Zámek Blatná

Zámek Blatná patří spolu se Švihovem a zámkem Červená Lhota k nejkrásnějším zachovalým vodním sídlům v České republice. Blatná je mezi turisty proslavená především svým chovem daňků, mnoho návštěvníků se sem vydává cíleně za nimi. Mohou je tu vidět, pohladit si je a dokonce i nakrmit z ruky.

Zámek Blatná z pohledu zámeckého parku

K dalším zvířatům, která „na Blatné“ můžete obdivovat, patří i oblíbené roztomilé alpaky, které jsou zde chované v ohradě. Nemůžete zde přehlédnout ani hejno pávů. V neposlední řadě je tu krásný zámek s bohatou historií a vodním příkopem. Místo je spjaté s několika legendárními pohádkami, které si zde můžete připomenout.

Pokud se sem vydáte, rozhodně vás čeká krásné odpoledne. Výlet sem stojí za to. Návštěvu Blatné vám může k dokonalosti doladit snad už jen krásné počasí, které zámeckou zahradu vyšperkuje. Vyrazit sem ale můžete kdykoli. 

To nejdůležitější, co je třeba znát před výletem

Druh památkyVodní zámek
MístoJihočeský kraj, 30 km severozápadně od Písku
Délka návštěvyideálně 3 hodiny
Zpoplatněníano jak vstup do zámku tak i do zahrady
Možnost parkovánízdarma u zámku, placené na náměstí
Občerstvení na místěano – kavárna s cukrárnou
Toaletyano – poplatek 10 Kč
Naše hodnocení10/10
Páv v anglickém parku

Co na místě najdeme?

Když se rozhodnete udělat si výlet “na Blatnou” navštívíte jednak krásný zámek, ale také hezky udržovaný anglický park, který obývá stádo daňků. Daňkům u vstupu můžete zakoupit krmení a při procházce zahradou je nakrmit.

Krmení daňka

Kromě daňků v zahradě narazíte i na další volně žijící zvířata, například husy, mnoho pávů i bílé pávy. Chovají zde i unikátní alpaky, ty se sice nepohybují volně a hlavně se nesmí krmit, podívat se na ně ale můžete. Roztomilost jim rozhodně nechybí.

Uličky v zámeckém parku

Plnohodnotná návštěva s prozkoumáním celého areálu je spojena s prohlídkou zámeckých interiéru v rámci některého z okruhů. Za účelem kratší návštěvy můžete ale interiéry vynechat a jít pouze na procházku po zámeckém parku, který za to rozhodně stojí.

Ti, kteří chtějí poctivou návštěvu se vším všudy, rozhodně nesmí vynechat některý z prohlídkových okruhů na zámku. 

Zámek je obklopen unikátním vodním příkopem. Na zámek přijdete po mostě, dostanete se na zámecké nádvoří, kde je pokladna s prodejnou suvenýrů, automat na vstupenky do parku, lavičky, kavárna, několik laviček a někdy i různé výstavy. 

Zámecký park

Na zámku se během celého roku koná mnoho akcí, pokud nechcete být překvapeni větším množstvím lidí než je obvyklé, zkontrolujte aktuality na webových stránkách nebo sociálních sítích zámku. Na některé akce je dokonce třeba zakoupit vstupenky předem, jinak není možné v ten den zámek vůbec navštívit.

Zámek

Zámek tvoří na první pohled dominantu areálu. Nepřehlédnutelná je bílá věž, kterou spatříte i v odrazu na vodní hladině. Zúčastnit se můžete některé z prohlídek zámku. Během prohlídek můžete vidět například lovecký salonek, galerii, orientální salonek nebo salonek empírový. V jiné prohlídce se pak seznámíte více s rodem Hildprandtů, nebo uvidíte nástěnné malby až z 15.století. 

Zámek je soukromým majetkem, vlastníky jsou Hildprandtové z Ottenhausenu, kteří umožňují do zámku přístup v turistické sezoně, do parku pak celoročně.

Původně zde ve 13 století stála vodní tvrz , později přestavěná na gotický hrad, v 16.století pak došlo k úpravám a částečné přestavbě na renesanční zámek. V 19.stolení pak byly provedeny úpravy ve stylu novogotiky. Dodnes je zámek velmi krásně udržován. 

