Zámek Vimperk

Vimperk je původně raně gotický hrad, který byl ale přestavěn na zámek, nacházející se v Jihočeském kraji v okrese Prachatice. Zámek přešel pod ochranu Národního památkového ústavu teprve v roce 2015 a práce na jeho rekonstrukci stále rozhodně nejsou u konce. Bohužel tak nemůže od návštěvy tohoto místa čekat zrekonstruovaný a opravený zámek, ale uvidíte ho ve stavu částečně stále zničeném a před rekonstrukcí.

Na zámku se odráží jeho bohatá historie. Pochází z poloviny 13. století. Původně se jednalo o hrad, který byl přestavěn na renesanční zámek. Na zámku stále probíhají práce a stavební úpravy a vzhledem k tomu, jak práce do dnešní doby probíhají, se máme jistě ještě na co těšit. 

Cesta hradem k pokladně

Proč zámek ve Vimperku navštívit?

Zámek je velmi rozsáhlý, hned po cestě najdete upravený park, s krásnými lavičkami a dřevěnými sochami, kde si můžete odpočinout. Vejdete do průčelí zámku, a ocitnete se na prvním nádvoří, už cestou k nádvoří druhému narazíte na několik historických exemplářů, které si můžete prohlédnout.

Pak se můžete podívat na druhé nádvoří, kde najdete jednak bistro, ale také toalety a pokladnu, to celé v obklopení opravených zámeckých zdí. Nádvoří jsou v otevírací době volně přístupná, jsou v kopcovitém terénu, cesta je vysypaná štěrkem. Když si prohlédnete okolí a exteriér zámku, můžete se vydat na jednu z nabízených prohlídek.

V parku před zámkem
V parku před zámkem
Druhé nádvoří

Prohlídkové okruhy zámku

Zámek nabízí hned 5 prohlídkových okruhů.

1.prohlídkový okruh – Horní zámek

Tato prohlídka trvá 45 minut a její kapacita je 15 osob. V rámci tohoto okruhu se dozvíte o historii tohoto renesančního zámku hlavně v době od 17.století až po současnost. Projdete prostory, které byly restaurovány a obnovovány v letech 2019 – 2021. Tato prohlídka je možná pouze s průvodcem. 

2.prohlídkový okruh – Dolní zámek

V rámci tohoto okruhu prozkoumáte neobnovené částí zámku, dozvíte se, co je možné vyčíst z výmaleb na stěnách a další informace z archeologických a restaurátorských výzkumů. Cestou nečekejte žádný mobiliář, ale podíváte se například do přilehlé zámecké zahrady. Tato prohlídka je možná pouze s průvodcem a trvá asi 45 minut, její kapacita je 20 osob. 

3. prohlídkový okruh – Muzeum Vimperska

 Jedná se o volnou prohlídku bez průvodce, které se nachází ve druhém a třetím patře, přístup k ní je možný pouze po schodech. V muzeu můžete poznávat město Vimperk,  dozvíte se něco o knihtisku a prohlédnete si krásná umělecká díla. Tato prohlídka je doporučena pro návštěvníky s dětmi.

4.prohlídkový okruh – Středověk 

Tento okruh je určen především milovníkům historie především stavební s středověké historie, navštívíte nejstarší dochovanou budovu hradu – Vlčkovu věž a dozvíte se toho mnoho o hradu především v období středověku. Tato prohlídka je možná pouze s průvodcem, její kapacita je 15 osob a trvá kolem jedné hodiny. Tato prohlídka není vhodná pro děti. 

5.prohlídkový okruh – Zimní zámek

V rámci této prohlídky se podíváte na nejzajímavější místa okruhu Horní zámek a Středověk. Dozvíte se něco o renesanci, o třicetileté válce a podíváte se do Vlčkovy věže. Trasa je možná pouze s průvodcem. Počítejte s tím, že vám bude zima, hrad není vytápěn, pořádně se oblečte. Prohlídky probíhají od 1.12 do 18.12 od pátku do neděle. V období leden – březen se koná v otevíracích dnech jedna prohlídka, pro aktuální otevírací dobu a časy prohlídek v zimním období se podívejte na webové stránky zámku.   

Nádvoří zámku
Cesta k druhému nádvoří

Otevírací doba

dubenpátek – neděle 10:00 – 16:00
květen, červenúterý – neděle 10:00 – 16:00
červenec, srpenúterý – neděle 10:00 – 16:30
záříúterý – neděle 10:00 – 16:00
říjenpátek – neděle 10:00 – 16:00
Otevírací doba platná pro rok 2022

Časy otevírací doby označují čas první a poslední prohlídky daného dne. 

Vstupné

Vstupné se liší podle prohlídkového okruhu, který si vyberete

Okruh Horní zámek

Dospělý180 Kč
Mládež 18 – 25 let, senioři starší 65 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P140 Kč
Děti 6 – 17 let70 Kč
Děti 0 – 5 letzdarma
Průvodce držitele průkazu ZTP/Pzdarma

Okruh Dolní zámek 

Dospělý110 Kč
Mládež 18 – 25 let, senioři starší 65 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P90 Kč
Děti 6 – 17 let40 Kč
Děti 0 – 5 letzdarma
Průvodce držitele průkazu ZTP/Pzdarma

Okruh Muzeum Vimperska

Dospělý120 Kč
Mládež 18 – 25 let, senioři starší 65 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P100 Kč
Děti 6 – 17 let50 Kč
Děti 0 – 5 letzdarma
Průvodce držitele průkazu ZTP/Pzdarma

Okruh Středověk 

Jednotné vstupné 210 Kč. 

