Vodní hrad Švihov

Švihov je vodní hrad postavený v gotickém stylu, který se proslavil zejména tím, že se zde natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Leží na západě Čech ve městě Švihov v okrese Klatovy. Hrad byl založen před rokem 1375. Jedná se o jeden z nejmladších českých hradů. Návštěvnost hradu je přes 30 tisíc lidí ročně.

Tento hrad je výjimečný hned v několika směrech, například při cestě na tento hrad nemusíte zdolávat žádný kopec, nachází se ve výšce asi 374 m.n.m., dále to, co vás na první pohled zaujme, je vodní příkop, který hrad chrání. Řeka, která napájí zdejší vodní příkop je Úhlava, jedna ze čtyř řek slévajících se v Plzni. 

Poté, co si důkladně prohlídnete nádvoří, absolvujete vybraný prohlídkový okruh, využijete některé z aktuálních výstav a třeba si dáte něco na zub, doporučuji ještě alespoň pár minut věnovat procházce okolo hradu, příkopu a hradních pozůstatků.

Co na Švihově najdu?

Kolem dominanty hradu Švihov najdete otevřené krásně udržované nádvoří, pozůstatky zbořené části hradu, 3 základní prohlídkové okruhy s průvodcem, pár individuálních okruhů nebo výstav bez průvodce, občerstvení, pokladnu včetně suvenýrů, vodní příkop s loďkami, možnost procházky kolem hradu, sokolníky a někdy i lukostřelce.

Červená bašta

Vstupné na hrad Švihov

Vstup na nádvoří hradu je zdarma. Vstupné zaplatíte, až když si vyberete jeden z prohlídkových okruhů. Cena se pak odvíjí od toho který okruh si vyberete – detail naleznete níže:

Vstupné na 1.prohlídkový okruh – HRAD

Tento okruh je provázen nejčastěji a má největší kapacitu.

Dospělý180 Kč
Senioři (nad 65 let) 140 Kč
Mládež (18-24 let)140 Kč
Děti (6 – 17 let ) 70 Kč
Držitelé průkazu ZTP a ZTP + P140 Kč
Děti 0-5 let, dozor ke skupině 15 a více dětí, průvodce držitele průkazu ZTP/Pzdarma

Vstupné na okruh Kuchyně

Základní vstupné 140 Kč, zlevněné 110 Kč, děti 6 – 17 let za 60 Kč.

Vstupné na okruh Věž

Základní vstupné 140 Kč, zlevněné 110 Kč, děti 6 – 17 let za 60 Kč.

Vstupné na okruh Popelka

Pro dospělého 130 Kč, zvýhodněné vstupné je za 100 Kč a pro děti 6 – 17 let je vstupenka za 50 Kč. 

Je možné zde platit platební kartou?

Ano, na pokladně je možné platební kartou zaplatit.

Otevírací doba

Návštěvní doba je stanovena pro každý prohlídkový okruh zvlášť. 

Otevírací doba nádvoří je podle poskytovaných prohlídkových okruhů, přibližně od 10:00 do 16-17:00.

V pondělí je zavřeno.

Doporučuji si otevírací doba před návštěvou zkontrolovat na jejich webových stránkách. 

Od 1.listopadu do 31.března má hrad zavřeno. 

Je možné si zde zakoupit suvenýry?

Ano, na pokladně si můžete zakoupit klasické suvenýry jako pamětní mince, turistické známky a vizitky, pohledy nebo třeba papírový model hradu. 

Co se natáčelo na hradě Švihov?

Hrad je velmi oblíbenou filmovou destinací. Kromě legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku se zde natáčely pohádky Tři životy, Korunní princ nebo filmy Jan Hus, Tří mušketýři či německý film Pomsta hříšnice. A tak se výjimečně může stát, že přijdete k hradu a narazíte na zavřenou bránu s informací, že zde právě probíhá natáčení. 

Popelčina kuše

Prohlídkové okruhy na hradě Švihov

Hrad nabízí 3 základní prohlídkové okruhy.

První prohlídkový okruh má název Hrad, vstupenka na tento okruh stojí dospělého 180 Kč a trvá asi 50 minut. Tento okruh seznamuje návštěvníky s historií hradu, ukáže například hodovní síň, taneční sál, kapli nebo ložnici hradní paní. Cestou vás čekají, kromě seznámení s majiteli hradu, i zajímavé pověsti, a zakončení je ve zbrojnici. Kapacita této prohlídky je 30 osob. Při této prohlídce je dovoleno pořizovat fotografie ale bez blesku. 

Taneční sál
Prevét

Druhý prohlídkový okruh má název Kuchyň, ve něm se návštěvníkům ukáže více provozní a hospodářská část hradu, jako například sklepy, kde se skladovaly potraviny, kanceláře nebo černá kuchyň. Délka této prohlídky je asi 40 minut a vstupenka pro dospělého stojí 140 Kč. Kapacita této prohlídky je 15 osob. 

