Národní parky České Republiky

V České republice se nachází celkem čtyři národní parky. A o dvou místech se v poslední době diskutuje že by zde mohl v brzké době vzniknout národní park. Na tomto webu rádi cestujeme po České Republice a národní parky jsou naším z nejoblíbenějších cílů.

Národní parky v České Republice jsou uzákoněné zákonem č. 114/92 sb. o ochraně přírody a krajiny, který určuje státní politiku ve směru národních parků. Pro nás je zajímavé, že nejstarší národní park je Krkonošský a největší je pro změnu ten na západě – Šumava. Pojďme se na jednotlivé parky podívat detailněji.

Seznam národních parků České republiky:

Šumava

Náš nejoblíbenější park je Šumava, která se rozkládá na západě našeho území na hranicích s Německem mezi Železnou Rudou a Lipenskou nádrží a obklopuje jej CHKO Šumava.

Mezi nejkrásnější místa Šumavy patří:

🥇 Ledovcová jezera
🥈 Vlčí výběh
🥉 Stezka korunami stromů na Lipně
4️⃣ Poledník
5️⃣ Kašperk
6️⃣ Rábí
7️⃣ Pramen Vltavy
8️⃣ Jezerní slať

Cesta na Jezerní Slať

Šumava je největší ze všech národních parků ČR. Podívejte se na více o NP Šumava.

České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko

Další park, který jsme již měli čest navštívit na jednu kratší dovolenou bylo České Švýcarsko, které se rozkládá mezi Hřenskem a Rumburkem.

V roce 2022 zasáhl tento park ničivý požár, díky kterému vyhořela část mezi Hřenskem a Vysokou Lípou, naštěstí však Pravčická brána, což je jedna z hlavních památek zůstala neponičena.

Mezi nejkrásnější místa Českého Švýcarska patří:

🥇 Pravčická brána
🥈 Soutěsky Kamenice
🥉 Kyjovská skalní stezka
4️⃣ Mariina vyhlídka
5️⃣ Vyhlídka Belveder

Více informací o Českém Švýcarsku aktuálně připravujeme.

Krkonoše

Dalším národním parkem je Krkonošský národní park, který můžete znát pod zkratkou KRNAP. Tento park se nachází na severu České Republiky mezi Trutnovem a Tanvaldem a jde o nejstarší národní park, který byl vyhlášen již v roce 1963.

Nejznámějším místem, které můžete znát je nejvyšší hora ČR Sněžka. Bohužel jsme v tomto národním parku netrávili žádnou delší dovolenou, takže jej nemáme prozkoumaný tak jako Šumavu nebo České Švýcarsko, ale rozhodně se sem v brzké době vydáme.

Podyjí

Posledním národním parkem, který jsem ještě nezmínil je národní park Podyjí, který je doposud jediným moravským národním parkem a který byl vyhlášen 1. července 1991 v nejcennějších oblastech bývalého CHKO Podyjí. Národní park nalezne na březích řeky Dyje mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí.

Opět i tento park stejně jako Krkonošský zatím nemáme prozkoumaný, takže se sem budeme muset v brzké době vydat a objevit ta nejkrásnější místa.

České národní parky v číslech

Podíváme-li se na „nej“ čísla národních parků tak je krásně vidět jak si každý z parků odnese nějaké prvenství – informace jsme zpracovali v tabulce níže:

Počet národních parků4
Největší národní parkŠumava (69 030 ha)
Nejstarší národní parkKrkonoše (17.5.1963)
Nejmladší národní parkČeské Švýcarsko (1.1.2000)
Nejmenší národní parkPodyjí (6 259 ha)

Připravované národní parky

Aktuálně probíhají spekulace a jednání a vypadá to, že by se v nejbližších letech mohly vyhlásit dva nové národní parky a to NP Křivoklátsko (na území Křivoklátska) a NP Soutok (na soutoku řeky Dyje a Moravy). Oboje je něco o čemž začala uvažovat a nějak více toto téma komunikovat aktuální vláda ČR, ale vzhledem k okolnostem jsou teď jiné priority.

Kromě výše zmíněných míst se také diskutuje o centrální části Jeseníků, části Beskyd, části Jizerských Hor a nejspíše se diskutuje také o Litovelském Pomoraví, ale to je malé území. Toto téma pro vás budeme nadále sledovat.

Poslední aktualizace 3.9.2022
Autor: Martin