Zámek a zámecký park Lány

Zámek Lány je znám jako letní sídlo českých prezidentů, ale to neznamená, že byste se k němu nemohli vydat na výlet. Můžete se projít krásným zámeckým parkem s výhledem na krásný barokní zámek a vychutnat si procházku krásně udržovaným parkem se spoustou zajímavých zákoutí – od zámeckých úlů přes krásná jezírka po velký skleník. Od roku 2023 se můžete podívat i do některých zámeckých interiérů!

Jedná se o další místo nedaleko Prahy, kam můžete odjet si odpočinout od ruchu hlavního města. 

Zámek Lány

Jedná se o barokní zámek nacházející se v obci Lány v okrese Kladno ve Středočeském kraji západně od Prahy. Zámek stojí v oblasti Křivoklátských lesů.

Zámek je letním sídlem českých prezidentů od roku 1921. Zámecký park byl ale založen i v roce 1770, významnými úpravami tu zasáhl architekt J. Plečnik, o němž se v parku můžete dočíst na informačních panelech. 

Informační panely v zámeckém parku

Interiér zámku je přístupný od roku 2023, ale navštívit můžete i jen zámecký park a udělat si zde krásnou procházku. Park je krásně upravený a udržovaný, bude se vám tu líbit, rozhodně příležitost pro tuto návštěvu využijte.

Co na místě najdeme?

Dominantou místa je barokní zámek. Součástí zámku je i rozsáhlý anglický park, velký skleník, rybník Bahňák a Lánská obora.

Vedle zámku pak stojí Kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš, který je veřejnosti nově přístupný! 

Známá je také zeď na východní straně při hrázi rybníka s impozantní kašnou, s 5 dórskými sloupy na nichž jsou lví hlavy, ze kterých tryská voda do kašny. 5 hlav symbolizuje 5 původních zemí Československa.

Znáte 5 původních zemí Československa?

Čechy, Morava, Slezsko, Slovensko, Podkarpatská Rus. 

Procházka v zámecké zahradě

Procházka je skvělou volbou pro klidný a relativně časově neomezený výlet pro jednotlivce, páry i rodinu s dětmi. Procházka po parku je zdarma. Vejdete hlavním vchodem, uvidíte zámek, který je v určité vzdálenosti ohraničen dřevěnými zábranami  a hlídaný vojáky, což je vzhledem k významu tohoto místa asi pochopitelné. Zábrany nejsou nijak výrazné a nebrání výhledu na zámek.

Zámecký park
Cesty kolem zámku Lány
Cesty v zámeckém parku
Informační cedule v parku

Při vstupu do parku nemusíte projít žádnými rámy nebo bezpečnostní prohlídkou jako například na Pražském hradě. V krásně upravené zahradě se můžete v klidu procházet a objevovat její zákoutí, je zde několik laviček a také skleník s palmami, kam se můžete podívat. Stojí zde několik informačních panelů se zajímavými údaji o zámku, prezidentské historii či některých architektech, kteří zde pracovali. 

Zábrany v zámeckém parku

Návštěva zámku Lány

V roce 2023 došlo k zavedení pravidelných prohlídek pro veřejnost i zámeckých interiérů. Vstup na prohlídku je třeba si předem zarezervovat. 

Prohlídka je komentovaná v českém jazyce a dozvíte se zde mnoho o historii zámku, podíváte se na reprezentační prostory a hodně se dozvíte i o Tomáši Garrigue Masarykovi.

Prohlídky většinou probíhají 4 krát denně v otevíracích dnech a to od 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00. Vstup je třeba si předem zarezervovat na internetových stránkách, poté je třeba vstupné uhradit na pokladně zámku Lány. Prohlídka s komentářem trvá 45 minut. 

Rezervaci můžete provést přes oficiální stránky pražského hradu, kudy se přes zámek Lány prokliknete na rezervační systém. 

Při samotné prohlídce začínáte u vstupu do areálu, kde získáte základní informace o lánském zámku a o lánském parku, prohlídka se pak týká hlavně prvního reprezentačního patra, kde si můžete prohlédnout například pracovnu TGM, knihovnu, Masarykův salonek, jídelny nebo Hudební salón a mnoho dalšího. Do prvního patra i zpět se jde po schodištích, nahoru vyjdete západním schodištěm, dolů po slavnostním dubovém schodišti. Prohlídka končí v kostele Nejsvětějšího Jména Ježíš. 

