Poledník

Poledník, někdy též nazývaný Polední hora, se nachází několik kilometrů od obce Prášily v národním parku Šumava na jihozápadě Čech.

Jedná se o patnáctý nejvyšší vrchol české části Šumavy o výšce 1315 m.n.m. Rozhledna postavená na tomto kopci měří 37 metrů, je jedna z nejvíce navštěvovaných a je třetí nejvýše položená v České republice.

Do roku 1989 místo sloužilo spíše pro vojenské účely, jednalo se o radarovou stanici. Po devíti letech se otevřela rozhledna veřejnosti.

Ačkoli nepatří mezi ten typ rozhleden, kam by se dalo dojet až téměř k vrcholu, její návštěva rozhodně stojí za to. Na výlet na Poledník je třeba si vyhradit dostatek času. I když se vám cesta k ní bude zdát dlouhá, typická silueta rozhledny, kterou zahlédnete už během cesty, vás bude hnát k vytouženému cíli.

Na cestě k rozhledně Poledník

Co na místě najdeme?

V cíli najdete jednak samotnou rozhlednu, dále ale také přístřešek, kde je možné se schovat před špatným počasím, místa na sezení, stojan na kole, další vyhlídková místa a také malý bufet.

Rozhledna má svoji typickou podobu se třemi půlkruhovými patry v horní polovině. 

Panoramata, která se vám naskytnou po vystoupání 227 schodů, jsou úchvatná. Můžete spatřit Šumavu, Bavorský les, za dobré viditelnosti i Alpy. 

Podle toho, jakou vstupenku si zakoupíte, na vás čeká výhled. Buď vám stačí výhled z vnitřku rozhledny ve výši devátého patra nebo vystoupáte ještě o kousek výš a dostanete se ven na ochoz rozhledny.

Výhled z devátého patra není celokruhový, ale jinak je velmi podobný výhledu z venkovního ochozu. Pozorujete z jednotlivých okének a celou dobu jste uvnitř, pod střechou.

Na venkovní ochoz ve výši desátého patra se dostanete po kovovém žebříku (je třeba koupit si vstupenku, která vás pustí až na ochoz), čeká vás tam podlaha skrz kterou je vidět dolů, pokud se bojíte výšek, bude pro vás 9. patro a výhled z něj naprosto dostatečný. Také si dejte pozor na silný a studený vítr, který vás nahoře na rozhledně téměř jistě čeká. 

To, co vás na první pohled zaujme, je bohužel krajina velmi poznamenaná kůrovcem a také hurikánem, je to smutný pohled. 

Jelikož má rozhledna omezenou kapacitu, v sezóně se vám může stát, že budete na vstup čekat frontu. V prvním patře najdete pult pro obsluhu, ve druhém patře najdete informace o historii Poledníku a ve třetím další expozici. 

Otevírací doba

Rozhledna je otevřena jen přes letní sezónu od června do října. 

květen (od 28.5.)denně 9:30 – 16:30
červendenně 9:30 – 16:30
červenec denně 9:00 – 17:00
srpendenně 9:00 – 17:00
září denně 9:30 – 16:30
říjen víkendy, svátky 10:00 – 16:00
listopad – dubenzavřeno

Nejvíce lidí přichází na Poledník mezi 11 a 14 hodinou 

Vstupné

Věž se 2 expozičními místnostmiVěž, 2 expoziční místnosti, venkovní vyhlídka
Dospělí60 Kč120 Kč
Děti 5 – 15 let, studenti s platným průkazem, důchodci, ZTP, ZTP +P30 Kč60 Kč
Děti do 4 letzdarmazdarma

U pokladny si vyberete variantu prohlídky, dostanete vstupenku a když si vyberete variantu včetně venkovní vyhlídky tak také čipovou kartu do věže, na čipu je vyznačena doba vstupu na venkovní ochoz, který je přístupný na 30 minut z kapacitních důvodů. V expozičních místnostech můžete být po hodině.

