Stezka korunami stromů Lipno

Jedno z míst, které byste si při návštěvě Lipna a okolí neměli nechat uniknout je zdejší Stezka korunami stromů. Lipenská stezka je v Čechách první svého druhu a je zaručeně jedinečná. Je vhodná jak pro zvědavé cestovatele, tak pro rodiny s dětmi. 

Návštěva tohoto místa vám zabere přibližně 2 až 5 hodin, podle toho, kolik času budete věnovat zjišťováním informací a kocháním se výhledy. Rozhodně je to místo, kde si každý užije krásné odpoledne. Rodinu s dětmi vyjde tento výlet asi na tisíc korun. 

Stezka korunami stromů v číslech

Délka celé stezky675 m
Výška rozhledny40 m
Datum otevření10.7.2012
Stezkave 24 m nad zemí
Délka tobogánu52 m
Nadmořská výška901 m.n.m.

Co můžeme na stezce očekávat?

  • výhledy nejen na lipenskou přehradu, ale i na Šumavu, Novohradské hory, …
  • adrenalinová a vzdělávací zákoutí
  • “ptačí stezku”
  • tobogán (60 Kč)
  • zvídavé otázky cestou
  • obchod se suvenýry

Ačkoli byste si pod pojmem “stezka” mohli představit jen obyčejnou procházku po cestě mezi stromy, vystoupání na vyhlídku a cestu zpátky, opak je pravdou.

Cestou vás čeká zábava a spoustu aktivit, které zaujmou děti i dospělé. Při vstupu na Stezku korunami stromů se nachází malá prodejna, kde můžete zakoupit jak suvenýry, tak i malé občerstvení spíše pro děti. Ihned za samotným vstupem na cestu se v podstatě dostanete na “ptačí stezku”, na které uvidíte krásné ze dřeva vyřezané exempláře sov, šumavského ptactva, ale později i veverku, vše doplněné zajímavými informačními panely.

Přítomné informační tabule

Některé druhy ptáků se vám možná podaří cestou zahlédnout naživo. A to není všechno. Pro toho, kdo už se nebude chtít vzdělávat, se najdou i adrenalinovější zákoutí. Tomu, kdo si vybere tuto těžší cestu, se dřevěná prkna pod nohama změní v prkna pohyblivá, kulatá nebo na pružinách. Vše je ale naprosto bezpečné, proto doporučuji to vyzkoušet, a to nejen dětem. Těchto míst se zábavou a také míst vzdělávacích je cestou více, takže se rozhodně nebudete nudit. Cestou si nezapomeňte vychutnat pocit mezi korunami stromů a také výhledy, které stezka skýtá.

Záludné otázky, které vás čekají cestou nahoru

A když se dostane až k místu, kde stezka začíná stoupat na vyhlídku, všimnete si na sloupu záludné otázky se schovanou odpovědí. Bez toho, aniž byste znali správnou odpověď, dál rozhodně nemůžete pokračovat a tak se podíváte. Pak zjistíte, že těchto otázek je cestou mnoho a vy kromě nových poznatků začínáte soutěžit s těmi, se kterými jste přišli, a cesta vám uteče, ani nevíte jak. Na vrcholné plošině rozhledy už žádné otázky nečekají a vy si může za odměnu vychutnat nabízená panoramata. Cestou zpátky si můžete třeba vyzkoušet, co jste z otázek  si zapamatovali.

Jste-li starší šesti let, otázky opakovat nechcete a chcete si naopak ušetřit cestu dolů, nebojíte se skluzavek či tobogánů a zaplatíte 60 korun, stihnete cestu dolů za pár chvil, sejděte o pár metrů níže pod horní plošinu a dolů můžete prosvištět tobogánem. Jezdí se na speciální podložce vždy po jedné osobě. (Za velmi špatného počasí tobogán není v provozu!)

Otevírací doba

Otevírací doby Stezky korunami stromů Lipno se odvíjí od daného období, před návštěvou si proto raději otevírací dobu zkontrolujte. Výhodou je, že kromě Štědrého dne, mají otevřeno každý den. A tak se to rozhodně nebojte využít a vyražte i mimo hlavní sezónu.

leden, únor, březen10:00 – 16:00
duben, květen10:00 – 18:00
červen, červenec, srpen, září9:30 – 19:00
říjen10:00 – 18:00
listopad10:00 – 16:00

Pokud ale chcete nahoru vyjet lanovkou, vyberte si pro návštěvu některý z letních dnů. Lanovka nejezdí v zimní sezóně. Pohodlná čtyřsedačková lanovka, která dokáže podle potřeby při výstupu zpomalit, má dolní stanici hned u centrálního parkoviště a horní téměř u vstupu do stezky. V případě extrémního počasí například v případě bouřky, vichřice nebo krupobití je stezka bohužel uzavřena.

Ceník

Níže je možné nalézt aktuální ceník na stezku korunami stromů:

Stezka korunami stromů
Dospělý390 Kč
Děti 3-14 (včetně), osoby nad 65 let320 Kč
Rodina (2 dospělí a 1 dítě do 14 let (včetně))1080 Kč
Rodina 2 Rodina 2 (2 dospělí a 2-4 děti do 14 let (včetně))1240 Kč
Skupina základní 280 Kč
Skupina zlevněná (děti 3-14 let (včetně), osoby nad 65 let, ZTP/P s doprovodem) 240 Kč
ZTP/P (Doprovod k ZTP/P zdarma. Vstupenku zakoupíte na pokladnách)280 Kč
Tobogán 1 jízda 60 Kč

Vstupenky můžete zakoupit přímo na pokladně u vchodu do Stezky nebo v letní sezóně hned u centrálního parkoviště na pokladnách, kde zároveň můžete koupit jízdenku na lanovku nebo na Stezkabus. V zimní sezóně, kdy jsou pokladny na centrálním parkovišti zavřeny, zakoupíte jízdenky Stezkabusem u řidiče, a vstupenky na Stezku korunami stromů Lipno přímo v pokladně stezky. Prodej vstupenek končí jednu hodinu před koncem otevírací doby.

