Kozákov – nejvyšší hora Českého ráje

Kozákov je nejvyšší hora Českého ráje (744 m.n.m.) na jejímž vrcholu stojí železná rozhledna s chatou.

Na vrchol se dostanete jak následováním turistických značek, tak autem. Přímo u rozhledny je parkoviště.

Vyrazte sem prohlédnout si Český ráj z výšky. 

Rozhledna Kozákov

Vrchol Kozákov leží na pomezí Českého ráje a podhůří Krkonoš.  

Na vrcholu Kozákova najdete kromě rozhledny i Riegrovu chatu s restaurací, Na rozhledně ve výšce 24 metrů je vyhlídková plošina, odkud se můžete kochat pohledem na celý Český ráj.

Na vyhlídkové plošině
Vyhlídková plošina je to „prostřední patro“, výš se nedostanete

V minulosti bylo toto místo významným nalezištěm, byla tu zejména naleziště polodrahokamů, například olivínu. 

Rozhledna je železná a při jejím výstupu je stále vidět dolů až na zem, proto není vhodná pro ty z vás, kteří mají strach z výšek a těmto druhům rozhledem se raději vyhýbají. 

Z vrcholu rozhledny je překrásný výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří nebo Český ráj. Pravděpodobně se vám podaří zahlédnout i například Trosky. 

Tento bod je významnou křižovatkou mnoha cest a stezek. Na rozhlednu vede 10 turistických stezek.

Přes vrchol beží například Zlatá stezka Českého ráje.

Na vrcholu hory na parkovišti u Riegrovy chaty začíná krátká, 2,8 kilometru dlouhá okružní naučná stezka Kozákov. Tato cesta vede po turisticky značených trasách a cestou potkáte 9 informačních panelů, kde se dozvíte o zdejších jeskynní nebo sopečné činnosti. 

Prochází tudy zelená turistická trasa, dále také červená turistická trasa. A začíná zde i trasa žlutá vedoucí do Turnova. 

Místo je v neposlední řadě oblíbené u paraglidistů i u lyžařů. 

Otevírací doba

V hlavní sezóně od června do srpna je rozhledna otevřena každý den od 9:00 do 17:00. V květnu a v září je otevřeno od úterý do neděle, ve všední dny v čase 10:00 – 16:00, o víkendech 9:00- 17:00. V dubnu, říjnu a listopadu je otevřeno o víkendech od 10:00 do 16:00. 

Vstupné

Cena za vstup na rozhlednu je 40 Kč pro dospělého a 20 Kč pro dítě. Rodinná vstupenka stojí 120 Kč. 

Cesta

Rozhledna je autem dobře přístupné, autem je možné vyjet v podstatě až k patě rozhledny. 

Autem z Prahy pojedete asi 1 hodinu a 15 minut po E65. Cesta z Brna se vám vyplatí nejlépe přes Prahu a bude vám to trvat přes 3 hodiny. Z Plzně pak pojedete opět přes Prahu kolem 2 hodin a 15 minut. Z Ostravy cesta sem zabere kolem 5 hodin, takže na jednodenní výlet se to nevyplatí, návštěvu tohoto bodu Českého ráje spojit s menší či větší dovolenou.

Parkování

Přímo u rozhledny je parkoviště s dostatečnou kapacitou, za parkování se platí 40 Kč/den. 

Jídlo a pití

Přímo u rozhledny najdete jak restauraci tak bistro s rychlým občerstvením.

Bistro Kozáček u paty rozhledny nabízí například párek v rohlíku, klobásy, polévky, koláčky, zmrzlinu a také alkoholické i nealkoholické nápoje. U kiosku je dostatek míst k venkovnímu sezení.

Chcete-li plnohodnotný oběd, můžete využít vedlejší restauraci v Riegrově chatě, která nabízí českou kuchyni včetně zvěřinových specialit.

Riegrova chata pohledem z rozhledny
Riegrova chata s restaurací

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, na vrchol vede cyklostezka č. 4006, vedoucí z Turnova přes Zbirohy, Besedice, Dlouhý vrch, Záhoří a Kozákov do Komárova. Stezka je dlouhá celkem 23 kilometrů, ale trasa je zde náročná, kopcovitá, terén ale dobrý. 

Je toto místo dostupné v zimě?

Od prosince do března je rozhledna zavřená a vzhledem ke kopcovitému terénu návštěva v zimě sice může být krásná, protože můžete vidět zasněžený Český ráj z jeho nejvyššího bodu, ale vydejte se sem pouze s dostatečným vybavením a dostatečně poučeni. V dubnu, říjnu a listopadu je otevřena rozhledna pouze o víkendech. 

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, na pokladně je možnost zakoupit si suvenýry a oblíbené sběratelské předměty.

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, v restauraci jsou nezpoplatněné toalety.

Může se v areálu fotit?

Ano, pořizovat fotky lze všude, jen pozor na vyhlídkové plošině ať vám váš fotoaparát nebo mobil nespadne, rozhledna je železná. 

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

V blízkosti najdete hrad Valdštejn, hrad Kost nebo hrad Trosky. Dále je blízko město Liberec, kde je ZOO, IQlandia, nebo Prachovské skály. 

Ubytování

V Riegrovo chatě je možnost zaplatit si ubytování. Celkem tu najdete 7 pokojů pro celkem 23 hostů. Každý pokoj má vlastní koupelnu. K ubytování je parkování zdarma.