Při výstupu na rozhlednu projdete jedním turniketem, který vás pustí až do unikátního devátého patra . Druhý turniket vás pak pustí na ochoz rozhledny. 

Na vypršení vašich 30 minut na ochozu vás čipová karta upozorní stručným signálem.  

Lze platit kartou?

Ano, platba platební kartou je preferována. 

Cesta k Poledníku

Nejčastěji využívaný přístup je po červené turistické trase z Prášil, cesta je relativně náročná, dlouhá asi 8,5 km. Tuto cestu mohou v létě využít i cyklisté, v zimě pak lyžaři. Cestu ale zvládnou i méně zkušení turisté, jen se musí na cestu dobře připravit, hlavně si vzít kvalitní obuv a dostatek tekutin, především v teplém počasí. 

Poledník nalezneme téměř až na hranicích s Německem, cesta sem je tak dlouhá. Z Prahy na parkoviště v Prášilech pojedete dvě až tři hodiny, vydat se můžete buď po dálnici D5 kolem Plzně přes Klatovy, nebo se vydat přes České Budějovice. 

Do Prášil jezdí autobus z plzeňského autobusového nádraží. Tento autobus směrem na Modravu pojede z Plzně do Prášil přes dvě hodiny. Ze zastávky autobusu Prášily Slunečná to pak budete mít na rozhlednu stejně daleko jako turisté přijíždějící autem. Tento spoj má zastávku například i v Klatovech, kam lze dobře dojet vlakem z Prahy. 

Na cestě
V cíli

Parkování

Při výletu na Poledník nemůžete počítat s tím, že autem zajedete téměř až k patě rozhledny. Nejlepší místo, kde můžete auto zaparkovat je v obci Prášily. Například velké parkoviště Prášily – parkoviště Slunečná. Je zde velká kapacita a parkování stojí 100 Kč na den, po 15 hodině za 50 Kč, platí se v automatu a je možnost platit  mincemi, bankovkami i platební kartou.  Zaparkovat lze například před Pensionem Škarda, popřípadě jinde v Prášilech.  

Jídlo a pití

Pod rozhlednou je malý bufet, kde si můžete dát malé občerstvení jako například klobásu, grilovaný hermelín, koláčky nebo si vychutnat stáčené nápoje. Po osmi kilometrech uprostřed ničeho přijde vhod. Cenově přijatelné. 

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Poledník je velmi oblíbeným cílem cyklistů. Při cestě z Prášil vás čeká relativně náročné stoupání. Cestou můžete využít možnost zastavení a odpočinku u Prášilského jezera. Trasa vede po širokých lesních cestách, je vhodná i na dětský cyklovozík (s tím se nedostanete k Prášilskému jezeru).

Nezapomeňte se na kolo pořádně obléct, při cestě zpátky budete sjíždět z kopce a bude foukat. Cestou zpět se můžete například zastavit na Tříjezerní slati.  

Na vrcholu je stojan pro kola. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Na Poledník se dá v zimě udělat procházka krásnou zasněženou přírodou, také je možné sem podniknout výlet na běžkách. Rozhledna, včetně bufetu je ale v zimě zavřena. 

Lze na toto místo jít se psem?

Na rozhlednu a do expozičních místností mají zvířata vstup zakázán. Procházku k rozhledně s nimi ale absolvovat samozřejmě můžete, jen pak musí zůstat venku. 

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Cestu na Poledních s malými dětmi a s kočárkem zvažte pokud nejste zvyklí na dlouhé procházky, čeká vás přírodní cesta 8 km do kopce tam a z kopce zpátky. Terén není pro kočárek náročný ale sklon trasy a délka ano. Na rozhlednu s kočárkem samozřejmě jít nelze. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, u pokladny lze malé suvenýry a místní materiály zakoupit.

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, jsou k dispozoci nezpoplatněné mobilní toalety. 

Můžu návštěvu Poledníku s něčím spojit?

V okolí se nalézá například Prášilské jezero nebo Tříjezerní slať.