Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda, nacházející se v oboře Hvězda v Praze, je unikátní místo, kam by měl vyrazit každý turista, který se chce vyhnout davům pražského centra.

Letohrádek je postaven v renesančním stylu a je to jedna z nejznámějších staveb české renesanční architektury. Se svým unikátním půdorysem tvaru šesticípé hvězdy se letohrádek Hvězda řadí mezi tzv. filosofické stavby.

Letohrádek se nachází na Praze 6, ačkoli je vstup přímo do letohrádku umožněn pouze v sezónně každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00, výlet sem si můžete udělat i mimo otevírací dobu, letohrádek je totiž obklopen krásnou oborou. Obora je skvělým místem na klidné procházky ať už v jednom, ve dvou nebo ve skupině, ale i s kočárkem nebo se psem. 

Letohrádek Hvězda vás rozhodně okouzlí, tak neváhejte a vydejte se na výlet za krásnou přírodou i architekturou.

Letohrádek Hvězda

Jedná se o jedno z nejlepších míst, kam se vydat, chcete-li stále objevovat krásy Prahy a zároveň si dopřát trochu klidu a pohody. 

Druh památkyLetohrádek s oboru
MístoPraha 6 – městská čtvrť Liboc
Délka návštěvy2 hodiny
ZpoplatněníLetohrádek – 120 Kč (zvýhodněné 70Kč); Obora – zdarma
Možnost parkováníŠpatná
Občerstvení na místěCafé Letohrádek
ToaletyAno
Naše hodnocení10/10

Co na místě najdeme?

Letohrádek tvoří dominantu celého areál. Nachází ve výšce 390 m.n.m. Budova Letohrádku Vás na první pohled zaujme unikátním tvarem. Má tvar šesticípém hvězdy a je dvoupatrová.

Letohrádek Hvězda z boku

Zajímavostí je, že součástí areálu je i jedna z nejstarších “míčoven” v Čechách, ze které se ale bohužel moc nedochovalo, později dokonce sloužila jako konírna. 

Uvnitř letohrádku Hvězda najdete expozici, jednak o stavební historii letohrádku, ale také expozici o bitvě na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko v roce 1620.

Mapa areálu okolo letohrádku Hvězda

Okolo letohrádku je obora, kudu vede mnoho cest a cestiček, mezi nimi najdete i dětská hřiště nebo knihobudku, kde si můžete zapůjčit knihu, sednout si na lavičku. Laviček i odpadkových košů je zde dostatek. V oboře můžete narazit například i na štolu, jeskyni nebo studniční domek, při procházce možná objevíte i další skrytá místa.

Místo se může pyšnit pořádáním sezónních výstav, které se věnují nesčetně osobnostem a obdobím české kultury.

Kdo nechal postavit letohrádek Hvězda?

Oboru na Bílé hoře nechal vystavit císař Ferdinand I. v letech 1555-1556 podle návrhu arcivévody Ferdinanda Tyrolského.

Otevírací doba

Přímo do Letohrádku je vstup otevřen sezónně od dubna do října každý den kromě pondělí. Otevřeno je od 10:00 do 18:00. Poslední vstup do Letohrádku Hvězda je 45 minut před zavírací dobou

Sledujte internetové stránky Památníku národního písemnictví, kde si můžete přečíst o krátkodobých uzavření pro veřejnost, abyste pak při výletu nebyli zklamáni, kdyby bylo náhodou zrovna zavřeno.  Zároveň si zde můžete přečíst o mimořádných dnech, kdy je Letohrádek otevřen i mimo sezónu nebo kdy jsou “dny volného vstupu”.

Okolí letohrádku je volně přístupné po celý rok

Vstupné

Základní 120 Kč
Snížené70 Kč
Rodinné 250 Kč

Cesta

Cestu Vám paradoxně může komplikovat to, že letohrádek Hvězda se nenachází přímo v centru, ale rozhodně by Vás to nemělo od návštěvy odradit. Nejlepší způsob cesty je kombinace hromadné dopravy a chůze.

Dopravní spoje, která Vás zavezou poblíž letohrádku jsou metro A. Na linku metra A můžete nastoupit například na Václavském náměstí, ale stanic je pochopitelně mnohem více. Vystoupit je nejlepší ve stanici Petřiny a pak se vydat na procházku Oborou k letohrádku půjdete 2 kilometry.