Třetí a nejnovější prohlídkový okruh přístupný od roku 2016 je okruh Věž, tato prohlídka má kapacitu pouze 10 osob, vstupenka pro dospělého stojí 140 Kč a trvá 40 minut. Na tuto prohlídku musíte mít vhodnou obuv s pevnou patou. Dostanete se do nejvyššího patra a vám se pak naskytne výhled na okolí včetně řeky Úhlavy. 

Přes prázdniny každý den kromě pondělí, na podzim pak o víkendech je přístupný ještě jeden individuální okruh, který nese název Popelka. Prohlídka je bez průvodce, zabere vám asi 30 minut a je určena především pro milovníky této pohádky. Dále je zde i prostor pro vyžití dětem při plnění různých úkolů se sovou Rozárkou. Na výstavu se jde přímo z nádvoří a je v Bílé baště. V expozici poznáte nejen několik scén z filmu nebo fotografie z natáčení, ale také máte možnost zde nahlédnou do originálního scénáře pohádky. 

Cesta

Cesta autem ze západního okraje Prahy přes D5 a poté Přeštice (směrem na Klatovy) trvá asi hodinu patnáct minut. Z Plzně jste ve Švihově autem za půl hodiny. 

Do Švihova se můžete dostat také vlakem, rychlík Berounka, který vyjíždí z Prahy, jede přes Rokycany, Plzeň, Dobřany, Přeštice a staví i ve Švihově. Z Prahy to je rychlíkem něco přes dvě hodinky. Ze železniční zastávky ve Švihově je to pak na hrad asi 15 minut pěšky. 

Do Švihova jezdí i autobus, autobusová linka jezdí z Plzně. A z Plzně je ve Švihově asi za hodinu.  

Příchod na hrad Švihov

Parkování u hradu Švihov

Před hradem je Parkoviště pro auta i autobusy, je zpoplatně. Parkování stojí asi 20 Kč na 3 hodiny. Za o pár desítek metrů vzdáleným Coopem najdete ještě jedno jedno parkoviště – Parkoviště náměstí T.G.Masaryka, kde je parkování zdrama, ale je malé a většinou bývá obsazené. 

Můžu místo navštívit se psem?

Na nádvoří je vstup se psem možný. Na prohlídky ne.

Můžu tu fotit?

Ano, na nádvoří je fotografování dovoleno. Pořizovat fotky je možno i na prohlídkách, tam ale musíte vypnout focení s bleskem – to je zakázáno. Používání dronů v celém areálu je zakázáno.

Projížďka na loďkách u hradu Švihov

Hrad také nabízí unikátní možnost vyjížďky na loďce po vodních příkopech. Přes léto každý den, kromě pondělí, od 10:00 do 16:00. Jedná se o individuální okruh, ze kterého uvidíte hrad z jiné perspektivy – z vodní hladiny zdejšího příkopu. K dispozici jsou 2 loďky, každá pro 3 osoby, s nosností 280 kg. Při plavbě vás čeká 8 zajímavých zastavení. Za nepříznivého počasí může být tento okruh uzavřen.

Vodní příkop u hradu

Můžu sem jet na kole?

Přímo na nádvoří hradu je zakázán vjezd na jízdním kole. U hradu jsou ale stojany kde můžete kolo zamknout. K samotnému hradu je možné na kole přijet, okolí je protkáno cyklostezkami. Například z Klatov je to na kole asi 15 km a cesta asi na hodinku. 

Je možné toto místo navštívit v zimě?

Hrad je přes zimní sezónu (1.11 – 31.3) uzavřen.

Jídlo a pití

Podle sezóny na nádvoří najdete možnost občerstvení. Najdete tu stánek s malým občerstvení,  nabízejí zde párek v rohlíku, bramboráčky, klobásy, grilovaný hermelín a dále točenou limonádu a točené pivo. V okolí občerstvení je několik míst k sezení pod slunečníkem.

Ne vždy je otevřená místní Hradní krčma, která má širší nabídku než venkovní stánek s občerstvením, který ji občas nahrazuje. Když je Krčma otevřena nabízí možnost sezení uvnitř.

K hradu vede kamenný můstek a když ho směrem od hradu přejdete, po levé straně je přes léto otevřena malá prodejna zmrzliny, kterou moc doporučuji. I malá porce se vám bude zdát velká a taky dobrá. 

Ve městě Švihov najdete pak Restauraci U Hradu nebo Bistro ve Švihově.

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, na nádvoří hradu jsou k dispozici udržované nezpoplatněné toalety.

Nádvoří hradu