Plešné jezero

Plešné jezero je ledovcové jezero na Šumavě v Jihočeském kraji v České republice. Leží v nadmořské výšce 1090 m, má plochu 7,48 ha, obvod 1242 m a největší hloubku 18,30 m. Objem zadržované vody představuje 617 000 m3

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.


Informace o Plešném jezeru

Nadmořská výška1 090 m. n. m.
Rozloha7,48 ha
Objem617 000 m3
Max. hloubka18,3 m
Pobřeží1242 m
TypLedovcové jezero
OdtokJezerní potok


Jak se dostat k Plešnému jezeru?

K Plešnému Jezeru se dostanete nejjednodušeji z Nové Pece a po zelené trase, která měří cca 10 Km a ukáže vám překrásnou Šumavskou přírodou. Chvilku půjdete dokonce podél Schwarzenberského plavebního kanálu.

Jestliže chcete jít kratší cestu. než je 10 Km z Nové Pece, tak se můžete odvést až do Jelení, odkud můžete jít opět po zelené krásných 6,5 Km (cca 2 hodiny).


Naučná stezka Duch Pralesa

Jakmile se dojdete až k Plešnému jezeru, tak by byla škoda, kdybyste se nerozhodli navštívit vrchol Plechý.

Na vyhlídku na Jezerní stěně vede kromě žluté (delší cesta) také naučná stezka duch pralesa.

Cestou na vrchol potkáte 7 zastávek, které vám představí Šumavu a její lesy tak, jak je znali naši předkové.

Na konci této naučné stezky vás čeká vyhlídka Lipno, ze které budete mít Plešné jezero i Lipno jako na dlani. A jestli se z vyhlídky vydáte po žluté, tak vás nemine vrchol Plechý.


Nejčastější otázky

Kde můžeme zaparkovat?

Pro parkování můžete využít parkoviště na konci Nové Pece (parkoviště u horské služby), kde zaplatíte pouze 100 Kč / den. Když se rozhodnete vyrazit na Plešné jezero z Jelení, tak můžete využít parkoviště Jelení Vrchy, kde zaplatíte 100 Kč / den s tím, že maximální kapacita je 50 aut.

Kde nalezneme restauraci?

Bohužel u Plešného jezera se nenachází žádná restaurace či rychlé občerstvení. Doporučujeme vzít svačinu sebou. 🙂

Je Plešné jezero dostupné s kočárkem?

Plešné Jezero je dostupné s kočárkem, ale pouze v případě, že se vydáte cestou z Jelení. Jestli budete chtít jít z Nové Pece, tak se s kočárkem nedostanete.

Je Plešné jezero dostupné v zimě?

V zimně je pramen Vltavy dostupný na běžkách. Jen se může stát, že bude zapadaný sněhem a tak nic neuvidíte.

Kde nalezneme ubytování?

Bohužel ubytování přímo u Plešného jezera nehledejte v okolí je pouze nádherná Šumavská příroda. Ubytování lze nalézt Nové Peci nebo na břehu Lipna a na Plešné Jezero udělat jeden z výletů.


Mapa

Kde naleznete parkoviště, vyhlídky nebo samotné jezero? To vše můžete vidět na následující mapě:


Jako zdroje při přípravě článku jsme využili zejména našich zkušeností, výsledků vyhledávání a také webu wikipedia.org. Poslední aktualizaci článku připravil Martin 8.6.2019.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.