Zámek Blatná

Prohlídky zámku

Od dubna do října zde konají pravidelné komentované prohlídky zámeckých interiérů i exteriérů.

Prohlídky se uskuteční pokud jsou alespoň 2 zájemci, probíhají v sezóně od dubna do října podle otevírací doby. Prohlídky pro 15ti a vícečlenné skupiny je třeba objednat předem. 

Prohlídkové trasy

 • Hildprandtové a jejich osudy – během této prohlídky se dozvíte mnoho o dlouhodobých majitelích zámku, dostanete se do obrazárny, barokního salonku, a uvidíte expozici věnovanou J.E.Purkyněmu
 • Nejvýznamnější rody na Blatné – tato trasa je zaměřená i na další rody spojené s historií zámku, například se zde dozvíte více o rodu Rožmitálů, podíváte se do zámecké kaple nebo strážnice, i v této trase se podíváte do prostor věnovaných rodu Hildprandtů, uvidíte například i jídelnu nebo lovecký či empírový salon
  • délka: 50 minut
  • maximální kapacita 25 osob
  • cena vstupného pro dospělé: 190 Kč
  • zvýhodněné vstupné (děti 6-18 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, držitelé ZTP+ZTP/P): 140 Kč
  • rodinné vstupné (2 dospělí + 1–3 děti): 550 Kč
 • Prohlídka exteriérů – na této trase uvidíte hlavně exteriéry zámku, dozvíte se mnoho o historii a architektuře. V parku se dozvíte o jeho zajímavé historii, stromech, rostlinách i zvířatech, na kterou zde narazíte. Pokud se chcete zúčastnit této prohlídky je třeba si ji předem objednat, její délka je 1 hodina, maximálně pro 25 osob.
  • cena vstupného pro dospělé: 190 Kč
  • zvýhodněné vstupné (děti 6-18 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, držitelé ZTP+ZTP/P): 140 Kč
  • rodinné vstupné (2 dospělí + 1–3 děti): 550 Kč
 • Od středověku po současnost – jedná se o kombinaci prvního a druhého prohlídkového okruhu, tato prohlídka je zakončena výhledy do zámeckého parku z terasy Rejtova paláce
  • délka prohlídky: 90 minut
  • maximální kapacita: 25 osob
  • cena vstupného pro dospělé: 270 Kč
  • zvýhodněné vstupné (děti 6-18 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, držitelé ZTP+ZTP/P): 200 Kč
  • rodinné vstupné (2 dospělí + 1–3 děti): 750 Kč
 • Dětská prohlídka – tato trasa je určena těm nemenším turistům, kteří na zámek zavítají. Je vhodná pro děti od 3 let. Prochází zbrojnicí, strážnicí či loveckým salonkem.
  • délka prohlídky: 45 minut
  • maximální kapacita: 25 osob
  • cena vstupného pro dospělé: 140 Kč
  • zvýhodněné vstupné (děti 6-18 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, držitelé ZTP+ZTP/P): 140 Kč
  • rodinné vstupné (2 dospělí + 1–3 děti): 450 Kč
 • Procházky s alpakami – jedná se o 90 minutovou procházku anglickým parkem s místními alpakami, v rámci procházky se s nimi seznámíte, dozvíte se, jak se vaše alpaka jmenuje, nakrmíte je a připnete na vodítko, během procházky se dozvíte mnoho nejen o samotných alpakách ale i o zámku a jeho majitelích, parku a zde žijících zvířatech. V ceně jsou i fotografie a videa ze zámeckého parku. O tyto procházky je velký zájem, je třeba si vstupenky předem zakoupit na internetových stránkách.
  • cena pro 1 osobu je 1500 Kč, pro 2 osoby 2400 Kč, pro 3 osoby 3200 Kč
  • děti do 6 let mají procházku zdarma
  • v případě nepříznivého počasí je třeba s ohledem na alpaky přesunout termín procházky
Fotokoutek s alpakami pro všechny návštěvníky parku

Zámecký park

Jedná se o anglický park s rozlohou 42 hektarů, který je známý svým tradičním chovem daňka skvrnitého. Park patří mezi ty nejkrásnější zámecké parky u nás. 

