Aktivní odpočinek v Sušici

Sušice na první pohled může být jen mezi-zastávka v cestě na Svatobor, ale není tomu tak. Dá se toho podniknout spoustu, kromě výletu na místní Andělíček, máte v tomto místě možnost navštívit mnoho skvělých podniků nebo třeba pekařství, kde můžete ochutnat něco dobrého, dále je zde spousta dalších míst pro děti i dospělé.

Fanoušci detektivních a kriminálních pořadů možná cestou objeví místa, kde se natáčel divácky oblíbený seriál Policie Modrava. A na své si tu přijdou i ti, kdo v rámci výletů nebo dovolené rád vyzkouší něco nového a aktivnějšího. Vybrali jsme pro vás několik tipů na aktivní odpočinek v Sušici.

Sušice na dlani

Lanový park

Volnočasové outdoorové centrum OFFPARK nabízí široké spektrum aktivit právě v Sušici a okolí, od lanového parku po jízdu na řece Otavě. Lanový park nabízí 35 různých překážek se závěrečnou lanovkou, kde si můžete zkusit překonat vlastní limity. Překážky jsou na stromech a mezi stromy ve výšce 4 – 8 metrů nad zemí. Vše probíhá bezpečně, s potřebným vybavením pod dohledem zkušených instruktorů, včetně vstupní instruktáže.

Na lanovou dráhu je povolen vstup od 140 cm výšky, dále maximálně do 120 kg. S sebou potřebujete jen sportovní oblečení a peníze na vstup, můžete koupit na místě nebo před na internetových stránkách.

Základní cena je 430 Kč, zvýhodněná pro děti do 15 let 380 Kč. Můžete si vybrat z několika různých lezeckých cest kterou se vydáte, každá má jinou obtížnost.

Doba, kterou lanovou cestu půjdete je různá, přibližně ale 1-2 hodiny, kromě zavírací doby není žádný časový limit pro dokončení dráhy. Výhodou je také umístěné tohoto lanového parku na břehu Otavy, kde je krásné prostředí.

Začátek lanové dráhy
Areál Fuferna

OFFPARK nabízí i alternativu pro menší sportovní nadšence. Děti od výšky 115 cm (asi 5 let) mohou vyzkoušet dětskou lanovou dráhu, i zde je zajištěna bezpečnost i instruktoři, dráha je v jen v menší výšce a má menší obtížnost.

Cesta přes 12 dětských překážek a lezeckou stěnu zabere dítěti asi jednu hodinu. Cena vstupu na tuto dětskou dráhu je 230 Kč.

Dětská lanová dráha


Provozní doba obou lanových drah závisí na tom, jaký je měsíc o letních prázdninách (červenec, srpen) je otevírací doba každý den od 10:00 do 17:00. V dubnu, květnu, červnu, září a říjnu je otevírací doba pouze o víkendech v čase 10:00 – 16:00.

Lanová dráha

Terénní koloběžky

Chtěli byste v Sušici zažít ještě více adrenalinové zábavy? Za 430 Kč (nebo 380 Kč pro děti do 15 let) si můžete vychutnat jízdu na terénní koloběžkách přímo ze Svatoboru, kam vás vyveze mikrobus. Nahoře dostanete vypůjčené koloběžky a dolů už je to na vás – lesní cesta dlouhá kolem 5 kilometrů bude trvat asi hodinku.

Součástí této aktivity je tedy vývoz na Svatobor mikrobusem z areálu Fuferna, zapůjčení ochranných pomůcek (přilba, chrániče), proškolení a doprovod instruktora. Vy s sebou potřebujete jen pevnou obuv a vhodnější je sportovní oblečení.

Areál Na Fufernách

Provozní doba je v měsících červenci a srpnu každý den v době od 10 do 17 hodin. V květnu, červnu, září a říjnu pouze o víkendových dnech od 10 do 16 hodin, než ale vyrazíte je třeba telefonicky rezervovat termín. Atrakci je možné využít pouze ve skupině 2-9 osob. Je vhodné od 12 let, a zároveň, když umíte jezdit na kole.

