Hrad Kašperk

Kašperk je hrad v Šumavském podhůří poblíž města Kašperské Hory v okrese Klatovy. Nachází se zhruba 2,5 km severovýchodně od Kašperských Hor. Hrad byl založen v roce 1356 Karlem IV. a zanikl před rokem 1617. A vznikl, aby chránil Kašperské Hory a rozvíjející se hornictví v oblasti před pány z Bavorska.

Hrad chátral po dobu 200 let a teprve v druhé polovině 19. století se lidé začala veřejnost o Hrad zajímat a průběžně jej opravovat. Jestli se chystáte na dovolenou na Šumavě, tak Kašperk rozhodně nesmíte vynechat.


Informace o hradu Kašperk

Založen1356
ZaložilKarel IV
Nejbližší městoKašperské Hory (2,5 km)
SlohGotický
Nadmořská výška886 m. n. m.
Důvod vznikuOchrana zlaté stezky
Cena vstupnéhood 100 Kč
Počet okruhůdva stálé


Historie hradu Kašperk

14. století

Dříve, než byl Kašperk vystaven, tak došlo v Kašperských horách k rozkvětu hornictví a zároveň se sem začaly stěhovat další lidi. Tato oblast byla ohrožena vévodou Bavorským a havíři z tohoto města se zasloužili o výhru Jana Lucemburského nad vévody.

Jakmile Karel IV. nastoupil na trůn, tak hrozba začala být poměrně aktuální. Proto pověřil stavitele Víta Hedvábného, aby postavil hrad, který bude chránit obyvatele v Kašperských horách a zlatou stezku.

Hrad byl dostaven za 6 let a dostal název Karslberg (Karel horský), později přejmenován na Kašperk.

15. – 16. století

Jan z Leuchtenberka následně Kašperk roku 1402 zastavil Habartovi z Hertenberka. Hrad v roce 1411 odkoupil Petr Zrmzlík ze Svojšína, který jej za 200 kop grošů opravil.

Kašperk následně patřil rodu Zmrzlíků ze Svojšína, a to až do roku 1454, kdy byl postoupen Zdeňkovi ze Šternberka. V době, kdy byl hrad držen Šternberky, pravděpodobně vzniklo 400 metrů východně předsunuté opevnění Pustý Hrádek

Roku 1487 postoupil Zdislav ze Šternberka hrad Bohuslavovi ze Švamberka, jehož rod později získal od krále Vladislava II. peníze na opravy a držel hrad do roku 1531. V tom roce se stal zástavním držitelem Václav Vilhart z Velhartic.

Krátce poté, roku 1533, získal Kašperk vyplacením k doživotnímu užívání Jiří z Lokšan. Za doby jeho držení hrad figuroval v dalším povstání proti králi, a to roku 1547, při stavovském odboji proti Ferdinandu I. Habsburskému.

Jiří z Lokšan za pomocí vojáků z hradu pomohl postupu Ferdinandových ozbrojenců z Bavorska a zabránil královským městům v regionu v přidání se k odboji. Králi tak napomohl k vítězství nad českými stavy. Roku 1552 koupil hrad za 7000 tolarů Ludvík Tovar z Enzesfeldu. Po jeho smrti hrad nakonec připadl české komoře

Ve druhé polovině 16. století byl hrad s příslušenstvím postupně rozprodáván, až konečně roku 1616 Kašperk koupilo město Kašperské Hory. Po roce 1616 hrad již nikdo neudržoval.

Rekonstrukce

Od roku 2000 se intenzivně pracuje na rekonstrukci hradu Kašperk za podpory města Kašperské hory a ministerstva kultury. Jedním z nejznámějších problémů při rekonstrukci způsobil orkán Kyrill v roce 2007.

Kromě obnovy střechy se od roku 2000 do roku 2012 zajišťovaly jednotlivé zdi, obnovovaly okenice nebo například renovoval přilehlý Pustý hrádek, který byl předsunutým opevněním.


Otevírací doba a vstupné

Vstupné

Život na hradě:

⏱️60 minut 💰100 / 75 Kč

Prohlídkový okruh zaměřený na každodenní život na hradě.

Stavba hradu:

⏱️55 minut 💰100 / 75 Kč

Prohlídkový okruh zaměřený na stavbu středověkého hradu

Velký prohlídkový okruh:

⏱️135 minut 💰150 / 95 Kč

Spojení okruhu Stavba hradu a Život na hradě v jedno prohlídce. Kašperk vám bude ležet u nohou.

Otevírací doba

Červen:

Úterý až Neděle – 10:00 – 17:00

Červenec a Srpen:

Pondělí až Neděle – 09:30 – 18:00

Září

Pondělí až Neděle – 10:00 – 17:00

Poslední prohlídka začíná 1 hodinu před koncem otevírací doby. Nedaleké parkoviště otevírá a zavírá 30 minut před a po otevírací době.


Ubytování v okolí

Jestliže se chcete ubytovat v okolí Kašperku, tak vám doporučujeme Kašperské hory a okolí, avšak není třeba se omezovat. Kašperk je výborně dostupný autem (na přilehlé parkoviště) a většinou na Kašperk jezdí na výlet.

Booking.com

Nejčastější otázky

Ve spojení s Kašperkem vás nejčastěji zajímá:

Jak se dostat na Kašperk?

Můžete se vydat přímo z centra Kašperských hor po zelené, přičemž se v Kašperských horách můžete před cestou posilnit. Cesta z Kašperek na hrad Kašperk vám zabere maximálně hodinku a půl.

Případně se vydejte vaším autem na parkoviště Černé Domky a odtud jít opět po zelené a trasa vás vyjde maximálně na čtyřicet-pět minut. Cestou zpět se můžete vydat po Žluté přes Pustý hrádek, odkud je Kašperk nesmírně fotogenický.

Kde zaparkovat?

Bohužel na hradě Kašperk nelze zaparkovat, své auto můžete nechat na parkovišti České Domky, kde můžete stát klidně i celý den za 40 Kč.

Lze se dostat na Kašperk s kočárkem?

Ano, ale pouze po zelené z parkoviště České Domky.

Jaké jsou akce na Kašperku?

Na Kašperku se dějí průběžné akce aktuálně víme o následujících akcích:

  • 22.6.2019 – Den hudby na hradě Kašperk
  • 11.7.2019 – Noční prohlídky na hradě Kašperk
  • 27.7.2019 – Fairy Dream – keltská, renezanční a fantasy hudba
  • 30.7.2019 – Rozmarné léto
  • 2.8.2019 – Rozmarné léto – bonus
  • 15.6.2019 – Noční prohlídky na hradě Kašperk

Jestli vás zajímají další akce, tak sledujte Facebookový profil hradu Kašperk.


Mapa

Kde naleznete parkoviště, informační centrum, město Kašperské Hory nebo samotný majestátní hrad Kašperk? To vše můžete vidět na mapě.


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání a také webu wikipedia.org. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 14.7.2019.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.