Památník Lety u Písku

Památník obětem romského holocaustu nyní najdete na území bývalého pohřebiště cikánského tábora, který existoval ve 40.letech minulého století nedaleko obce Lety. Z obce Lety k památníku vede naučná stezka, která se dějinám táboru věnuje. Je to místo s velmi zvláštní atmosférou, které vás pohltí. Výhodou může být, že tu nebývají davy turistů. Toto místo by rozhodně nemělo upadnout v zapomenutí a měli bychom si ho stále připomínat a také ho navštívit.

Památník Lety u Písku

V roce 2024 by mělo dojít k rozšíření památníku, který by měl být konečně důstojným místem. Měla by zde vzniknout i stálá expozice včetně interaktivních částí.

Památník Lety připomíná jedno z tragických období během druhé světové války. Byl zde nejprve kárný pracovní tábor, později sběrný a cikánský tábor. Tábor byl založen v roce 1940 a původně to byl tábor pro odsouzené vězně starší 18 let. V srpnu 1942 bylo místo přejmenováno na tzv. Cikánský tábor Lety. V táboře pak byli drženi čeští Romové a Sintové, nuceně tu žili celé rodiny včetně dětí, většina z nich to bohužel nepřežila, někteří byli odtud odvezeni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Udává se, že tímto táborem prošlo asi 1300 osob.

Památník Lety u Písku

Ve druhé polovině 19.století zde vznikl vepřín, což vyvolalo řadu nesouhlasných reakcí, jako by vymizel respektu k lidem, kteří zde museli strávit nejhorší chvíle svého života a k provizornímu hřbitovu, který tu vznikl. 

V roce 1995 zde byl odhalen první pomník obětem tábora, v roce 2018 byl konečně vepřín vykoupen a správcem areálu se stalo Muzeum romské kultury. Do roku 2024 má být v budovách bývalého vepřína, který se konečně po letech sporů podařilo zbourat, otevřeno návštěvnické centrum.

Památník se nachází v Jihočeském kraji asi 35 km severně od Písku v blízkosti Orlické přehrady. 

Druh památkyPamátník, pietní místo
MístoJihočeský kraj, 35 km severozápadně od Písku
Délka návštěvy30 minut
Zpoplatněníne
Možnost parkováníano, zdarma
Občerstvení na místěne
Toaletyano, poplatek 5 Kč
Naše hodnocení7/10

Co na místě najdeme?

Jedná se o tiché, klidné místo s opravdu zvláštní atmosférou. Upravovanou malou cestičkou projdete od parkoviště kolem pítka, stojanu pro kola, modelu celého tábora a „malé expozice“ s informační panely se spoustou informací o strašlivé historii tohoto místa. V rámci malé expozice můžete i nahlédnout do repliky jedné ubytovací boudy.

Expozice Památníku Lety

Aktuálně (v květnu 2023) na pietním místě najdete 3 budovy respektive dřevěné boudy, mezi nimi i repliku ubikace nebo v první dřevěné boudě si můžete přečíst informace o táboře a jeho smutné historii. Venku pak můžete vidět i model toho, jak celý tábor vypadal.

Na konci cesty, pak dojdete k pietnímu místu a hřbitovu.

Expozice Památníku Lety
Expozice Památníku Lety

Otevírací doba

Přístup k památníku je neomezen, 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Vstupné

Vstup k památníku není zpoplatněn.

Model cikánského tábora Lety

Cesta

Památník najdete asi 1 kilometr na východ od obce Lety.

Kolem prochází Národní stezka Lety, zeleně značená, která svoje 3 kilometry vzdálenou obec Lety s památníkem. 

Cesta k památníku je nejlepší autem. Ze silnice spojující Milevsko a Mirovice je odbočka, asi 2 kilometry před obcí Lety.

Trasa z Prahy vede po dálnici D4 kolem Příbrami, sjíždět budete v Milíně směrem na obec Lety. Ze silnice č.19 pak už sjedete na pěkně udržovanou silnici k památníků. Cesta z Prahy autem potrvá asi hodinu.

Vede tu i červená turistická trasa spojující nedaleký Orlík nad Vltavou s obcí Březnice.

Cesta autobusem je poměrně obtížná, v obci Lety má zastávku autobusová linka spojující obce Milevsko a Mírovice. Zkušenější turisté mohou dojet autobusem do obce Mirovice například z Písku nebo do této obce přijet vlakem. Jezdí sem linka z Prahy do Českých Budějovic. Z Mirovic se pak můžete vydat delší procházkou, která částečně vede i po Národní stezce Lety a má délku kolem 10 kilometrů.

Parkování

Parkoviště je v podstatě přímo u památníku, má dostatečnou kapacitu a je kamerově hlídané. Jsou zde místa pro osobní auta i autobusy.

Parkoviště u Památníku Lety

Jídlo a pití

V tomto místě nedochází k prodeji žádného jídla či pití. Najdete zde pítko.

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, poté je zde stojan na kola, kde si můžete svá kola ponechat a jít se podívat na památník nebo k pietnímu místu. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, místo je přístupné celoročně.

Lze na toto místo jít se psem?

Ano, pohyb se psy je tady možný.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Místo je bezbariérové, s kočárkem tu lze procházet. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ne, sběratelské turistické předměty (např. turistická vizitka, turistická známka) jsou prodávány v Informačním centru v obci Lety vzdálené 3 km od památníku.

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, toalety za poplatek 5 Kč.

Může se v areálu fotit?

Ano, focení není zakázáno. 

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Blízko se leží zámek Orlík nad Vltavou. 

V dojezdové vzdálenosti se nachází například zámek Blatná, hrad Zvíkov nebo město Písek.