Jezerní slať

Jezerní slať je rašeliniště a přírodní památka v okrese Prachatice. Nachází se na Šumavě, necelé 2 km jihovýchodně od Horské Kvildy a 3 km od Kvildy, na katastrálním území obce Kvilda. Jezerní slať je součástí NP Šumava a je umístěna v I. zóně.

Ochrana tohoto území byla vyhlášena v roce 1933 na ploše 34 ha a v roce 1969 rozšířena až na aktuálních 109 ha. Jedná se o známý mokřad v horském sedle mezi Kvidou a Horskou Kvildou, název má podle malého a dnes již rašeliníky zarostlého jezírka.

Dříve se zde ručně těžila rašelina, která se využívala jako palivo a stelivo. Budete-li mít štěstí tak napravo uvidíte nevytěžené „špalky“. Jezerní slať doporučujeme navštívit mimo zimu, my jsme zvolili září.


Informace o Jezerní slaťi

Nadmořská výška1 060 m. n. m.
Rozloha103,54 ha
TypPřírodní památka
Vyhlášení31.12.1933
Nejbližší obecHorská Kvilda
GPS49°2’23.131″N
13°34’0.326″E

Rozcestník u parkoviště

Jak se dostat na Jezerní slať

Přístupová cesta k Jezerní slat

Jezerní slať se nachází mezi Kvildou a Horskou Kvildou, přičemž se sem může pohodlně přivést a zaparkovat na parkovišti Jezerní slať.

Případně se sem můžete dostat na kole nebo pěšky po zpevněné stezce podél hlavní silnice.

Jestliže se sem plánujete přijet autem, tak nezapomeňte navštívit návštěvnické centrum Kvilda, kde můžete vidět rysí i jelení výběh.


Jak vypadá Jezerní slať?

Níže je možné vidět fotky pořízené na Jezerní slati v září 2019. Po malebném příchodu, který jste mohli vidět výše vás přivítá několik informačních tabulí. Na obrázku níže můžete vidět první z nich. Pro další si budete muset přijet na Šumavu.

Informační tabule u Jezerní slaťi

Od informačních tabulí se můžete vydat na rozhlednu, díky které budete mít Jezerní slať jako na dlani nebo vyrazit po dřevěném můstku (na další fotce) na výhledové místo.

Dřevěný můstek směřující na vyhlídku.

Výhled na konci dřevěného můstku můžete vidět na následující fotce. To už se vyplatí vyrazit na Jezerní slať ne?

Výhled z konce můstku na celou slať.

Když budete mít štěstí, tak narazíte na cedulky u rostlin, díky kterým můžete snáze rozpoznat jednotlivé rostliny.

Kromě těchto krásných fotek si budete moci pořídit fotku z dvoupatrové vyhlídkové věže. Na kterou se pravděpodobně dostanete bez jakýchkoliv potíží.


Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Pro parkování můžete využít „parkoviště Jezerní slať“, které je nedaleko přístupové stezky a kde můžete zaparkovat zdarma. Na parkovišti naleznete odhadem 10 míst na parkování a také toalety.

Kde nalezneme restauraci?

Nejbližší občerstvení naleznete v Kvildě nebo Horské Kvildě.

Je Jezerní slať dostupná s kočárkem?

Ano, samotná procházka na Jezerní slaťi je zpevněná a dostupná s kočárkem. Na vyhlídkovou věž se bohužel s kočárkem nedostanete. Avšak dřevěný můstek určitě zvládnete. 🙂

Fotka části parkoviště, autobusové zastávky a toalet.

Je Jezerní slať dostupná v zimě?

Ano, často zde můžete potkat běžkaře, kteří se zde zastaví.

Kde nalezneme ubytování?

Bohužel ubytování přímo u Jezerní slaťi nenaleznete. V okolí je však obec Kvilda a Horská Kvilda, kde ubytování rozhodně naleznete.


Mapa

Kde naleznete parkoviště, vyhlídky nebo návštěvní centrum Kvilda? To vše můžete vidět na následující mapě:


Další odkazy

Schéma lokality můžete nalézt na webu národního parku Šumava. Případně se můžete podívat na záznam z Toulavé kamery, která Jezerní slať navštívila. Případně je možné přečíst si zápis z wikipedia.org.


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména naše zkušenosti, oficiální informace. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 8.11.2019.

Fotky jsme si vyfotili sami a vyhrazujeme si na ně tedy veškerá práva. 🙂

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.