Vlčí výběh Srní

Vlčí výběh Srní je unikátní místo, kde se můžete ocitnout ve světě šelem, které kdysi běžně žili na území Česka. Vlčí výběh je největším turistickým lákadlem v komplexu Návštěvnické centrum Srní, naučná stezka a samotný vlčí výběh s lávkou.  Přesto, že vlci se na území našeho státu vrací, při běžné procházce na ně těžko narazíte a i kdyby nemuselo by to být bezpečné. Toto místo vám tak nabízí jedinečnou příležitost toto setkání zažít. 

Co na místě najdeme?

V celém areálu najdete parkoviště, budovu Návštěvnického centra Srní s možností koupit suvenýry a drobné občerstvení v automatu, naučnou stezku a lávku ve vlčím výběhu. 

To kvůli čemu většina návštěvníků místo vyhledá je vlčí výběh. Výběh s vlky má rozlohu 3 ha a uprostřed něho najdete 300 metrů dlouhou dřevěnou lávku, ze které máte výhled téměř na celý výběh. Lávka je ve výšce 3 – 4 metry nad zemí a cestou najdete několik pozorovacích přístřešků, kde můžete za horkého počasí najít stín, při špatném počasí místo kde se schovat. Cestou samozřejmě nechybí jednak lavičky na odpočinek a jednak informační tabulky, například o komunikaci mezi vlky.

Přístřešek s lavičkami
Informační panely
Vlk ve výběhu

Lávce předchází 2,5 km dlouhá naučná stezka. Během této cesty narazíte na 5 informačních panelů, které jsou věnované šelmám, které kdysi byli běžnou součástí lesů České republiky a dnes se pomalu vrací. Děti i dospělí si mohou cestou udělat kvíz.

U info centra se dozvíte, že k výběhu vedou dvě trasy, respektive jedna, kterou si ale můžete zkrátit a být tak dřív u vlků. Můžete si vybrat podle situace a vaší nálady, zda se zkratkou vydáte nebo to vezmete poctivě celou trasou. 

V sezóně je zde opravdu hodně lidí, doporučuji zvážit návštěvu mimo sezónu. 

V návštěvnickém centru se určite také zastevte, je podobné například tomu, co je na Kvildě. Uvnitř si můžete zakoupit suvenýry, drobné občerstvení a také si prohlídnout zajímavou expozici sasmozřejmě věnovanou hlavně vlkům. Dětem tu také můžete zakoupit kvíz, který si mohou cestou po stezce vyplnit. Dále u budovy Návštěvnického centra najdete dětské hřiště.

TIP: Chcete přijít připraveni? Přibalte s sebou na vyhlídku dalekohled. 

Budova Návštěvnického centra Srní

Jaká je šance, že uvidím vlky?

Velká, lávka je dlouhá, je z ní dobrý rozhled a vlků je ve výběhu spousta. Chcete-li svoje šance zvýšit, vyrazte brzy po ránu ještě téměř za šera, vlci jsou více aktivní a navíc je v areálu méně návštěvníků. A pokud hned při prvním průchodu lávkou vlka nezahlédnete, rozhodně nezoufejte a buďte trpěliví, vyplatí se chvilku počkat a pozorně pozorovat. Nezapomeňte přibalit dalekohled. 

Otevírací doba Návštěvnického centra

dubendenně 8:30 – 16:00
květenvíkendy 8:30 – 16:00 
červenvíkendy 8:30 – 16:00
červenecdenně 8:30 – 17:00
srpendenně 8:30 – 17:00
zářídenně 8:30 – 16:00
říjendenně 8:30 – 16:00
listopad denně 8:30 – 16:00

Otevírací doba do vlčího výběhu je obvykle delší než otevírací doba Návštěvnického centra, ale může se měnit. Během sezóny je lávka k vlkům otevřena obvykle od 6:00 do 19:00. 

Vstupné

Vstup do návštěvnického centra, na stezku i do výběhu je zdarma. 

Cesta k vlkům

Vlčí výběh najdeme na Šumavě na jihozápadě Čech, cesta sem je poměrně dlouhá. Například z Prahy autem můžete zvolit buď cestu po dálnici D4 a dále přes Horažďovice a Sušici nebo cestu po dálnici D5 a dále přes Klatovy, obě tyto cesty Vám zaberou dvě až dvě a půl hodiny. Z Plzně trasou přes Přeštice a Klatovy pojedete asi hodinu a půl, z Českých Budějovic přes Prachatice a Vimperk jste u Návštěvnického centra v Srní za hodinu a půl.

Při použití veřejné dopravy bude vaše cesta celkem náročná. Do Srní jede autobus ze Sušice, do Sušice jede dokonce jeden přímý  autobus z Prahy, zastávka v Praze má název Praha, knížecí. Další možností jak cestovat z Prahy, je vlakem do Klatov a odtud autobusem do Sušice a pak do Srní. Z Plzně můžete využít cestu vlakem do Klatov a pak autobusy do Sušice a do Srní. Cestou z Českých Budějovic můžete využít přestupu v Kašperských horách, kde má jednu ze zastávek autobus jedoucí směrem ze Sušice.   

Parkování

Parkoviště se nachází přímo u budovy návštěvnického centra. Parkoviště je určeno pro návštěvníky centra a výběhu. Kapacita parkoviště je 80 aut a 3 autobusy. I přes tuto kapacitu bývá v sezóně parkoviště zaplněné a může se stát, že na místo k parkování budete čekat. 

Cena za parkování je 50 Kč za auto za každou započatou hodinu. Cena za parkování autobusu je 160 Kč za každou započatou hodinu. Parkování se platí v automatu, lze platit kartou

Jídlo a pití

V místě nečekejte žádnou restauraci ani bufet. Ale v místním Návštěvnickém centru si můžete dopřát kávu z automatu nebo zde v automatu koupit drobné občerstvení nebo nápoje v lahvi. 

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Na stezku i  na lávku ve vlčím výběhu je zakázán vjezd na jízdním kole, přijet sem ale můžete a před vstupem na stezku vaše kolo necháte u Návštěvnického centra.

Jelikož se výběh nachází na Šumavě, terén v okolí je náročný a doporučuji to pro alespoň trochu zkušené cyklisty. Ze Železné Rudy je to například přes 30 km, z Horažďovic dokonce 45 km. Pokud máte kola na autě můžete začít jízdu například v Kašperských horách nebo na Kvildě či přímo ze Srní. 

Lze na toto místo jít se psem?

Do budovy návštěvnického centra, na stezku ani do výběhu není vstup se psy povolen. U Návštěvnického centra jsou k dispozici kotce, kde na vás psi mohou počkat. 

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ano, cesta je vhodná i pro návštěvníky s kočárkem. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, v Návštěvnickém centru mají v nabídce suvenýry jako vizitky, turistické známky ale i velkou nabídku místních suvenýrů. Můžete si zde dát i kávičku nebo koupit chlazený nápoj v automatu. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, v Návštěvnickém centru najdete udržované toalety. Nejsou zpoplatněné. 

Nekřičet, nejezdit na kole, nevyhazovat odpad,nebrat s sebou psi

Může se zde fotit?

Samozřejmě, vaši návštěvu zde můžete důkladně zdokumentovat.