Rozhledna sv. Markéta

Rozhledna sv. Markéty se nachází u obce Dlažov, nedaleko Klatov v Plzeňském kraji. Jedná se o ocelovo-dřevěnou rozhlednu vysokou 25 metrů, jejíž vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metrů. Abyste se na vyhlídkovou plošinu dostali, je třeba zdolat 94 schodů

Rozhledna zde byla postavena v nedávné době, byla slavnostně otevřena 1.ledna 2014, ale toto místo bylo významné už dříve. Od roku 1886 zde stojí zděná poutní kaple, takže tuto oblast už desítky let navštěvuje spousta lidí, ale i přesto si zachovalo svoji jedinečnou, kouzelnou atmosféru.

Rozhledna je viditelná už zdaleka a když se na vrchol dobře zadíváte uvidíte vedle ní i špičku daleko starší kapličky. Rozhledna se nalézá ve výšce 624 m.n.m.

Rozhledna sv.Markéta z dálky

Co na tomto místě najdete?

Vedle nepřehlédnutelné rozhledny, která má dřevěnou konstrukci s ocelovým točitým schodištěm na železobetonovém podstavci, najdete novogotickou Kapli Sv. Markéty. Rozhledna má sice točité ocelové schodiště, ale podlaha vyhlídkové plošiny je dřevěná a vyhlídka je navíc i zastřešená a střecha i zábradlí na plošině jsou také dřevěné. 

Točité schodiště
Kaple Sv. Markéty

Cestou vás čeká procházka jehličnatým lesem, možná narazíte na volně žijící druhy ptáků, obojživelníků nebo najdete nějaké jedlé houby. U rozhledny je pak postavena krytá terasa, kde je možné posedět nebo se schovat před špatným počasím. Při pěkném počasí pak děti mohou využít prolézačky a houpačky, které jsou v místě přístupné. Rozhledna skýtá celokruhový výhled na vrcholky Šumavy, Domažlicko a také Klatovsko. Uvidíte například nedaleký Bolfánek, Čerchov nebo Velký a Malý Ostrý. 

Výhled z rozhledny
Panorama JIH – informační panel na vyhlídce
Panorama ZÁPAD- informační panel na vyhlídce

Otevírací doba

Rozhledna je volně přístupná. Vyjít na ni můžete kdykoli.

Vstupné

Vstup na rozhlednu je zdarma.

Cesta na Markétu

Asi půl kilometru od rozhledny je dostatečně velké přírodní parkoviště, proto sem můžete pohodlně přijet autem. Parkoviště najdete asi 15 km od Klatov. Směrem z Prahy je nejlepší cesta po dálnici D5 a poté přes Přeštice a Klatovy. Cesta autem z Prahy trvá asi hodinu a půl až dvě hodiny. 

Veřejná doprava na toto místo není moc pohodlná, je třeba dojet do Klatov, například vlakem, ale jde to i autobusem. Z Klatov pak využijte autobus jezdící do Janovic a vystupte v zastávce Dlažov, Miletice. Z této zastávky je to pak 2 kilometry pěšky.

Z Klatov můžete vyrazit i na kole. 

Cesta na rozhlednu vede po žluté turistické značce, která vede i přes obci Dlažov odkud je to asi dva a půl kilometru s převýšením asi 150 metrů.

Můžu na toto místo jet na kole?

Ano, příjezdová cesta na kole jde zvládnou. Ale musíte počítat s tím, že rozhledna se nachází na kopci, cesta tak patří mezi náročnější. Z Klatov je to na kole kolem 16 kilometrů.

Parkování

Parkování se nachází mezi obcemi Milotice a Libkov. Parkoviště pro svatou Markétu je vzdálené asi 500 metrů od rozhledny. Parkoviště není výrazně značené. Je to spíše nenápadná odbočka na přírodní parkoviště s kadibudkou. Parkování je zdarma. 

Jídlo a pití

U rozhledny ani na parkovišti není žádná restaurace, ani stánek, ani automat. Nejbližší stravovací zařízení najdete buď v Janovicích nad Úhlavou nebo máte mnoho možností na občerstvení se v Klatovech. 

Můžu si zde koupit suvenýry?

Ne, na rozhledně ani na parkovišti není žádná prodejna ani stánek.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Cesta z parkoviště je dobře zpevněná lesní cesta, která je vhodná i pro kočárky. 

Lze na toto místo jít se psem?

Ano, na procházku se psem je to ideální procházka i cílové místo. I když přímo na vyhlídkovou plošinu nejsou točité ocelové schody pro tlapky čtyřnohých mazlíčků to nejlepší. 

Lze rozhlednu navštívit v zimě?

Ano, místo je otevřené a přístupné i v zimním období.

Jsou zde veřejné toalety?

Suchá toaleta se nachází na parkovišti pod rozhlednou. Je bez poplatku. Na rozhledně už toalety nenajdete.