Otavská cyklotrasa

Otavská cyklostezka je jednou z páteřních cyklistických tras Plzeňského a Jihočeského kraje. Byla vyznačena v roce 2007.

Otavská cyklistická stezka celá měří 166 km a leží především podél břehů řek Vydry a Otavy, takže krásná příroda vás cestou nemine, stejně tak jako několik odpočívadel, hracích prvků pro děti a mnoha zajímavých míst a kulturních či přírodních památek.

Trasa začíná na Šumavě na Modravě, kde vede podél řek Vydry a Otavy, dále pokračuje přes Sušici, Horažďovice, Katovice, Strakonice, Písek a končí až na Zvíkovském podhradí, kde se řeka Otava vlévá do Vltavy. 

Zvíkovské podhradí, kde Otavská cyklotrasa končí. Na hrad Zvíkov odtud musíte po svých.
Soutok Otavy a Vltavy u hradu Zvíkov

Celá trasa je značena oficiálním logem, podél trasy je mnoho i zastřešených odpočívadel a také 23 informačních panelů s mapou a informacemi o turistických zajímavostech v okolí. Trasa vede po cyklostezkách, popřípadě po okresních silnicích. Dřívější součást cyklostezky po silnici první třídy už není součástí trasy a cesta je tak bezpečnější. 

Cyklotrasa je velmi dlouhá a místy i kopcovitá, pokud ji chcete zdolat celou a dát si na to více času, můžete si po cestě najít ubytování, ať už například na Šumavě v Srní nebo v některém z větších měst jako Strakonice či Horažďovice. Nebo si můžete vybrat úsek trasy, který vás nejvíc láká a v poklidu tuto část projet a užít si krásné okolí kolem cesty.

Pro rodiny s dětmi je vhodná například sušická část cyklotrasy, ta má přes 10 kilometrů a cestou vás nečekají velké kopce. Začíná v lesnaté krajině kolem Otavy a vede přes sportovně odpočinkový areál, kde jsou i dětská hřiště, spousta laviček a dostatek prostoru k zastavení a cyklistické přestávce. Na sušické části trasy jsou ještě další 3 místa k zastavení. Jedinou nevýhodou pro cyklisty může být fakt, že tento úsek cyklostezky je hojně využívaný in-line bruslaři. 

>> Aktivní dovolená v Sušici >>

Přejezd přes Otavu v Sušici
Dětské hřiště
Trasa v Sušice
Sportovní areál v Sušice