Pohled na zámecký park

Zámek je dostupný celoročně. V parku rostou nádherné letité dřeviny, například nepřehlédnutelné duby. Zároveň tu je krásně upravený anglický trávník, udržované cesty s různě rozmístěnými lavičky, dlouhé aleje a v celém areálu vás budou doprovázet majestátná zvířata. Jednak už zmiňovaní daňci skvrnití, pávi, husy nebo i alpaky. 

Stádo daňků

V parku uvidíte i zachovalé sejpy, které vypadají jako nápadné pahorky, vznikly nakupením nepotřebného materiálu při rýžování zlata, které tu probíhalo. V zámku také stojí dnes nepřístupná umělá jeskyně se zajímavou historií. 

Vchod do zámeckého park
Východ ze zámeckého parku, zároveň bezbariérový vchod

Jednorázové vstupné do parku je 50 Kč. Je možná si zakoupit celoroční permanentku za 500 Kč. Děti do 6 let a držitelé ZTP + ZTP/P mají vstup zdarma, pro tyto vstupenky je třeba jít na pokladnu. Pokud přicházíte s kočárkem je třeba to nahlásit předem, půjdete jiným vchodem. 

Vstupenka do parku

Krmení pro daňky je možné zakoupit u vstupu do parku v automatu za 20 Kč. 

Kde koupit vstupenku do parku?

 • v automatu naproti pokladně u vchodu do zámku – platební karta
 • na pokladně
 • přes webové stránky zámku online
 • v mincovním automatu u turniketů přímo při vstupu do parku – hotovost v mincích, automat nevrací

Hlavní vstup se nachází na nádvoří zámku. Pokud byste se nechtěli k zámku vracet, odejít lze ze vstupu u Sokolovny. 

Při vstupu je třeba mít v ruce vstupenku s QR kódem, který je třeba načíst, aby vás turnikety vpustily dovnitř.

V parku je zákaz vstupu na trávník. 

Krmení pro daňky
Zámecká alej

Co se natáčelo na zámku Blatná?

Zámek Blatná patří mezi velice oblíbené filmové lokace, natáčelo se zde mnoho legendárních pohádek.  Mezi nejznámější patří filmy:

 • Bílá paní (duchařská komedie)
 • Šíleně smutná princezna (scény v zámeckých zahradách s rádci, Václav Neckář tu padá do rybníka snažíc se nahlédnout do okna princezny, natáčelo se i v interiérech)

Na Blatné se odehrává jeden z dílů kriminálního seriálu Místo zločinu České Budějovice. 

Otevírací doba

Otevírací doba zámecké zahrady

 • každý den
 • od 15.března do 14.října od 6:00 do 20:00
 • od 15.října do 14.března od 6:00 do 18:00
 • pokud není otevřena pokladna, vstupenky do zahrady lze zakoupit v samoobslužném kiosku, online nebo v mincovním automatu, u vstupního turniketu je pak třeba načíst QR kód ze vstupenky

Otevírací doba zámku pro prohlídky

duben v sobotu a v neděli od 10:00 do 17:00
květen, červenúterý – neděle od 10:00 do 17:00
červenec, srpenpondělí – neděle od 9:00 do 18:00
záříúterý – neděle od 10:00 do 17:00
říjensobota – neděle od 10:00 do 17:00

Otevřeno bývá i o státních svátcích.

Otevírací doba může být změněna například z provozních důvodů. Pokud si chcete být jisti, že nejedete zbytečně, zkontrolujte aktuality na webových stránkách nebo sociálních sítích. 

Zatímco zámecký park je přístupný celoročně, budova zámku je přístupná od dubna do října

Vstupné

Vstupné do anglického parku je jednotné 50 Kč.

Vstupné na prohlídku závisí od druhu prohlídky pro dospělé od 190 Kč, pro děti, studenty, seniory, držitele průkaz ZTP a ZTP/P od 140 Kč.

Kiosek pro koupi vstupenek do zámeckého parku, naproti pokladně

Cesta

Adresa zámku je Na Příkopech 320, 388 01 Blatná.

Příchozí cesta z náměstí

Cesta autem

Cesta autem z Prahy trvá asi hodinu a půl, když pojedete po dálnici D4, minete Dobříš, kde se můžete zastavit na místním krásném zámku, poté minete Příbram a přes Mirovice přijedete do Blatné.

