Kašperské Hory

Kašperské Hory jsou město v okrese Klatovy, kraj Plzeňský. Žije zde přibližně 1 400 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Část Kašperských Hor zasahuje do CHKO Šumava.

„Bývalé hornické město“

„Střežené hradem Kašperk“

„Vstupní brána Šumavy


Informace o Kašperských Horách

Nadmořská výška758 m n. m.
Počet obyvatel1 449 (2019)
KrajPlzeňský
OkresKlatovy
StatusMěsto
Založeno12. – 13. století
Počet muzeí4


Jak se dostat do Kašperských Hor

Z krajského města Plzně se do Kašperek dostanete za 1 hodinu a 27 minut, když pojedete přes: Přeštice > Švihov > Klatovy > Hrádek a Sušici.

Z hlavního města Prahy se do Kašperských Hor dostanete za 2 hodiny a 8 minut, když se vydáte přes: Mníšek pod Brdy > Dobříš > Milín > Mirotice > Strakonice a Vacov

Z Českých Budějovic vám cesta zabere stejně jako z Plzně za hodinu a dvacet pět minut. Vaše cesta povede přes Netolice > Radhostice > Čbyni a Vacov


Akce v Kašperských Horách

Na začátku Srpna se vždy koná tradiční Kašperskohorská pouť. Letos se uskuteční o víkendu 3.8. – 4.8.

7.9. se v Kašperských Horách konají tradiční městské slavnosti, které mají již mnohaletou tradici.

Na konci října se koná filmový festival, udělejte si čas 26.10. – 28.10.

1.12. tedy první adventní neděli dojde v Kašperských Horách k rozsvícení vánočního stromku a zpívání koled.

Další akce můžete nalézt na oficiálním webu Kašperských Hor.


Výlety v okolí

Kromě toho, že Kašperské Hory jsou vynikající základnou pro podnikání výletů na okolní části Šumavy, avšak chápeme, že ne každý den budete chtít trávit mimo Kašperské Hory, proto jsme pro vás vybrali výlety v okolí, které se vám budou jistojistě líbit.

Naučné stezky

V okolí naleznete až 8 naučných stezek s délkou 2 – 8 hodin. Některé vás dovedou i na samotný Hrad Kašperk a jiné vám zase ukážou ty nejtajnější místa v okolí.

Jednou z oblíbených cest je stezka zlatokopů, která měří 7,5 Km a bude vám trvat 2,5 hodiny. A obsahuje interaktivní hru „Zlatokopkou v Kašperských Horách„.

Běžky

V okolí Kašperských Hor se v zimě nachází 20 Km upravovaných běžkařských tratí a stejně tak je Kašperskohorsko při druženo v projektu Bílá stopa na Šumavě, což je jedna z největších sítí běžkařských tratí.

Cyklovýlety

Stejně tak v okolí můžete nalézt cyklotrasy a různě dlouho okruhy od 18 do 21 Km dlouhým okruhům. Stejně tak se můžete na kole vydat na další části Šumavy, vše by mělo být jednoduše zvládnutelné jak po cestách, tak po silnicích.

Hrad Kašperk

Nad Kašperskými Horami se tyčí hrad Kašperk, který je hojně navštěvovaný. Rozhodně vám jej doporučujeme navštívit. Víc informací jsme sepsali na stránce hradu Kašperk.


Nejlepší restaurace v Kašperských Horách

Bistro pod Nebem

Nejlépe hodnoceno: ⭐⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 109 recenzí

Bistro pod Nebem je nejlépe hodnocená restaurace / podnik, kde si dát jídlo v Kašperských Horách. Rozhodně doporučujeme navštívit.


Restaurace Na Solné stezce

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Hodnotilo: 127 recenzí

Poctivá restaurace s Českou kuchyní a plzeňským pivem. Každý den otevřeno od 11:00 do 23:00 s tím, že kuchyně má otevřeno do 21:00. Kromě klasické kuchyně naleznete i bohatou nabídku vín. 🙂

V restauraci můžete nalézt i ubytování.

