5 nejkrásnějších výhledů na Plzeň

Podívejte se s námi na 5 míst ve městě Plzeň, odkud uvidíte město jako na dlani!

Při výletech a dovolených turisté rádi chodí na vyvýšená místa, výhledy, ochozy nebo věže, odkud je krásný výhled na celé okolí. Z výhledu uvidíte místa, která jste už navštívili nebo místa, která plánujete navštívit. Zjistíte také jak jsou od sebe některá místa reálně vzdálená. Nebo dokonce zahlédnete místo, které vás zaujme a budete ho chtít navštívit a tak se za ním vydáte.

Podívejte se na vybraná místa, která nabízejí výhledy na město Plzeň a vyrazte toto krásné město prozkoumat. Věřím, že vás Plzeň nezklame.

Vyhlídky, kterých je v Plzni a okolí nespočet, najdete na různých světových stranách Plzně, takže můžete město spatřit ze všech různých úhlů. Poznáte plzeňská zákoutí ze všech směrů.

Město Plzeň

Zvládnete navštívit všechna naše vybrané místa s výhledy?

1. Katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála sv. Bartoloměje tvoří dominantu města. Výhled zde nabízí nejvyšší kostelní věže České republiky. Měří 102,26 metrů. Na vrchol vede 300 schodů. Při stoupání jdete vnitřkem věže, ven nevidíte, když vyjdete až nahoru, jste nejdříve uvnitř s místnosti, kde jsou popisy výhledů. Odtud až je pak možné vyjít na venkovní ochoz, chráněný mřížemi. Pozor, v celé hodiny je možní, že začne zvonit zvon a to rozhodně nepřeslechnete, může to být nepříjemné.

Z věže máte kruhovitý výhled na celou Plzeň, jsou odtud vidět nejvýznamnější plzeňská místa a všechny plzeňské čtvrti. Kromě města Plzeň, ale dohlédnete i na Šumavu a její vrcholky. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až do Alp.

Katedrála sv.Bartoloměje
Venkovní ochoz Plzeňské věže

„Plzeňskou věž“, jak se kostelní věži katedrály sv. Bartoloměje zkráceně říká, najdete přímo na plzeňském Náměstí Republiky, kam jezdí tramvaje 1 a 2. Na věž se jde bočním vchodem umístěným pod věží.

Na věž můžete vystoupat za 90 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti, studenty a seniory. Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00. Při objevování Plzně je téměř nezbytné se na tomto místě zastavit.

Vstup na věž nezahrnuje vstup do interiérů katedrály. Pokud si budete chtít prohlédnout zajímavou barokní katedrálu zevnitř, jděte hlavním vchodem do katedrály, vstupné se platí zvlášť.

Výhled z Plzeňské věže

2. Kavárna Terraza Plzeň v hotelu Central

Tato kavárna patří mezi několik málo plzeňských kaváren, které jsou umístěny v patře. Dříve jich bylo v Plzni více a některé nabízely opravdu obdivuhodný výhled, teď už jich ale zbylo jen pár a jejich výhled už bohužel není tak impozantní.

Zajímavý výhled na střed města nabízí kavárna Terraza stojící přímo na plzeňském Náměstí Republiky. Výhled zde máte hlavně na centrum Plzně včetně nepřehlédnutelné katedrály sv. Bartoloměje.

V kavárně si můžete dopřát samozřejmě výbornou kávu, ale i domácí limonády a v neposlední řadě lákavé zákusky.

V případě plánované návštěvy je možné si předem telefonicky zarezervovat místo. Na facebookové či instagramové stránky kavárny si můžete zkontrolovat, zda se v kavárně zrovna nepořádá nějaká kulturní či jiná akce.