K Tramvaj č 1,2,56 do stanice Sídliště Petřiny nebo tramvaje 22,25 či 58 do zastávky Vypich. Využít lze i autobusy č. 108,164,168 nebo 191 a vystoupit ve stanici Sídliště Petřiny.4

Samozřejmě se můžete pokusit vydat na výlet autem, až k letohrádku Hvězda ale rozhodně nevyjedete, bohužel v okolí není žádné oficiální parkoviště. Je třeba najít místo někde v okolních pražských čtvrtí, dejte si pozor na parkovací zóny.

Letohrádek s oborou se nachází na západním okraji Prahy, přijedete-li autem z východu budete muset Prahu objet po obchvatu nebo projet centem města.

Parkování – Kde zaparkovat u obory Hvězda?

Pro turisty v autech není vytvořeno žádné centrální oficiální parkoviště. Můžete zaparkovat své auto u Nemocnice Motol nebo Kauflandu nebo Břevnovského kláštera, což jsou místa v okolí areálu, a od kterých je možné se vydat pěšky.

Další parkoviště je pak v ulici Drnovská, a na další můžete narazit v ulicích přilehlých pražských čtvrtích, nezapomeňte si zkontrolovat parkovací zóny.

Nejlepším řešením je nechat své auto na P+R parkovišti, v tomto případě na západním okraje Prahy, odtud si pak buď udělat delší procházku nebo využít autobus. Například ze záchytného P+R parkoviště Zličín je k cestě na letohrádek Hvězda třeba využít autobus č. 180 nebo 100 a 191.

Jídlo a pití

U Letohrádku se nachází kavárna Café Letohrádek, kde si můžete v příjemném prostředí pochutnat na skvělých zákuscích, výborné kávě nebo limonádách. 

Mimo sezónu zde není žádné občerstvení otevřeno, i tak se sem můžete vydat na zimní či podzimní procházku, kávu si ale udělejte sami s sebou do termohrnečku. 

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, cesta je ale do kopce a při vstupu přímo do areálu letohrádku musíte nechat své kolo ve stojanu.

Kolem obory prochází cyklotrasa A33 vedoucí z Vypichu do Přední Kopaniny a cyklotrasa A157 procházející mezi Oborou Hvězda a Bílou Horou.

Je toto místo dostupné v zimě?

Ne, letohrádek není v zimě otevřený. Na procházku do obory a kolem letohrádku můžete kdykoli – i v zimě je to tu krásné. 

Lze na toto místo jít se psem?

Ano, přímo do areálu letohrádku je umožněn vstup psům, ale pouze na vodítku. Obora je skvělým místem pro dlouhé, klidné procházky. 

Informace ke vstupu

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Obora Hvěda je přesně tím místem, kam na procházky s kočárkem vyrazit. Na prohlídku letohrádku to nebude, ale na procházku, kávu v kavárně nebo pohrání na dětském hřišti, je to jedno z nejkrásnějších míst v Praze. V létě se zde můžete schovat do stínu mohutných stromů.

Zvolte správnou příchodovou cestu, některé nejsou pro kočárky vůbec vhodné. Pak už se můžete toulat po oboře. Vhodný je například vstup z ulice Na Vypichu – Pražskou bránou nebo z ulice Libocká – Libockou bránou popřípadě Bělohorskou bránou směrem z pražské čtvrti Řepy . 

Cesty jsou vhodné pro kočárek

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Sběratelské předměty jako turistické známky nebo vizitky není možné zakoupit na místě. Prodávají se v Památníku národního písemnictví v pražských Hradčanech nebo v Muzeu Alchymistů a mágů staré Prahy, Muzeu pražských pověstí a strašidel, Jindřišské věži nebo v Turistashopu v Bělehradské ulici na Vinohradech. 

Jsou zde veřejné toalety?

Toalety se nacházejí u hlavních vstupů do areálu a poté přímo u letohrádku Hvězda.

Může se v areálu fotit?

Ano, letohrádek Hvězda je velmi fotogenetický. Nechybí zde unikátní architektura ani kouzelné přírodní scenérie. 

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Pokud se vydáváte na letohrádek Hvězda jako turista, a ne jen na odpolední procházku, tak se rozhodně vydejte i na blízkou Bílou horu, kde je mohyla připomínající bitvu roku 1620. 

Nedaleko je i zámek Motol, severním směrem je zajímavá oblast Divoká Šárka.

Pohled na letohrádek Hvězda z Bílé hory