Inline brusle

Pro inline bruslení je vhodná část Otavské cyklistické stezky, sice to není oficiální inline dráha a musíte si tak dát pozor na cyklisty a chodce, ale to vynahradí ideální povrch cesty, roviny a krásné okolí. Začít můžete třeba u lanové dráhy Na Fufernách a dále pokračovat podél Otavy.

Břeh řeky Otavy

Bazén Sušice

Před pár lety získala Sušice krásný krytý bazén, kam si přijdete nejen pro zábavu například když prší ale také tu najdete sportovní vyžití. Bazén vám nabídne vše co byste očekávali:

 • Klasický bazén s délkou 25 metrů a 4 dráhami.
 • Masážní trysky
 • Divoká voda
 • Vířivky
 • Protiproud
 • Dětské brouzdaliště
 • Tobogán s měřením času a led efekty.

Kapacita bazénu je 141 lidí, pokud chcete bazén navštívit ve skupině, je jistější dopředná rezervace. Samostatně mohou do bazénu děti od dvanácti let.

Do bazénu si můžete vzít vlastní plavecké pomůcky, když nebudou překážet ostatním návštěvníkům. Plavky si můžete vzít jaké chcete, jen by neměly mít kovové části které by mohly bazén poškrábat. Na skřínku ani na čip se žádná záloha neplatí. Vedle místnosti plavčíka najdete také několik trezorů, kde si můžete uschovat svoje cennosti. Bazén je přístupný pro lidi na vozíku.

Běžná otevírací doba bazénu je:

 • pondělí od 12:00 do 21:30
 • úterý až neděle 09:00 až 21:30

Před návštěvou bazénu je dobré zkontrolovat webové stránky, kde je možné zkontrolovat případné změny otevírací doby. Zvláště o prázdninách je bazén obklopen dětmi ze šumavských táborů a soustředěních a otevírací doba se tak může upravit.

Základní ceny na hodinu a půl jsou:

 • Dospělý – 115 Kč
 • Zlevněné vstupné – 85 Kč
 • Děti do 3 let – zdarma

Cyklovýlety

Sušicí prochází tzv. Otavská cyklistická stezka, která celá měří 166 km a leží především podél břehů řek Vydry a Otavy, takže krásná příroda vás cestou nemine, stejně tak jako několik odpočívadel a hracích prvků pro děti.

Otavská cyklotrasa

Stezka kromě Sušice vede i například Hartmanice, Horažďovicemi, Strakonicemi až do Zvíkovského podhradí. Můžete si tak vybrat úsek, který Vás zrovna nejvíce láká.

Úniková hra

V Sušici je také místo, které Vás přenese do roku 1926. Jedná se o únikovou hru s názvem Teorie vraždy, ve hře jste obviněni z vraždy, ale vy víte, že jste bez viny, a tak Vám nezbyde nic jiného, než se pokusit skutečného vraha vypátrat na vlastní pěst.

Ke hře nepotřebujete žádné speciální dovednosti ani vybavení, je doporučena dětem od 12 let (u mladších záleží spíše na rodičích). Hra je pro 2-4 hráče, přijde na 1000 korun a zabere vám něco přes hodinu. Na hru je třeba se objednat telefonicky nebo přes SMS. Místo únikové hry se nachází v podstatě v centru Sušice v ulici V Brance.

Naučné stezky

Příroda v okolí města přímo vyzývá k procházce, a když nevíte trasu, kterou se vydat nebo jste na výletě s dětmi, nejlepší řešení je vydat se po některé z naučných stezek, kterými se Sušice jen hemží. Trasy můžete také nakombinovat. Celkem zde najdete 8 tras nazývaných Sušická pavučina, každá z těchto tras je značena svoji barvou.

Trasa Královské město Sušice je dlouhá asi 2 km, je značena zlatou barvu, není náročná, a jde krásně projít i s kočárkem. Touto cestou uvidíte nejvýznamnější sušické pamětihodnosti, začíná se na náměstí Svobody.

