Návštěvnické centrum Kvilda

Návštěvnické centrum Kvilda vzniklo v posledních letech a kromě vzdělávacího střediska v okolí naleznete Rysí a Jelení výběh. Nachází se na Šumavě, necelé 2 km jihovýchodně od Horské Kvildy a 3 km od Kvildy, na katastrálním území obce Kvilda.

Návštěvnické centrum Kvilda je nedaleko Jezerní slatě a doporučujeme proto tato dvě místa navštívit najednou.

Kromě samotného centra zde naleznete dva velice oblíbené a lidmi vyhledávané výběhy jde o rysí a jelení výběh.

Pozor v případě návštěvy jeleního výběhu vás může „ohrozit“ sezóna říje, která je v Listopadu a je tedy část tohoto centra zavřená.


Informace o návštěvnickém centru

Nadmořská výška1 060 m. n. m.
TypCentrum
Otevírací doba08:30 – 16:00
Nejbližší obecHorská Kvilda
GPS49.0311433N
13.5805339E

Rozcestník před centrem

Jak se dostat k návštěvnickému centru?

Parkoviště u návštěvnického centra

Návštěvnické centrum se nachází mezi Kvildou a Horskou Kvildou, přičemž se sem může pohodlně přivést a zaparkovat na placeném parkovišti.

Případně se sem můžete dostat na kole nebo pěšky po zpevněné stezce podél hlavní silnice.

Jestliže se sem plánujete přijet autem, tak nezapomeňte navštívit Jezerní slať, kde si můžete vychutnat pohled na 1. zónu národního parku.

Z placeného parkoviště (30 Kč / hodinu) vede zpevněná cesta přímo k centru. Celou návštěvu centra lze zvládnout za hodinku.


Jak se dostat k výběhům?

Jakmile dojdete k návštěvnickému centru, tak se od něj můžete vydat k rysímu výběhu (nalevo) nebo jelenímu výběhu (napravo).

Čeká na vás procházka zpevněnou cestou v lese přímo k pozorovatelnám u jednotlivých výběhů.

Cesta je vhodná pro kočárky, takže se nebojte. Všude se dostane. Jen buďte potichu, ať nevyplašíte obyvatele výběhů.

Přístup k rysímu výběhu

Jak vypadá návštěvnické centrum a výběhy?

Níže je možné vidět fotky pořízené v okolí návštěvnického centra v září 2019. Níže je možné vidět jednu z orientačních tabulí a schéma, kde můžete vidět i naučnou stezku.

Naučná tabule u návštěvnického centra.

Návštěvnické centrum je ekologicky postavená budova, která by měla mít minimální náklady na spotřebu. Bylo postavené mezi lety 2013 a 2015, takže je vše vonět novotou.

Budova centra obsahuje solární panely a základní rekuperaci vzduchu. Hlavním zdrojem energie jsou fotovoltaické články na 121 panelech a celkovém výkonu 30 kWp.

Návštěvnické centrum

Při příchodu k centru vás přivítá nápis na stěně „návštěvnické centrum“ se zoologickým programem. Je dost možné, že zde potkáte nějakou školní výpravu. Uvnitř centra naleznete veřejnosti dostupné záchody nebo obchod se suvenýry.

Nápis návštěvnického centra

V případě, že se vydáte od návštěvnického centra k rysímu výběhu, tak se budete moc dostat až na vyhlídkovou věž (fotka výše) odkud můžete vidět následující pohled do rysího výběhu.

Když budete mít štěstí a všichni členové výpravy budou potichu, tak zde uvidíte Rysy. My jsme takové štěstí bohužel neměli.

Pohled na rysí výběh

Návštěvnické centrum má poměrně dobře vyřešené informační tabule, které naleznete jak na naučné stezce, tak u každého z výběhů. Na Rád poznávám jsme vám ukázali několik z naučných tabulí. Pro ty další se musíte vydat na Šumavu.


Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Pro parkování můžete využít „parkoviště návštěvnického centra“, které je nedaleko přístupové stezky a kde můžete zaparkovat za poplatek 30 Kč / hodinu.

Na parkovišti naleznete odhadem 20 – 30 míst na parkování.

Kde nalezneme restauraci?

Nejbližší občerstvení naleznete v Kvildě nebo Horské Kvildě.

Fotka vjezdu na parkoviště
Zpevněná cesta k centru

Je návštěvnické centrum dostupné s kočárkem?

Ano, cesta k centru je zpevněná a jak jsme psali výše, tak se i k samotným výběhům dostanete s kočárkem protože jsou zpevněné a dobře dostupné.

Jsou výběhy a centrum dostupné v zimě?

Ano, často zde můžete potkat běžkaře, kteří se zde zastaví.

Kde nalezneme ubytování?

Bohužel ubytování přímo v návštěvnickém centru nenaleznete. V okolí je však obec Kvilda a Horská Kvilda, kde ubytování rozhodně naleznete.


Mapa

Kde naleznete parkoviště, vyhlídky nebo Jezerní slať? To vše můžete vidět na následující mapě:


Další odkazy

Schéma lokality můžete nalézt na webu národního parku Šumava. Případně je možné najít návštěvnické centrum na Mapách.cz.

Kromě návštěvnického centra v Kvildě a rysího výběhu můžete navštívit Vlčí výběh, kde se byl podívat můj kamarád Petr Krauz a kde naleznete další informační centrum.


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména naše zkušenosti, oficiální informace. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 9.11.2019.

Fotky jsme si vyfotili sami a vyhrazujeme si na ně tedy veškerá práva. 🙂

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.