Vstup na zámek Lány

Otevírací doba

letní sezóna (duben – září)zimní sezóna (říjen -březen)
úterý, středa, pátek10:00 – 20:0010:00 – 16:00  
víkendy, svátky9:00 – 20:009:00 – 16:00
pondělí, čtvrtekzavřenozavřeno

Vstupné

vstup do zámeckého parkuzdarma
prohlídka zámku – základní200 Kč
prohlídka zámku – snížené (děti do 16 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP)100 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 1-5 dětí do 16 let)400 Kč

Vstup do zámecké zahrady je ZDARMA. 

Platí se za komentované prohlídky.

Cesta

Zámek Lány se nachází západně od Prahy ve Středočeském kraji. Stojí na jihu obce Lány. 

Vstupní brána

Přístup autem

Na zámek a zámecký park Lány je skvělý přístup autem, přímo u vstupu je parkoviště. 

Ze západního okraje Prahy dorazíte autem na zámek za 20 – 30 minut pohodlnou cestou po karlovarské dálnici D6, na sjezdu č.25 sjedete na Lány.

Z Plzně budete autem v cíli přes dálnice D5 a D6 asi za hodinu a deset minut. Z Brna po D1, kolem Prahy a opět přes D6 cesta potrvá asi 2 a čtvrt hodiny. 

Do Lán jezdí několik autobusových linek. Na zastávce „Lány, náměstí“ staví autobusová linka č. 577 spojující Rakovník s konečnou stanicí Stochov, Slovanka a také tu staví linka č. 619 jezdící mezi Řevničovem a Kladnem. 

Necelý 1 kilometr od zámku je v Lánech ještě jedna autobusová stanice „Lány, hřbitov„. Z této stanice dojdete na zámek pěšky asi za 15 minut. Přijíždí sem i linka č. 305 z Prahy Zličín. Tato linka jezdí pouze párkrát za den, před cestou se podívejte na aktuální jízdní řád. Na stanici Praha Zličín lze dojet například metrem B, ale mnoha autobusovými spoji jak z Prahy, okolních vesnic i například autobusem z Plzně

Cesta vlakem sem je velmi svízelná, můžete dojet na Hlavní nádraží, nádraží Smíchov nebo na nádraží Beroun a odtud složitě středočeskými autobusovými spoji, které vás dopraví na místo. Není to nejlepší způsob dopravy do Lán. 

Parkování

Pro návštěvníky zámku a zámeckého parku je hned vedle vchodu parkoviště. Parkování je zdarma. Za hezkých víkendových dnů může být obtížnější sehnat zde místo, ale většinou je kapacita pro návštěvníky dostačující.

Cesta na parkoviště je hned při vjezdu do obce Lány značena, stačí následovat značení. 

Otevírací doba parkoviště je shodná s otevírací dobou zámeckého parku.

Parkoviště se otevírá 15 minut před otevírací dobou a zavírá 1 hodinu po skončení otevírací doby. 

Parkování
Parkování

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Do areálu zámeckého parku je zakázán vjezd na jízdním kole. Ale okolí Lán je pro jízdu na kole vhodné, kolo pak můžete zaparkovat před vstupem do zámeckého parku.

Kolem zámku vede cyklotrasa č. 8185, která obkružuje zámecký park. Tato cyklotrasa je dlouhá necelých 14 kilometrů. Potom, co obkrouží zámek Lány, vede přes obec Srby k železniční stanici Kamenné Žehrovice, kde se můžete napojit na další cyklotrasy kolem Kladna a udělat si cyklovýlet ve středních Čechách. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Ano, do zámecké zahrady je přístup i v zimě. Od 1.října do 31.března je otevřeno ve dnech úterý, středa a pátek od 10 hodin do 16. O víkendech a svátcích je otevřeno od 9 hodin do 16 hodin. V pondělí a ve čtvrtek je zámecký park uzavřen. 

Park je krásně udržována a na krásnou klidnou zimní procházku je jako dělaný, rozhodně sem vyrazte. 

Lze na toto místo jít se psem?

Vstup se psem do zámeckého parku je povolen. Psi by měli být na vodítku.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ano, zámecký park je ideálním místem na dlouhé nenáročné procházky s kočárkem.

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Suvenýry si můžete zakoupit na pokladně zámku, která se nachází hned u vstupu do zámecké zahrady. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, za palmovým skleníkem jsou veřejné toalety. Toalety nejsou zpoplatněné.

Toalety
Toalety

Může se v areálu fotit?

V zámeckém parku je možné fotografovat.

Zámek Lány z jiného úhlu

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Zámek Lány se nachází v oblasti velmi bohaté na kulturní či přírodní památky, v Lánech je například muzeum Tomáše Garrigua Masaryka, blízko je také hrad Křivoklát. 

Od května do konce září se rozhodně vydejte na naučnou stezku Lánská obora s ukázkovou částí obory.