linkou pak dojedete do stanice Bítov rozcestí a kousek pak dojdete pěšky a můžete vystoupat na rozhlednu a podívat se nejen na svoji trasu z výšky.

Cesta pěšky

Kolem rozhledny prochází délková turistická trasa s názvem Via Czechia – jižní, která je označena zeleně. Via Czechia je soubor dálkových tras po České republice, existuje jejich varianta jak pro pěší turisty tak pro cyklisty. Pokud se po těchto dálkových trasách vydáte projdete naši vlast opravdu křížem krážem od západu po východ.

Dále kolem vede Naučná stezka Jindřicha Dauna dlouhá 5,6 km. Najdete na ní 9 zajímavých zastavení, začíná v obci Chvalatice a vede přes obec Bítov a k hradu, cestou si můžete udělat odbočku k rozhledně Rumburak.

Po modré turistické trase můžete přijít z obce Dešov či dokonce až z Moravských Budějovic.

Parkování

U rekreačního areálu se nachází parkoviště pro jeho hosty. Tam lze pohodlně zaparkovat, mohou zde být problémy s dostatkem parkovacích míst.

Parkoviště u rozhledny

Využít můžete i parkoviště hradu Bítov, kde celodenní parkování stojí 50 Kč, parkoviště je vzdálené pouze pár desítek metrů od rozhledny. U tohoto parkoviště narazíte i na malé občerstvení a dokonce i malou ZOO, která může být zajímavým zpestřením pro děti.

Jídlo a pití

Součástí rekreačního areálu je i restaurace patřící ke zdejšímu pensionu.

V létě je v místě otevřená terasa, kde můžete v klidu posedět.

Pokud nechcete přímo do restaurace, můžete si koupit vychlazený nápoj v lahvi u pokladny při vstupu do rozhledny a posedět na lavičkách pod slunečníky u vchodu do rozhledny, které je schované od rušné restaurace.

Další možnost občerstvení je na blízkém parkovišti k hradu Bítov. Kde najdete stánek i s možností sezení.

Občerstvení u parkoviště k hradu Bítov

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, rozhledna stojí v oblíbené cyklistické destinaci. Kolem vede cyklotrasa Vranovsko, ta tvoří 56 kilometrů dlouhý okruh přes obce Uherčině, Podhradí nad Dyjí, kolem obce a zámku Vranov nad Dyjí, a právě přes Bítov kolem rozhledny Rumburak.

Kratší cyklistický okruh v okolí Bítova a rozhledny Rumburak tvoří cyklotrasa Pivovarská 12. Tato trasa je dlouhá krásných 12 km.

Před rozhlednou se nachází stojany na kola, kde je dostatek míst, kde můžete svá kole ponechat.

Je toto místo dostupné v zimě?

Ne, rozhledna má od měsíce října do dubna zavřeno.

Lze na toto místo jít se psem?

Vstup na rozhlednu se psem není ideální.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Není, na rozhlednu vede 146 schodů.

K rozhledně lze kočárkem dojet, před rozhlednou se nachází dětské hřiště.

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, při vstupu na rozhlednu lze zakoupit mnoho drobných suvenýrů včetně sběratelských turistických předmětů jako jsou turistické vizitky nebo pohledy. K prodeji tu jsou i suvenýry z blízké konopné farmy.

Jsou zde veřejné toalety?

Toalety najdete v restauraci Rekreačního areálu Rumburak.

Může se v areálu fotit?

Ano, místo je ideální k fotografovaní. Ať už k záznamu krásných panoramat z ochozu rozhledny, nebo fotografie s krásnými sochami krkavců.

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Rozhledna Rumburak se nachází jen pár set metrů od hradu Bítov, ještě blíže najdete unikátní Konopnou farmu, kde v sezóně najdete i konopné bludiště.

Pokud se vydáte dále v objevovaní Vranovského údolí, vyrazte na zříceninu hradu Cornštejn nebo dále zříceninu hradu Ferjštejn. Podívat se můžete k Vranovské přehradě či k zámku Vranov nad Dyjí.  

Rozhledna Rumburak