Zámek Orlík

Orlík je zámek u obce Orlík nad Vltavou nedaleko města Písek v Jihočeském kraji. Zámecký areál je chráněn jako kulturní památka a leží přímo na břehu Orlické přehrady. Původně se jednalo o hrad, který byl ale v 16.století přestavěn na zámek. 

Proč vyrazit na zámek Orlík?

Kromě samotného zámku se může pokochat výhledy na přehradu Orlík, nakoupit suvenýry, projít v zámecké zahradě nebo si zajít do bistra.

Podívat se můžete až na nádvoří hradu, kde najdete krásné lavičky na odpočinek, dále zde jsou veřejné toalety a také prodejnu suvenýrů, které v době nižší návštěvnosti může sloužit jako pokladna a bude to místo, kde si kromě suvenýrů koupíte vstupenky na prohlídku. 

Kasa
Nádvoří
Suvenýry na nádvoří

Pokud patříte mezi ty, co neradi chodí na prohlídky a raději prozkoumáváte okolí památek, toto místo vás určitě nezklame. Jednak můžete zámek obejít z pravé strany a po schodech dojít na vyhlídku, odkud uvidíte Orlickou přehradu. Tato cesta není schůdná pro kočárek.

Kousek od hradu je pak přístav, u kterého je spousta laviček s krásným výhledem na přehradu Orlík. V sezóně je dole u přístavu otevřeno ještě jedno občerstvení. Dále je zámek Orlík obklopen rozsáhlým anglickým parkem. 

Cesta k přístavu

Zámek nabízí 1 prohlídkový okruh, v rámci kterého navštívíte Modrý salon, Empírové sály, Teskův sál, Rytířský sál, malou zbrojnici nebo například zámeckou knihovnu či puškovní chodbu. Většina místností je dokonce v intaktním stavu, v jakém je Schwarzbergerové opustily, čeká vás tak autentický zážitek. Prohlídka není bezbariérová. Trvá 50 – 60 minut a poslední končí s ukončením otevírací doby.

Prohlídka probíhá v zámeckých pantoflích, děti dostanou návleky. Během prohlídky se nesmí fotografovat.

V hlavní sezóně se prohlídky konají ve 20 – 40 minutových intervalech, mimo sezónu pak v 60 minutových intervalech. 

Informace o zámku
Přehrada Orlík

Otevírací doba

červen, červenec, srpenúterý až neděle 9:00 – 17:00
duben, říjenvíkendy a svátky 9:00 – 16:00
květen, záříúterý až neděle 9:00 – 16:00
listopad – březenzavřeno

Během sezóny má zámek zavřeno v pondělí. 

Vstupné

Plné350 Kč
Snížené (žáci, studenti do 26 let, senioři nad 65 let) 300 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + maximálně 3 děti do 18 let) 800 Kč
Hromadné návštěvy škol (ZŠ,SŠ, VŠ)/ mateřinek (MŠ)250 Kč/200 Kč
Pedagogický dozor, držitelé ZTP50 Kč
Děti do 6 letzdarma
Držitelé ZTP/Pzdarma

Vstupenky je možné zakoupit i online, cena je stejná jako na pokladně, ale musíte si vybrat konkrétní hodinu prohlídky, kterou navštívíte. Výhoda je, že máte jistotu, že se na vás dostane, protože prohlídky mají omezenou kapacitu, nevýhoda je, že musíte přijet na přesný čas. 

Lze platit platební kartou?

Ano, na pokladně je možné platit platební kartou. 

Cesta

Zámek leží v Jihočeském kraji v okrese Písek na břehu Orlické přehrady.

Trasa autem z Prahy vám zabere k Orlíku něco přes hodinu, když se vydáte po dálnici D4 kolem Příbrami. Z Plzně přes Rokycany a Březnici pojedete necelou hodinu a půl. Z Českých Budějovic přes Písek je cesta dlouhá hodinu a čtvrt. Z Brna pak máte cestu částečně po D1, pak přes Pelhřimov a Tábor skoro až na tři hodiny. 

Autobusová zastávka se nachází kousek od parkoviště. Jezdí sem autobus z Písku a také autobus z Čimelice. Jednou denně dokonce jezdí přímý spoj ze zámku Orlík do Prahy na zastávku Na knížecí.

Parkování 

Parkoviště nalezne asi 500 metrů od hradu. Zaplatíte 80 Kč za den za osobní automobil, pokud stihnete místo projít za 15 minut máte parkování zdarma. Autobus platí 100 Kč za den, motocykl 80 Kč za den.

Provozní doba parkoviště je 24 hodin denně. Platit můžete jak mincemi nebo bankovkou, tak platební kartou. Při vjezdu na parkoviště před závorou dostane parkovací lístek, který je třeba uschovat, než budete z parkoviště vyjíždět skočíte k parkovacímu automatu a zaplatíte a s lístkem pak pojedete k závoře, kam vložíte lístek, zpátky už ho nedostanete a vyjedete z parkoviště. 

Jídlo a pití

V místě najdete jednak Bistro Orlík, které tedy bohužel nemá otevřeno pravidelně. V letní sezóně bude pravděpodobně otevřeno, ale jinak otevírá buď na objednávku nebo při příležitosti nějakých akcí. Aktuální informace můžete sledovat buď na webových stránkách nebo sociálních sítí bistra. Když budete mít štěstí a bude otevřeno, dopřát si můžete italskou zmrzlinu, hotová jídla nebo specialitky přímo z grilu.

Něco k pití si můžete zakoupit v Suvenýrech U Toryka.

Na Hostinec U Cvrků narazíte na příjezdové cestě, jedná se o restauraci vzdálenou asi kilometr od zámku, kde si můžete dopřát fajn oběd. 

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Na zámku končí cyklotrasa 1155, která vede až z obce Kučer, přes obce Jickovice, zahrádka, Kostelec nad Vltavou, přes Vltavu pojedete po Žďákovském mostě. Cyklotrasa má délku asi 16 km.

Z města Milevsko to je na kole asi 30 km projížďka na asi 2 hodiny.

V areálu je jízda na jízdním kole zakázána, je třeba kolo si někde uzamknout.

Je toto místo dostupné v zimě?

Zámek je přes zimu uzavřen, ale na zimní procházku po zahradě a v okolí zámku a přehrady je to krásný cíl.

Lze na toto místo jít se psem?

Do areálu spí psi pouze na vodítku. Do zámeckých prostor pak zvířata smí pouze v uzavřené schránce, kterou majitel celou dobu ponese.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ano, k zámku pohodlně dojdete, procházet se můžete i po zámecké zahradě, dokonce se dostanete až k přístavu. Ale na vyhlídku u hradu ani na prohlídku není s kočárkem možné jít.

Vyhlídkové místo za hradem

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Cestou k hradu najdete Suvenýry U Toryka, kde kromě suvenýrů nebo místních výrobků zakoupíte i chlazené nápoje nebo kávu s sebou. 

Další prodejnu suvenýrů a sběratelských předmětů najdete pak na nádvoří zámku, tato prodejna někdy může sloužit i jako pokladna.

Jsou zde veřejné toalety?

Veřejné WC najdete u placeného parkoviště. S použitím parkovacího lístku je použití zdarma, když zde nebudete parkovat zaplatíte drobný poplatek.

Další veřejné toalety, které jsou zdarma pro všechny, najdete na nádvoří hradu. 

Toalety u parkoviště

Smí se v areálu fotit?

Pořizování fotografií je dovoleno jen v exteriérech zámku, na nádvoří a v suvenýrech. Při prohlídce je fotografování zakázáno.