Hrad Zvíkov

Zvíkov je státní hrad, který se nachází v Jihočeském kraji asi 20 kilometrů od města Písek. Hrad leží u soutoku řeky Otavy a Vltavy. 

Areál hradu je volně přístupný po celý rok, za vstup do areálu se neplatí. Můžete si tak prohlédnout celý hrad z venku, vyjít na hradby a také na vyhlídky na řeky Vltavu a Otavu. Areál je velký a je zde spoustu zajímavých míst a zákoutí, včetně suvenýrů, občerstvení a toalet.

Dále hrad nabízí prohlídky zdejších expozic v hradních interiérech, tato prohlídka je placená a uvidíte při ní i nejcennější část hradu kapli svatého Václava. Vydat se i na prohlídku je každopádně dobrý nápad. 

Hrad Zvíkov

Hrad byl založen ve 13.století, založil ho Přemysl Otakar I. V 19.století pak jeho rekonstrukci provedl rod Schwarzenbergů. Aktuálně jsou přístupné pouze některé části hradu, prohlídka je jako v muzeu, bez průvodce. Je možné vidět královský palác s Hlízovou věží, zbrojnice, jídelnu, sklepení nebo rytířský sál.

Nejzajímavější a také nejcennější je každopádně kaple sv. Václava, kterou také můžete při prohlídce spatřit. Expozice nejsou tak honosné, jak jste možná zvyklí z jiných hradů a zámků, ale na prohlídce rozhodně neminete model hradu, historické malby na stěnách, historický nábytek či oltář z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí. 

Areál hradu

Co na místě najdeme?

Cesta k hradu vede krásnou přírodou a je dlouhá od parkoviště asi 500 metrů, není náročná ani nemá náročný terén, vede po asfaltové cestě.

Hrad i celý hradní areál je velmi rozsáhlý, najdeme zde kromě přístupných částí hradu, také již zničené části hradu i s popisy, velmi zajímavá je například kaple sv. Václava, dále tu najdete krásná zákoutí, kde je možnost klidu a oddechu, lavičky, toalety, suvenýry, v sezóně v areálu nabízí za poplatek možnost vyzkoušet si lukostřelbu, nechybí tu občerstvení, pokladna a možnost prohlídky přístupné části hradu.

Nezapomeňte ani dojít na vyhlídku na místo, kde se řeka Otava vlévá do Vltavy. Po celém nádvoří se dá pohybovat bezbariérově. 

Soutok Otavy s Vltavou

Svoji polohu hrad využívá a nabízí svým návštěvníkům možnost svezení lodí za 300 Kč na osobu mezi hradem Zvíkov a zámkem Orlík

Prohlídka

Prohlídková trasa se nachází v Královském paláci hradu Zvíkov.

Hrad nabízí prohlídku bez průvodce, formou muzea. Zaplatíte vstupné a poté se můžete určenými zrekonstruovaných místnostmi pohybovat svým tempem  a zastavit se u čeho chcete. Podíváte se do obytných místností, ale třeba i do sklepení. 

Co se natáčelo na hradě Zvíkov?

Na hradě Zvíkov se natáčely například:

  • pohádka Lotrando a Zubejda
  • film Marahal – Tajemství talismanu
  • pohádka Marie Růžička
  • pohádka Mucimutr
  • pohádka Jak chutná láska
  • pohádka Sedmero krkavců

Otevírací doba

Areál hradu je přístupný po celý rok, každý den. Uzavřen je ve večerních a nočních hodinách. V měsících od dubna do září je areál uzavřen od 21:00 do 8:00. Od října do března je uzavřen od 18:00 do 8:00. V ostatních hodinách můžete do areálu zavítat.

Otevírací doba Královského paláce, kde se konají prohlídkové okruhy, je jen v seóních měsících. V dubnu a říjnu je otevřeno pouze v sobotu a v neděli od 9:30 do 15:30 s přestávkou od 12:00 do 13:00. V květnu a září je otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 do 16:30 s přestávkou od 12:00 do 13:00. V červnu je otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 do 17:00 s přestávkou od 12:00 do 13:00.

V červenci a srpnu je otevřeno denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00.

Vstupné

Základní vstupné na prohlídku je pro dospělé 160 Kč. Senioři nad 65 let, mládež 18 až 24 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP+P zaplatí 130 Kč, děti 6 – 17 let 50 Kč.

