Kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku?

Jedna z nejlegendárnějších českých pohádek, bez které už si ani Vánoce neumíme představit. Téměř každý se každý rok rád koukne na příběh o tom, jak se z ušmudlané Popelky stane princova nevěsta.

S pohádkou je ale i neodmyslitelně spojena zimní zasněžená krajina a pěkné kulisy a natáčecí místa. Věděli jste ale, že při natáčení nebyl dostatek sněhu a tak filmaři museli s jeho zajištěním improvizovat, natáčela se totiž teprve v 70. letech. Pak ale napadlo tolik sněhu, že do míst nemohla projet technika.

Pojďte se podívat, jaká byla hlavní natáčecí místa a vydejte se po stopách NAŠÍ POPELKY.

Pohádka měla premiéru v roce 1973. Hlavní roli Popelky obsadila Libuše Šafránková, po jejím boku v roli prince se objevil Pavel Trávníček. Ve filmu se objevilo mnoho známých tváří jako například Vladimír Menšík nebo Helena Růžičková. Velkou roli zde hráli i zvířata od koně Juráška přes psa Tajtrlíka po sovu Rozárku a několik dalších.

Dabérem prince je Petr Svojtka.

Nádvoří hradu Švihov

Pohádka se natáčela ve východním Německu a v Československu.

Hlavní natáčecí lokace byly:

  • Saský zámek Moritzburg nedaleko Drážďan se stal sídlem krále a královny, kde žije i princ. Konal se zde i ples.
  • Vodní hrad Švihov – Tento hrad byl statkem, kde žila Popelka se svou matkou a sestrou a mnoha čeledíny a služkami. Byla zde postavena i dřevěná pavlač, která zde stále pouze pro účely pohádky, nyní už tam pavlač nenajdete. Na Švihově jsou i stáje pro koně, kde Popelka měla svého Juráška.

Na hradě Švihov je stále několik rekvizit z natáčení, například kuše. Uvidíte zde i fotky z natáčení. Sezóně zde bývá i celá výstava věnována právě pohádce Tři oříšky pro Popelku, podívejte se na webové stránky hradu, zda se tam zrovna nějaká výstava o Popelce nekoná.

  • Zámek v Lužci – V okolí zámku se točily scény, kde Popelka jezdí na svém koni Juráškovi.
  • Mezihoří na Plzeňsku – Oblast, kde se Popelka prohání na koni Juráškovi. Také je zde stodola, kde sova Rozárka hlídá Popelčiny poklady. Přes pole u Mezihoří prchá Popelka po plese.
  • Rybník Mezihoří – Jedná se o rybník, kam spadne Dora se svou matkou, když v kočáře ujíždějí před princem.
  • okolí Klatov – Nedaleko Javorné na Klatovsku projel Vincek (Vladimír Menšík), kde ho do nosu cvrkly tři oříšky. V okolí Javorné se natáčela i scéna, kdy je Popelka převlečená za myslivce. I další část, kdy je Popelka na stromě, hodí po princi sněhovou kouli a probíhá mezi nimi už legendární dialog: „Pojď dolů.“ – „Ne, ty pojď nahoru.“ Oblast je v blízkost vsi Onen Svět.
  • Jesení – tam se natáčela poslední scéna. Pohádka dopadne dobře a za hudby Karla Svobody a zpěvu Karla Gotta se oba hlavní hrdinové prohání na koních po loukách vstříc budoucímu pohádkovému životu.

Nechaly si vyrobit umělý sníh z rozemletých rybích kostí, v Česku se střechy natíraly vápnem nebo se používal rozemletý polystyren.

Zvládnete navštívit všechna místa, kde se Popelka natáčela? Poznáte i po tolika letech, jaké to na daných místech byly scény? Udělejte si na každém místě fotku nebo video a vytvořte si vaši vlastní krátkou pohádku o Popelce.

Červená bašta na Švihově