Krokodýlí ZOO Protivín

Krokodýlí ZOO nacházející se v Protivíně v Jihočeském kraji je rozhodně skvělým místem na výlet. Toto zajímavé místo ale není jen oblíbeným turistickým cílem, ale hlavně je to ochranářská instituce, která se stará o ohrožené druhy krokodýlů a také je rozmnožuje.

Vstup do Krokodýlí ZOO

Svoji návštěvou ZOO tak přispějete k záchranně vzácných druhů krokodýlů. Veřejnosti je místo otevřeno od roku 2008 a dnes zde můžete potkat přes 100 krokodýlích jedinců. Zdejší odchovy se staly základem chovů vzácných krokodýlů například ve Francii nebo v Indii.

Jak ZOO v Protivíně vypadá?

Celý areál je pod střechou a má několik částí. U vstupu najdete pokladnu, toalety a věšáky na vaše svršky, které je více než vhodné zde odložit, protože v dalších částech ZOO panují tropické teploty a vysoká vlhkost vzduchu. U pokladen je relativně málo místa, když přijde hodně lidí najednou, bude to menší tlačenice.

První část, kam se dostanete má název Krokodýlí obři, pak se vydáte o patro výš, kde na vás čekají další krokodýli a gaviálové, včetně malých mláďat. I v horním patře najdete WC. Poté můžete vidět expozici zoologického muzea a krokodýlí trpaslíky.

„Krokodýlí obři“

Pak sejdete po schodech dolů do galerie Bílý gaviál, kde si můžete v automatu zakoupit drobné občerstvení. Poslední část se nazývá dětská ZOO, uvidíte tu také bílé krokodýli a když budete mít štěstí, zrovna se bude konat krmení, které právě v této části začíná.

Expozice s krokodýli jsou postavena tak, že uvidíte v podstatě všechny jedince, nemají kam se před vámi schovat, maximálně pod hladinu, kam ale taky uvidíte. Doba prohlídky záleží hlavně na vás, jak moc budete číst informační panely a zkoumat krokodýli. Počítejte s dobou tak od půl hodiny po hodinu a půl.

Tady žije krokodýl Kuba z Discolandu
Mláďata, se kterými se můžete vyfotit (100 Kč)
Ulička v horním patře

Zajímavostí, na které narazíte, je v ZOO mnoho. Žije tu krokodýl Kuba ze známého Discolandu Sylvie, který jsme si v nedávné době připomněli v oblíbeném seriálu Devadesátky. Dále tu žije zástupce největšího druhu krokodýla na světě – krokodýl mořský se jménem Golem nebo albínský krokodýl se jménem Andílek. 

Můžete mít štěstí a přijít zrovna v době krmení krokodýlů. V září 2022 probíhalo krmení každou sobotu a neděli v 11 nebo poté ve 14 hodin. Během naší návštěvy zrovna byla doba krmení a jedna ze zaměstnankyň prošlo celou ZOO a oznámila konání krmení a tak to nikomu neuniklo. 

Budete-li chtít si návštěvu trochu ozvláštnit. Můžete si dopředu objednat a domluvit exkluzivní prohlídku s osobní průvodcem i focením s mládětem, popřípadě si můžete zaplatit možnost stát se na jeden den ošetřovatelem. Obě tyto příležitost jsou placené a je třeba si je domluvit přes email.

Otevírací doba

září – červendenně 10:00 – 17:00 (poslední prohlídka 16:30)
červenec, srpendenně 10:00 – 16:00 (poslední prohlídka 15:30)
Albínský krokodýl
V ZOO se dozvíte spoustu informací o krokodýlech

Vstupné

Dospělý250 Kč
Děti 2 – 15 let200 Kč
Děti do 2 letzdarma
Studenti, důchodci200 Kč
ZTP/ZTPP dospělý100 Kč
ZTP/ZTPP děti50 Kč
ZTP/ZTPP doprovod100 Kč
2 dospělí + 2 děti850 Kč
2 dospělí + 3 děti990 Kč
Psi a domácí mazlíčcizdarma

Cesta

Krokodýlí ZOO se nachází na adrese 12, Masarykovo nám. Protivín, mezí Pískem a Vodňany, v jižních Čechách. 

Příchod k ZOO

Autem z Prahy se můžete vydat po dálnici D4, projedete přes Písek a za necelé dvě hodiny budete v ZOO. Z Plzně se vydáte po silnici na České Budějovice přes Blatnou a za hodinu a půl jste v cíli. Z Českých Budějovic jste po silnici 20 za půl hodinky na místě. A z Brna přes D1 > E50 >E65 pojedete 2 hodiny 45 minut. 

Z Prahy lze velmi dobře využít rychlík jedoucí směrem na České Budějovice, vystoupíte na stanici Protivín a pak dojdete 10 minut pěšky do ZOO. Vlak ale bohužel jede skoro 3 hodiny.

Parkování

U ZOO není žádné centrální parkoviště, zaparkovat je třeba v Protivíně. V celém městě je parkování zdarma. 

Lze zaparkovat například v ulicích Komenského nebo Boženy Němcové, popřípadě u supermaketu Norma nebo u vlakového nádraží.

V ulici Mírová můžete narazit na privátní zpoplatněné parkování, které se ZOO nemá nic společného, raději zaparkujte jinde.

Jídlo a pití

Přímo u expozic v areálu nenajdete žádný bufet. V dolním patře v části Galerie Bílý Gaviál najdete automat, kde si můžete zakoupit něco malého k jídlu i pití. 

Galerie Bílý Gaviál

Před areálem pak najdete občerstvení, kde si můžete koupit některé z rychlých jídel nebo ledovou tříšť či stáčený nápoj. Naproti tomuto občerstvení je stánek s opočenskou zmrzlinou.

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, otevřeno je po celý rok, expozice jsou pod střechou. Počítejte s tím, že bude třeba odložit bundy a mikiny, jelikož u krokodýlů je horko po celý rok. 

Lze na toto místo jít se psem?

Vstup se psy je povolen a je zdarma.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Areál je bezbariérový, ale kočárek je doporučeno nechat u recepce. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, u pokladny lze zakoupit například turistiké vizitky, turistickou známku, plyšáky nebo také dětskou knihu Krokodýl Bambo. Suvenýry si můžete v klidu vybrat v pokladně cestou zpátky, budete se opět vracet kolem pokladen. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ano v dolním patře u pokladny i v horním patře jsou veřejné nezpoplatněné toalety.

Může se v areálu fotit?

Ano, v ZOO se může fotit, ale bez blesku.

Chcete-li si návštěvu něčím ozvláštnit, za 100 Kč si můžete zakoupit možnost focení s mládětem krokodýla, focení proběhne na váš vlastní fotoaparát.

Je toto místo bezbariérové?

Ano, celý areál je bezbariérový.