Další asi 2 km dlouhá trasa má název Architektura XX.století a je značena barvou stříbrnou, tato trasa je také vhodná pro rodiny s dětmi a kočárky.

Lehce náročnější ale kratší trasa je Křížová cesta na Andělíček, sem už to je s kočárkem obtížné, ale s menšími dětmi to lze pohodlně zvládnout, trasa je značena fialově, začíná se opět na náměstí Svobody a dojdete až ke Kapli svatého Anděla strážce, oblíbenému šumavskému poutnímu místu.

Řeka Otava v pozadí s „Andělíčkem“

Další částí Sušické pavučiny je i Hadí stezka na Svatobor, je značena oranžovou trasou a dlouhá asi 4 km. Jak název napovídá vede z náměstí Svobody až na rozhlednu Svatobor, když si ji vyberete, tak vás čeká cesta do kopce.

Žlutou barvou je značena cesta Sušice – kolébka sirkařství, je dlouhá asi tři kilometry a zaměřuje se na historii sirkařství, které Sušici proslavilo po celém světě.

Náročnější cesta má název Sušické setkání s Kalichem, má vínovou barvu a délku asi 2 kilometry. Cestou narazíte na památník v podobě obřího kalichu. Památník a celá stezka přibližuje osobu a dobu Jana Žižky z Trocnova.

Pohodová trasa dlouhá 3 km Zábavné putování podél řeky Otavy, má zelenou barvu a je vhodná pro děti, začíná na velkém dětském hřišti Na Fufernách a vede krásném prostředí lesoparku, cestou narazíte na další dětská hřiště.

Nejdelší trasa je modrá, je dlouhá asi 8 km a nese název Cestou nejkrásnějších vyhlídek, Začíná na
Andělíčku a končí až na Svatoboru, ukáže vám Sušici ze všech stran, včetně Žižkova vrchu, Pátečku nebo Krásné vyhlídky, je vhodná ale pro zkušenější turisty.

Během kterékoli cest narazíte na informační tabule, u kterých se můžete zastavit, odpočinout
a dozvědět se něco nového.

Další naučnou stezkou určenou hlavně pro nejmenší je stezka Hrátky se zvířátky, délka trasy je asi 1 km a cestou se dozvíte spoustu zajímavostí o zvířátkách, která se v této části republiky vyskytují. Jedná se o lehkou nenáročnou trasu vhodnou pro malé děti i kočárky.

V Městském informačním centru nebo na internetových stránkách dokonce naleznete pracovní listy, které patří ke stezce a děti mohou dostat za úkol je cestou vyplnit a užít si zábavné odpoledne.

Otava

Otava je zlatonosná řeka vznikající soutokem Vydry a Křemelné. Řeka protéká přes Sušici, Horažďovice, Strakonice či Písek. A právě u Sušice nabízí Offpark další možnost k adrenalinovému zážitku. Osmi kilometrovou trasu raftem po Otavě zakončenou pohledem na zříceninu hradu Rabí. Pojedete kolem několika pláží s možností se vykoupat, nebo kolem vodáckých hospůdek a občerstvení, kde si můžete dát něco na zub.

Aktivita je vhodná jak pro rodiny, tak třeba pro páry. Je to odpočinková, nenáročná aktivita, která potrvá asi 4 hodiny. S sebou nepotřebujete nic víc než sportovní oblečení, případně boty do vody.

Cena za půjčení 1 raftu je 1500 Kč. Kapacita raftu je maximálně 5 osob (3 dospělí + 2 děti). Můžete zakoupit buď na místě nebo přes webové stránky Offparku.

Provozní doba o prázdninách (červenec, srpen) je denně od 10:00 do 16:00, v květnu, červnu a září je aktivita dostupná o víkendech od 10 do 16 hodin. Je vhodné si rafty předem telefonicky domluvit.

Otava vyfocená z mostu v Sušici