3. Výhled v plzeňském Dinoparku

Další velmi unikátní výhled se ukrývá v plzeňském Dinoparku. Zde si najděte zákoutí Vyhlídka u Brachiosaura. Výhledem se můžete podívat na to nejlepší z Plzně, uvidíte centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, ale i známou plzeňskou synagogu. V dáli spatříte i hrad Radyně. A to další, co dělá tento výhled unikátní je hlava Brachiosaura, díky které na výhled nezapomenete.

Navštěvu Dinoparku můžete buď spojit s návštěvou ZOO nebo si koupit samotnou vstupenku do Dinoparku. V případě, že chcete navštívit pouze Dinopark, je třeba použít horní vchod „Vinice“, který se nachází na opačné straně ZOO než jsou hlavní parkoviště.

Při návštěvě s dětmi doporučuji návštěvu pouze jednoho místa. Obě místa jsou totiž nabyté zajímavostmi, atrakcemi, modely a zvířaty. O zábavu to máte postaráno. Do Dinoparku je možné pohodlně přijet autem, můžete ale využít i tramvaj číslo 4 nebo 1, nebo autobus 41.

Je zde otevřeno od dubna do října každý den od 8:00 do 18:00. Vstupné pouze do dinoparku je pro dospělé 190 Kč, pro děti do 15 let, studenty a důchodce 150 Kč.

Vyhlídka u Brachiosaura v Dinoparku

4. Vyhlídka Švábiny na Doubravce

Tato vyhlídka skýtá zajímavý pohled na Plzeň a její dominanty, známé okolní vrchy i na šumavské kopce.

Uvidíte samozřejmě opět plzeňské centrum s dominantou Katedrálou sv. Bartoloměje, plzeňskou synagogu nebo pivovarskou vodárenskou věž. Ve výhledu je i rozhledna Chlum, trochu dále lze spatři Krkavec nebo kopce Vysoká či Mikulka (známé meteorologické místo Plzně). V největší dáli vidíte i šumavský vrchol Přimdu.

Je to méně známá vyhlídka, poněkud dále od centra. Vyhlídka, na kterou je volný přístup zdarma po celý den i noc, se nachází v ulici Vyhlídková v plzeňské části Doubravka.

Na vyhlídku lze pohodlně přijet autem a zaparkovat na dostatečně velkém přilehlém parkovišti, ale přijet sem můžete i trolejbusem č. 11 nebo 19. Podniknout sem můžete i pohodlnou procházku s kočárkem.

5. Rozhledna Sylván

Sylván je rozhledna na severovýchodním okraji Plzně. Jedná se o ocelovou rozhlednu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 23 metrů. Sylván byl postaven v roce 2003 a je z ní krásný výhledna Plzeň i okolí. Tato rozhledna není vhodná pro ty, kteří mají strach z výšek a z ocelových rozhleden, kde jde vidět podlahou dolů.

Z Plzně je opět vidět centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, za Plzní se tyčí Radyně, pod kterou se rozléhá Starý Plzenec. Z plzeňských čtvrtí si můžete prohlédnou Doubravku, Skvrňany, Novou Hospodu nebo Křimice. Kromě Plzně je zde dobrý výhled i na Šumavu a vrcholky Českého lesa.

Rozhledna je otevřena pouze o víkendech a svátcích od dubna do září. Vstupné je 30 Kč.

Výhled ze Sylvánu

6. Výhled z terasy Lékařské fakulty

Zajímavé místo navíc, které je všem Plzeňanům na očích, ale pohled z něj jim zůstává skrytý. Skýtá unikátní výhled, který zatím není nahraditelný, ale který je zatím před širokou veřejností schovaný.

Terasa Lékařské fakulty v Plzni

V roce 2022 byla v Plzni otevřena nová budova plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Tato budova se nachází vedle Fakultní nemocnice na Lochotíně. Kromě velmi zajímavé novodobé architektury a perfektního zázemí pro mediky je v nové budově fakulty také terasa se zcela jedinečným výhledem, který nikde jinde nenajdete.

Výhled z nové budovy Lékařské fakulty v Plzni