Špičák (1205 m n. m)

Jedna z nejznámějších hor Šumavy. Severní Šumava a Železnorudsko.

Rozhledna, Lyžařský areál, Bike park.

Špičák je 1205 m n. m vysoká hora a část obce Železná Ruda. Na vrcholek se můžete vydat pomocí sedačkové lanovky a v zimně lyžovat a v létě se vydat na okolní ledovcová jezera.

Jestliže budete trávit čas na Železnorudsku, tak Špičák chcete rozhodně navštívit.

Rozhledna Špičák

Informace o Špičáku

Nadmořská výška1 205 m n. m.
RozhlednaANO
KrajZápadočeský
OkresKlatovy
Souřadnice49.1727822N, 13.2082628E


Jak se dostat na Špičák?

Pod kopec Špičák se dostanete buď po silnici vedoucí přes Nýrsko a to z Domažlice – Kdyně nebo přes Klatovy – Janovice nad Úhlavou.

Případně můžete využít cestu vedoucí přes Železnou Rudu a to Klatovy – Javorná nebo Sušice – Hartmanice a přijet tak na Špičák z údolí a druhé strany.

Malou mapku příjezdových cest můžete vidět níže:

Úryvek z mapky ze serveru Mapy.cz (graficky mírně upraveno)

Nemáte-li auto, tak se na Špičák můžete dostat přes vlakové spojení z Plzně a Klatov. Přímý vlak z Plzně vyjíždí každé dvě hodiny. Jízdenka na vlak vás bude stát 135 Kč dle aktuálního ceníku.


Jak to vypadá na Špičáku?

Vybrali jsme pro vás pár fotek z rozhledny, která je na vrcholu Špičáku. Samotnou rozhlednu můžete vidět na začátku článku. 🙂 Jako první naleznete fotku horní stanice sedačkové lanovky, vjezd do Bikeparku a pohled do Železnorudského údolí.

Tento pohled budete pravděpodobně znát. Napravo od místa odkud bylo foceno se nachází webkamera (oficiální web střediska).

Fotka horní stanice lanovky na Špičáku s pohledem do údolí
Fotka horní stanice lanovky na Špičáku s pohledem do údolí

Na následující fotce můžete vidět pohled do Železnorudského údolí. Když budete mít štěstí, tak můžete vidět Poledník. Při naší návštěvě bylo poměrně oblačno, takže jsme se museli „spokojit“ pouze s Železnou Rudou.

Fotka údolí, konkrétně Železné Rudy

Budete-li se dívat na druhou stranu od horní stanice lanovky, tak se vám bude líbit nádherná příroda. Zde pro vás máme dvě ochutnávky. Pro krásný výhled se sem budete muset vydat sami. 🙂

Níže je možné vidět jedno z ledovcových jezer, konkrétně Čertovo Jezero.

Fotka vrcholků hor, konkrétně Čertova Jezera

Zde je možné vidět pohled na druhou stranu hory. V dáli můžete vidět přehradu Nýrsko v popředí uvidíte spojovací cestu Špičáku s Rozvodím.

Fotka z rozhledny na spojovací cestu a přehradu Nýrsko

Skiareál

Skiareál Špičák je největší skiareál v Západních Čechách a je velice oblíbený zejména u lidí z Plzně. Kromě čtyř-sedačkové lanovky přímo na vrchol se zde nachází další 4 lyžařské vleky.

Naleznete zde 2 modré sjezdovky pro začínající lyžaře, avšak začínáte s lyžováním nebo budete se začátečníky tak navštivte spíš Skiarál Nad Nádražím nebo Skiareál Belvedér.

Zde si spíše užijete se staršími dětmi, jelikož zde jsou dvě dlouhé červené sjezdovky.

Počet lanovek:1x
Počet vleků:4x
Počet modrých sjezdovek2x
Počet červených sjezdovek2x
Počet černých sjezdovek1x
Cena za den:~650 Kč

Bikepark

Počet lanovek1x
Počet vleků0x
Počet trailů4x
Nejdelší trasa2 300 m
Největší převýšení336 m
Půjčovna kol a vybaveníANO

V posledních letech byl na místě skiaareálu vybudován bikepark, takže si jej můžete aktivně užít i v létě.

Když budete mít štěstí, tak můžete narazit na den, kdy se zde závodí a můžete pozorovat / fandit závodníkům.

Budete-li se sem chtít vydat a nebudete chtít sebou brát kolo a výbavu, tak můžete využít půjčovny a místa pro údržbu.

Schéma bikeparku na Špičáku
Schéma bikeparku na Špičák

Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Když se vydáte na Špičák, tak můžete využít několik placených parkovišť. Buď můžete využít parkoviště u nádraží nebo parkoviště na cestě Špičácké sedlo – Železná Ruda.

Kdyby byla všechna parkoviště plná, tak budete muset zaparkovat na centrálním parkovišti uprostřed obce. Budete se však hůře dostávat k lanovkám.

TIP: Chcete-li lyžovat na Špičáku, tak si vyberte přilehlý hotel a parkujte tam. Pojedete-li na Špičák v létě tak s parkováním problém mít nebudete.

Kde nalezneme restauraci?

Přímo u spodní stanice lanovky naleznete klasickou restauraci. Na vrcholu Špičáku bývá otevřené občerstvení a v zimní sezóně můžete zastavit v kiosku U Sekyrek nebo na horské chatě Kamzík.

Je Špičák dostupný s kočárkem?

V zimě se nahoru pravděpodobně s kočárkem nedostanete, ale to nebude ta odpověď kterou hledáte.

V létě vás nahoru normálně s kočárkem vyvezou jen se musíte domluvit s pokladním a následně i „vlekařem“, který by váš kočárek měl normálně dát na sedačku a bude na vás čekat nahoře. 🙂

Je Špičák dostupný v zimě?

Rozhledna by měla být dostupná a ve skiareálu bude panovat sezóna, takže nahoru se dostanete. Otázkou je, jestli v lyžácích vyjdete až nahoru.

Kde nalezneme ubytování?

Na Železnorudsko a nedaleko Špičáku naleznete mnoho hotelů / penzionů a apartmánů. My sami jsme měli možnost navštívit Penzion Aura a můžeme vám jej včele doporučit.


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména naše zkušenosti, oficiální informace. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 16.11.2019.

Fotky jsme si vyfotili sami a vyhrazujeme si na ně tedy veškerá práva. 🙂

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.