Černé jezero

Černé jezero je ledovcové jezero na Šumavě v Západočeském kraji v České republice. Leží v nadmořské výšce 1007 m. Jezero má plochu 18,805 ha, a největší hloubku 40,6 m. Jde tedy o nejhlubší ledovcové jezero v České republice.

Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 200 – 300 metrů.

Informace o Černém jezeru

Nadmořská výška1 008 m. n. m.
Rozloha18,805 ha
Objem2 878 000 m3
Max. hloubka40,6 m
Pobřeží
TypLedovcové jezero
OdtokČerný potok

Černé jezero spolu s Čertovým patří do jedné národní přírodní památky.
Černé jezero spolu s Čertovým patří do jedné národní přírodní památky.

Jak se dostat k Černému jezeru?

Na rozvodí si můžete vybrat jestli k Černému nebo Čertovo jezeru.
Na rozvodí si můžete vybrat jestli k Černému nebo Čertovo jezeru.

K Černému jezeru se můžete dostat krátkou cestou ze Špičáckého sedla po naučné stezce Špičák – Černé jezero.

Tato cesta je dlouhá 3,6 km a zabere vám tak hodinku pěšky. Případně touto cestou v letních měsících jezdívá „motorizovanývlak“.

Zajímavější cesta je přes vrchol Špičák, kam se můžete vyvézt sedačkovou lanovkou a následně se přes rozvodí dostanete přímo k Černému jezeru.

Cesta z vrcholu Špičáku k Černému jezeru je dlouhá 2,1 km a zabere vám tak hodinku. Počítejte že půjdete hodně z kopce a minimálně jeden z úseků není vhodný pro kočárek.

Náš TIP: Doporučujeme vám nechat se vyvézt lanovkou na Špičák a následně navštívit jak Černé, tak Čertovo jezero najednou. Je to krásný výlet na pár hodin. Trasu si můžete prohlédnout na Mapy.cz

Odpolední výlet na 2 hodiny o délce 6,2 km přes Špičák, Černé a Čertovo jezero.
Odpolední výlet na 2 hodiny o délce 6,2 km přes Špičák, Černé a Čertovo jezero.

Jak to vypadá v okolí Černého jezera?

Níže je možné vidět jak to vypadá v okolí Černého jezera. Fotky jsme vyfotili v září 2019. Fotky jsou foceny za sychravého počasí. Na následující fotce je možné vidět informační tabuli o Černém jezeře popisující jeho vznik a vlastnosti.

Naučná cedule u Černého jezera
Naučná cedule u Černého jezera

Na následujícím obrázku je možné vidět hráz Černého jezera spolu s vodní elektrárnou. Voda v jezeře je průzračná a můžete vidět až na dno. Okolní lesy jsou a příroda jsou doslova nádherné.

Hráz Černého jezera spolu s vodní elektrárnou.
Hráz Černého jezera spolu s vodní elektrárnou.

Nad jezerem se tyčí stěna jezerní hory, což je typické pro ledovcová jezera. Podobnou stěnu je možné nalézt i na Plešném jezeře.

Černé jezero, foceno z hráze
Černé jezero, foceno z hráze

Jako poslední fotku můžete vidět cestu na Černé jezero z rozvodí a kopce Špičáku. Jak můžete vidět, tak jde o dlouhý kopec a není to cesta vhodná pro kočárek. Viděli jsme však pár lidí, jak nesou kočárek na zádech.

Turistická cesta ze Špičáku na Černé jezero
Turistická cesta ze Špičáku na Černé jezero

Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Pro parkování můžete využít parkoviště na Špičáckém sedle, kde stojí parkování pouze 25 Kč na hodinu případně parkoviště na u lanovky na Špičák, které by mělo být zdarma.

Kde nalezneme restauraci?

Bohužel u Černého jezera se nenachází žádná restaurace či rychlé občerstvení. Doporučujeme si vzít svačinu sebou. 🙂

Je Černé jezero dostupné s kočárkem?

Černé jezero je dostupné s kočárkem, ale pouze v případě, že se vydáte cestou naučnou stezkou ze Špičáckého sedla.

Budete-li chtít jít přes Špičák nebo přes Čertovo jezero, tak zvažte jinou cestu, jelikož by zde mohl být hodně náročný terén.

Je Černé jezero dostupné v zimě?

V zimně bude Černé jezero pravděpodobně dostupné na běžkách podél naučné stezky. Přes vrchol Špičáku bychom tuto cestu nedoporučili.

Kde nalezneme ubytování?

Bohužel ubytování přímo u Černého jezera nehledejte. Dříve zde byl sice dvoupatrový hotel, ale už tak 60 let jej zde nenaleznete. 🙂

Co však můžete využít je ubytování v Železné Rudě nebo na Špičáku. Při naší poslední návštěvě jsme byli ubytováni v Penzionu Aura (recenze) a byli jsme spokojeni.


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména naše zkušenosti, oficiální informace. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 17.11.2019. 

Fotky jsme si vyfotili sami a vyhrazujeme si na ně tedy veškerá práva. 🙂

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.