Spolu se vstupem do Stezky korunami stromů u pokladny můžete zaplatit cestu a nebo si za výhodnou cenu připlatit vstup do Království lesa, což je místo nedaleko Stezky otevřené od konce dubna do října a je plné zábavných atrakcí, které ocení zejména děti (od lanového centra přes obří trampolínu po občerstvení a mnoho dalšího.)

Vstup dětem do dvanácti let je povolen jen v doprovodu dospělé osoby. Děti do tří let mají vstup zdarma, ale je třeba jim u pokladny vyzvednout vstupenku.

Návštěva toho místa je vhodná i pro skupiny, skupiny od 15 osob mají nárok na zvýhodněné vstupné. Za příplatek je také možno zajistit průvodce. Prohlídku s průvodcem je třeba zajistit dopředu přes email.
Stezka nabízí možnost koupit vstupenky online přes jejich internetové stránky za výhodnější cenu.

Je možné platit kartou?

Ano, pokladny bezhotovostní platby umožňují.

Cesta

Přímo ke vchodu na stezku se autem nedostane, nejvhodnější místo, kde zaparkovat je centrální parkoviště na adrese Slupečná 307, odsud začíná výlet a vy si může vybrat, jak pokračovat dál. Parkování na centrální parkovišti je zdarma.

Jednou z možností je využití “Stezkabusu”, ten je vhodný také pro vozíčkáře a rodiny cestující s dětmi v kočárku. Autobus odjíždí v pravidelných intervalech. Jízdní řád naleznete u parkoviště, ale také na internetových stránkách. Jízdenku si zakoupíte u poklady a při vstupu ji ukážete řidiči nebo si ji můžete koupit při vstupu do autobusu. Autobusy jezdí nejméně každou hodinu, ve vytížených dnech každou půl hodinu. Zastávka Stezkabusu se nachází přímo na centrálním parkovišti. 

Další možností jak se dostat ke stezce je pěšky či na kole po vyznačené trase. Trasa je dlouhá asi 1 km, ale je v terénu a do kopce. 

Poslední možností, kterou lze využít v letní sezóně je nechat se vyvést lanovkou. Pohodlná čtyřsedačková lanovka vás vyveze přímo ke vstupu. Je to nejpohodlnější způsob, ovšem musíte si za cestu připlatit. Lanová dráha jede pomalu a nemusíte se jí bát, při vystupování či nastupování dokáže i zpomalit a vše je chráněno pro vaši bezpečnost. Dolní stanice lanovky je hned u centrálního parkoviště.

Poslední možností cesty, kterou můžete využít cestou dolů je zapůjčení terénní koloběžky v areálu nahoře u Stezky. Koloběžku poté vrátíte dole. Služba je samozřejmě zpoplatněna.

Nejčastěji se ke stezce korunami stromů ptáte:

Kde se dá zaparkovat?

Nejlepším místem je již zmíněné centrální parkoviště na adrese Slupečná 307. Parkování je zde zdarma. Odsud se na Stezku můžete vydat pěšky, lanovkou nebo Stezkabusem.

Je toto místo bezbariérové?

Stezka je bezbariérová, stoupání na výhled je maximálně pod úhlem 2-6%. Na vstup do posledního patra můžete využít automatickou plošinu. K přemístění ke vchodu do stezky je nejlepší využít Stezkabus. Během roku jsou zde pořádány Dny pro handicapované. 

Je toto místo vhodné pro návštěvu s kočárkem?

Ano, stezka je pro kočárky vhodná, dostatečně široká a cesta na vrchol rozhledny je mírná.  K přemístění ke vchodu do stezky je nejlepší využít Stezkabus. 

Můžu jít na stezku se psem?

Bohužel přímo na stezku je vstup se psy zakázán, ale u vchodu jsou k dispozici kotce, kde můžete svého psa v bezpečí ponechat. V kotci je umístěna i nádoba na vodu. Klíče od kotce jsou k dispozici na pokladně u vstupu do Stezky. Tato příhodná služba je k dispozici zdarma. Psa s sebou nesmíte mít ani v přenosné tašce. 

Kde se dá najíst?

Jedna menší restaurace se nachází hned vedle horní stanice lanovky. Přímo u vchodu do Stezky je malý obchod se suvenýry, kde můžete kromě upomínkových a sběratelských předmětů koupit například malý džusík pro děti. Další restaurace a další občerstvovací zařízení najdeme u centrálního parkoviště. 

Večerní stezka

Každé úterý o letních prázdninách (červenec, srpen) se Stezka otevírá i v noci. OD 19:00 do 23:00. KDo má tu možnost, rozhodně to vyzkoušejte. Jedná se o jedinečný zážitek.

Akce

Stezka korunami stromů pořádá v průběhu roku několik akcí. Například červnové Slavnosti dřeva nebo také Dny pro handicapované (Lipno bez bariér, Den s handicapem) a další. 


Článek byl sepsán na základě zkušeností z roku 2020. Pokusil jsem se aktualizovat data pro aktuální dobu. Věřím že by vše podstatné mělo sedět.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.