Z Plzně autem se vydáte směrem na Písek a do Blatné dorazíte asi za hodinu.Stejně dlouhou dobu trvá cesta autem z Českých Budějovic. Z Brna je cesta dlouhá 3 hodiny, přes D1, sjezdem u Humpolce směrem na Tábor a Milevsko do Blatné.

Cesta autobusem nebo vlakem

Do města Blatné jezdí autobusové spoje z Horažďovic, Strakonic nebo Písku. V samotné Blatné je několik stanic v dochozí vzdálenosti od zámku, nejbližší stanice je Blatná, Vorlíčkova

Vlakové nádraží v Blatné je od zámku vzdálené 1,5 km, jednou denně odtud odjíždí vlak do Prahy, častěji tu staví spoj jezdící do Berouna, případně Nepomuku. 

Parkování

Zaparkovat je možné v ulici Na Příkopech podél zámku, kde je parkování zdarma. V kolmé ulici V Podzámčí je Parkoviště V Podzámčí, kde také můžete zaparkovat a lze si zde i dobít elektromobil. Naproti tomuto parkoviště je Lidl s parkovištěm. 

Své auto můžete také nechat na parkovišti na náměstí v Blatné vzdálené asi 7 minut chůzí od zámku – Parkoviště náměstí Míru. Toto parkoviště je placené. V městě je ještě několik dalších menších parkovišť všechny v dochozí vzdálenosti od zámku, místo zde někde najdete.

Parkování u zámku
Parkovací lístek
Parkování na náměstí

Jídlo a pití

V zámeckých prostorech se nachází kavárna Oh my deer, kde si můžete pochutnat na dobré kávě, zákuscích či zmrzlině. Za příznivého počasí je zde i venkovní sezení přímo na nádvoří.

Kavárna Oh My Deer Cafe je otevřena od září do června od úterý do neděle od 10:00 do 17:00, v měsících letních prázdnin  je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. 

Ve městě Blatná pak najdete mnoho dalších hospůdek, restaurací nebo stánků s občerstvením. 

Kavárna „Oh My Deer“

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, jižní Čechy jsou velmi oblíbenou cyklistickou lokalitou. I k Blatné lze zavítat na kole. Přímo do zahrady je ale vjezd na kole zakázán. 

Cyklostezky v okolí Blatné jsou například cyklotrasa 312 spojující Blatnou s Horažďovicemi. Do Horažďovic jezdí vlaky například z Klatov. Dále kolem vede cyklotrasa č.31 spojující Plzeň a Tábor. Tato trasa dále prochází například kolem hradu Zvíkov, který je od Blatné vzdálený 33 kilometrů.

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, zámecký park je otevřen celoročně. V měsících listopad – březen neprobíhají prohlídky v zámeckých interiérech. 

Lze na toto místo jít se psem?

Ano, ale psi musí být na vodítku a vzhledem k většímu množství zde volně žijících zvířat bych zvažovala k procházce se psem jiné místo. 

Na prohlídku je povolen vstup s menšími plemeny psů.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ano, zámecký park skvělým místem na klidné procházky s kočárkem. Jen je třeba to nahlásit na pokladně při nákupu vstupenky, ke vstupu je potřeba využít bezbariérový vchod.

Na prohlídku interiéru to není s kočárkem vhodné. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, suvenýry se dají zakoupit na pokladně zámku. Pokladna se nachází u vstupu za mostem, po kterém do zámku přicházíte. 

Pokladna, kde najdete i suvenýry

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, toalety jsou umístěny v zadní části nádvoří v blízkosti vstupu do parku. Vedou k nim ukazatele. Toalety jsou zpoplatněny 10 Kč. 

Toalety

Může se v areálu fotit?

V zámeckém parku je běžné turistické fotografování dovoleno. Není možné používat drony. 

V zámeckém parku

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Kromě zámku a parku si můžete prohlédnout i celé město Blatná, jedná se o krásnou lokalitu. V okolí je pak spoustu dalších kulturních i přírodních památek. Například hrad Zvíkov, přehrada Orlík, město Písek, památník Lety u Písku. Jižně se pak nachází Vimperk nebo Strakonice, o kousek dále se pak už dostanete na Šumavy k Sušici a Kašperským horám. Oblast na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje je velmi turisticky nabytá.