Okruh Zimní zámek 

Dospělý180 Kč
Mládež 18 – 25 let, senioři starší 65 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P140 Kč
Děti 6 – 17 let70 Kč
Děti 0 – 5 letzdarma
Průvodce držitele průkazu ZTP/Pzdarma

Lze platit platební kartou?

Ano, tento způsob platby je na pokladně možný. 

Cesta na zámek Vimperk

Město Vimperk se nachází v Jihočeském kraji v okrese Prachatice blízko Českých Budějovic.

Z Prahy se vydejte po dálnici D4 a ve Vimperku budete za 2 hodiny. Cestou z Prahy můžete navštívit zámek Orlík nebo Krokodýlí ZOO Protivín.

Z Plzně přes Nepomuk a Horažďovice, jste ve Vimperku za necelé dvě hoďky. Z Brna přes D1, pak přes Pelhřimov a Prachatice je to jízda na více než 3 hodiny. 

Do města Vimperk jede spousta autobusových spojů. Když vyrážíte z Prahy je třeba přestoupit v Českých Budějovicích. Cesta ale bude dlouhá. Autobus České Budějovice > Vimperk jede téměř 2 hodiny. Směrem z Plzně je třeba přestoupit ve Strakonicích, odkud pak jede autobus do Vimperka. Další spoje přijíždí do Vimperka například z Prachatic, Vacova nebo Tábora. Z autobusové zastávky (Vimperk, aut.nádr.)  je to na hrad necelé dva kilometry po červené turistické značce. 

Blízko města je i vlaková stanice, kam přijíždí vlak z Volar a Strakonic. Z vlakové stanice je trasa na hrad dlouhá asi 2 kilometry po červené turistické značce.

Parkování

Nejbližší parkoviště je v ulici Podzámčí, na zámek je to odtud ani ne 200 metrů. Kapacita tohoto parkoviště Podzámčí je ale pouze asi 30 míst, v sezóně tak budete muset pravděpodobně vyhledat parkování jiné. Parkoviště je placené v časech od 8:00 do 18:00. Poplatek za parkování je 30 korun za hodinu nebo 100 Kč za celý den. 

Další parkoviště je U řeky Volyňky, kde je centrální parkoviště pro návštěvníky Vimperka, po červené turistické značce dojdete na hrad a cestou si ještě prohlédnete historické centrum města. Cestou k autu můžete jít krásnou zámeckou alejí. 

Další parkoviště najdete poblíž hotelu Terasa. 

Parkoviště v Podzámčí
Parkovací automat na parkovišti Podzámčí

Jídlo a pití

Na nádvoří najdete Občerstvení na zámku, co nese jméno Cukr, káva, limonáda. Občerstvení má otevřeno od pátku do neděle od 10:00 do 16:45. Koupit si tu můžete kávu, studené stáčené nápoje, zmrzlinu nebo párek v rohlíku. Nápoje pak můžete zakoupit i na pokladně zámku.

Ve městě pak naleznete několik restaurací, kaváren nebo cukráren. 

Vyžití pro děti

Pro rodiny s dětmi je doporučena návštěva Muzea Vimperska, kde najdete i spoustu edukačních prvků a dětských popisů. 

Je vhodné jet na toto místo na kole?

V areálu zámku je zákaz jízdy na jízdním kole, když je nebudete opírat o fasády můžete ho nechat zamknuté v areálu zámku. 

Kolem Vimperka vedou cyklotrasy 1201 a 1032. Cyklotrasa 1201 spojuje Vimperk s Kašperskými hory, má délku asi 30 kilometrů a vzhledem ke kopcovité krajině kde se nachází je náročná. Cyklotrasa 1032 pak spojuje Vimperk a Kubovu Huť opět v náročné krajině, ale je kratší, necelých 14 km. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, v zimě se dokonce konají prohlídky s názvem Zimní zámek, podívejte se na webové stránce na aktuální otevírací dobu a čas prohlídky, ať vám neuteče. Prohlídka většinou jednou denně v otevírací době. Otevřené v den, kdy se koná prohlídka, je i Muzeum Vimperska.

Lze na toto místo jít se psem?

Na nádvoří zámku smějí psi pouze na vodítku a s náhubkem. Na prohlídky a do interiérů hradu psi nesmí. 

Je vhodné sem jít s kočárkem?

S kočárkem na nádvoří lze jet, v parku před hradem jsou cesty upravené, na nádvoří jsou ale cesty do kopce a vysypané štěrkem, nečekejte tak úplné pohodlí, ale zase to není nic, co by se nedalo zvládnout. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, u pokladny zakoupíte drobné suvenýry a sběratelské předměty. 

Jsou zde veřejné toalety?

Na nádvoří v podloubí najdete udržované veřejné toalety, které nejsou za poplatek. 

Může se v areálu fotit?

Focení v exteriérech je dovoleno. V zámeckých interiérech je focení zakázáno.

S čím můžu návštěvu hradu spojit? 

Rozhodně stojí za to prohlédnout si město Vimperk a dále se můžete vydat až na rozhlednu Boubín.