Platit na pokladně je možné i platební kartou.

Cesta

Hrad Zvíkov stojí na břehu u soutoku řeky Otavy a Vltavy. Najdete ho v jižních Čechách asi 20 kilometrů od města Písek.

Pokud se vydáte pěšky, čeká vás delší procházka, například z města Písek buď po zelené turistické trase po pravém břehu Otavy nebo po zelené trase po levém břehu Vltavy. Cesta je dlouhá asi 22 kilometrů. Dále sem vede zelená trasa z Milevska nebo modrá trasa z Vlastce.

Přijet sem můžete samozřejmě i autem, z Prahy trasa potrvá přes D4 s odbočkou za Čimelicemi necelou hodinu a půl. Cesta autem od Písku směrem na Tábor je po odbočce v Záhoří. Z Plzně pojedete autem také asi hodinu a půl. Z Brna přes Pelhřimov a Tábor pojedete 2 a půl hodiny.

Z veřejné dopravy můžete využít autobus i vlak. Nejbližší vlaková stanice je v obci Vlastce, kde jezdí linka na trase Písek – Pelhřimov. Ze stanice je to na hrad asi 12 kilometrů pěšky po zelené turistické trase. Autobus jezdí do zastávky Zvíkovské Podhradí v obci přilehlé k hradu. Jezdí sem spoj z Písku nebo Čimelic či Milevska.

Přijet sem můžete i na kole po Otavské cyklistické trase, také tu končí cyklotrasa č. 1149 vedoucí z Písku, dlouhá 20 kilometrů.

Je možné sem sem dopravit dokonce i lodí – v sezóně je v provozu pravidelná linka Orlík – Zvíkov.

Turistické trasy

Parkování

Asi 500 metrů od hradu se nacházejí 2 placená parkoviště. 

Parkování na bližším parkovišti stojí 100 Kč, bez ohledu na dobu pobytu. Poplatek za parkování vybírá osoba u vjezdu. 

Pokud zaparkujete v místní obci Zvíkovské Podhradí za parkování se zde neplatí. Kus cesty pak musíte dojít po svých.

Jídlo a pití

Když projdete areálem narazíte na průchod k malému občerstvení otevřenému v letních měsících. V nabídce jsou studené i teplé nápoje, z jídla například klobásy, nakládané hermelíny nebo smažený sýr. 

Další stánek s občerstvením najdete u parkoviště. 

Občerstvení v areálu hradu
Nabídka: smažený sýr, kuřecí řízek, langoš, utopenec či nakládaný hermelín.

Je vhodné jet na toto místo na kole?

K hradu lze na kole dojet, do areálu už je pak vjezd na kole zakázán. U hradu je možné kolo uzamknout.

Ve Zvíkovském Podhradí končí Otavská cyklistická trasa, které vede podél řeky Otavy již z Modravy až sem, k jejímu soutoku s Vltavou.

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, hradní areál je přístupný i v zimních měsících, z parkoviště sem pohodlně dojdete.

Lze na toto místo jít se psem?

Do areálu smí domácí mazlíčci pouze na vodítku. Na prohlídku není vstup se psy povolen. 

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Do areálu lze s kočárkem jít a procházet se tam. Na prohlídkovou trasu v paláci s kočárkem nelze.

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, v areálu na nádvoří před palácem je prodejna suvenýry. Není tu možné platit platební kartou. V zadní části areálu je pak ještě jeden Krámek, kde též můžete zakoupit některé místní výrobky.

Suvenýry
Krámek

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, v zadní části areálu jsou toalety za poplatek asi 10 Kč.

Toalety

Mohu výlet na Zvíkov spojit s návštěvou jiných zajímavých míst? 

Samozřejmě krajina, kde stojí hrad Zvíkov, je bohatá na kulturní, historické i přírodní památky. Můžete si vydat na zámek Orlík, který se nachází na břehu Orlické přehrady, můžete prozkoumat Milevsko nebo se vydat do města Písek. Hodinku jízdy autem vzdálený je pak hrad/zámek Vimperk, který stojí za návštěvu, oceníte snahu toto místo zrekonstruovat a obnovit. Půl hodinku cesty je vzdálená také krokodýlí ZOO v Protivíně.