Přehrada Les Království

Spolu s návštěvou Safari a ZOO ve Dvoře Králové jsme se vydali i na nedalekou přehradu Les Království což je krásná přehrada ve srovnáním s klasickými betonovými hrázemi. Ostatně podívejte se na fotku z nedalekého parkoviště.

Přehrada Les Království

Přes přehradu vede silnice, která spojuje Bílou Třemešnou a Dolní Nemojov a během roku 2022 na ni probíhal kyvadlový provoz prostřednictvím semaforu. Na místě je krásné parkoviště a místo kde si můžete sednout a případně vyrazit na procházku po okolí / po přehradě.

V okolí přehrady jsou dvě restaurace, které jsme bohužel nevyzkoušeli, ale hodnocení na internetu vypadají průměrně. U přehrady jsou dvě cedule, které popisují jak samotné vodní dílo tak také ukazují obrázky jak se přehrada stavěla.

Základní informace o přehradě Les Království

ŘekaLabe
ProvozovatelPovodí Labe
Výstavba1910 – 1919
Zatopená plocha36,79 ha
Výška přehrady nad terénem32,7 m
Výška přehrady nad základy41,0 m
Délka přehrady218 m
ÚčelOchrana před povodněmi, energetika
Instalovaný výkon2 x 1 105 kW

Přehrada byla stavěna v letech 1910 až 1919 s tím že důvodem pro stavbu byly velké povodně na Labi v roce 1897 kdy následně v roce 1903 byl schválen zemský zákon č. 31 který dal dohromady zákonný podklad pro stavění přehrad k regulaci horního toku mezi Špindlerovým Mlýnem až do Jaroměře.

Přehrada se mohla jmenovat také Tešnov nebo Bílá Třemešná a plány zpracovalo Technické oddělení pro úpravu řek v Praze pod vedením stavebního rady Ing. Josefa Picky. V roce 1909 došlo k zadání stavby a následně se stavělo. Jak vidíte tak výstavba trvala 9 let a k prodloužení přispěla I. světová válka.

Příčný řez hrází

Od roku 1964 je vodní dílo Les království chráněno jako národní technická památka a od roku 2010 jsou přehrada i vodní elektrárna zapsány mezi národní kulturní památky. Zajímavostí je že v roce 2018 uložena časová schránka se vzkazem pro další generace.

Důvodem pro stavbu byla primárně ochrana proti povodním, jak jsem již výše zmínil. Už v roce 1916 nádrž poprvé zadržela povodeň a ačkoliv se lidé po událostech z Bílo Destné báli protržení tak nádrž vydržela a celkem za dobu své existence zabránila desítkám potenciálních povodních…

… v posledních letech přehrada více slouží jako stabilizační prvek proti suchu a využívá se ke korekci toho aby byl zachován alespoň minimální průtok na Labi pod přehradou.

Otevírací doba

Přehrada je pro veřejnost otevřena 24/7, takže se na hráz můžete vydat kdykoliv.

V případě že se budete chtít vydat na expozici tak informace naleznete níže:

Expozice historii vodního díla Les Království

a povodí Labe se nachází v nedaleké budově „hrázného“ a informuje o historii samotného vodního díla tak také o aktuálních činnostech povodí Labe. V případě že je hezky tak návštěvníci mohou vyrazit na věž, kterou vidíte na obrázku napravo.

Otevírací doba této expozice a domku je pouze v létě v období od července do konce srpna a domek je otevřen pouze od čtvrtka do neděle v čase 10:00 – 16:00 s tím že poslední návštěvníky pouští na místo v 15:00.

Prohlídka vám zabere cca 30 až 40 minut a není bezbariérová. Vstupné je pak 50 Kč za dospělého a 20 Kč je zlevněné vstupné.

Avšak pozor na místo se nedostanete bez rezervace. Proto si předtím udělejte rezervaci ve formuláři. Co se dívám tak díky rezervaci si můžete mít štěstí a narazit i na volné termíny jindy než je léto. Proto doporučuji se podívat do rezervačního systému.

Parkování u přehrady

Parkování u přehrady bylo v čase naší návštěvy v pohodě. Na místě je parkoviště pro cca 7 až 9 aut a za parkování se nic neplatí.

Kdyby zde bylo plno tak jde zaparkovat ještě před nádrží nebo u jedné z restauracích, které jsou v kopci, ale nepředpokládám že zde bude takový provoz protože si nemyslím že půjde o hodně navštěvované místo – pro nás to bylo zpestření když už jsme byli v těchto končinách.

Zajímavosti

Zajímavostí je, že na místě se natáčel spot pro pro Whisky Jameson. To jsem však zjistil až když jsem hledal další zajímavé informace na internetu. Více informací o přehradě lze nalézt na oficiálním webu.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.