Kašperské Hory jsou větší město, proto je zde možné nalézt spoustu hotelů a restaurací. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

  • Bistro pod Nebem
  • Restaurace Na Solné stezce
  • Boutique hotel Nebespán

Ať už si vyberete jakoukoliv restauraci, tak rozhodně neuděláte špatně.


Boutique hotel Nebespán

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Nejvíce hodnotících: 348 recenzí

Během letních prázdnin je restaurace otevřená každý den. V hotelu Nebespán se nachází také vynikající kavárna, kde naleznete vynikající dobroty.

Restauraci i hotel Nebespán můžete nalézt na Booking.com


Wellnes

Kromě různých aktivit, které vám Kašperské Hory nabízejí, zde můžete podniknout odpočinkové aktivity. Přímo v centru se nachází Wellnes hotel Šumavské lázně, kde můžete nalézt bylinné lázně.

Jestli nehledáte přímo lázeňský hotel, ale třeba pouze hotel, kde vám nabídnou masáže a bazén, tak můžete využít hotel Kašperk, kde můžete nalézt privátní bazén.


Muzeum

Kašperské Hory jedním z nejbohatších měst Šumavy na muzea. Naleznete tu hned několik expozic, které se vám budou líbit.

Muzeum motocyklů

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐ – 4,6/5
Otevírací doba: Po – Ne = 09:00 – 12:00 / 12:30 – 16:30

Muzeum motocyklů je v těsné blízkosti muzea hraček, tudíž vaše děti můžete poslat na hračky a sami se vydat na motorky. Jde o největší soukromou expozici motorek v České republice.

Muzeum Šumavy

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐ – 5/5
Otevírací doba: Út – Ne = 09:00 – 12:00 / 12:45 – 16:30

V Kašperských Horách také naleznete pobočku Sušického muzea. Nějakou dobu bylo z důvodu rekonstrukce uzavřené. Dnes by již mělo být otevřené a plně funkční. Rozhodně jej doporučujeme navštívit. 🙂

Muzeum hraček

Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐ – 4,4/5
Otevírací doba: Po – Ne = 09:00 – 17:00

Muzeum hraček je v těsné blízkosti muzea motocyklů, tudíž návštěvu těchto dvou muzeí můžete spojit do jedné. Případně se jako rodina můžete rozdělit a část jít na hračky a část jít na motocykly.

Naleznete zde jak loutky, tak různé dřevěné hračky a také betlémy. Mimo jiné betlém Kašperských Hor.

Muzeum seismometrie

Hodnocení: Nehodnoceno
Otevírací doba: Popsáno v textu

Jedno z nejméně dostupných muzeí v České republice je právě toto muzeum Seismometrie, kam je možné vstoupit pouze první sobotu v měsíci, konkrétně 4.5., 1.6., 6.7., 3.8. a 7.9. v časech 9:00, 11:00, 13:00, 15:00.

Jde o muzeum, které je umístěné v bývalé seismické observatoři, která měla za úkol měřit seismickou aktivitu. Je lokalizovaná v bývalé zlatonosné štole a díky všudypřítomnému klidu šlo o jednu z nejcitlivějších stanic.


Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

V Kašperských Horách je možné parkovat přímo na náměstí, kdy zaplatíte 10 Kč / hodinu. Případně můžete využít parkovacích míst v Sušické ulici (zdarma) nebo na Žižkovo náměstí (též zdarma)

Kde nalezneme restaurace?

V Kašperských Horách naleznete mnoho restaurací. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

Jsou Kašperské Hory přístupné s kočárkem?

Ano, jsou. 🙂

Jsou Kašperské Hory dostupné v zimě?

Kašperské Hory jsou dostupné po silnici, která by měla být v zimě udržována.

Kde nalezneme ubytování?

Přímo v Kašperských Horách můžete narazit na několik hotelů a penzionů. Doporučujeme vám využít následující mapy, kde si pouhou změnou můžete nastavit datum vaší cesty.

Booking.com

Mapa

Kde naleznete parkoviště, vyhlídky nebo hrad Kašperk? To vše můžete vidět na následující mapě:


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání a také webu wikipedia.org. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 23.6.2019.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.