Vrchol Kleť a nejstarší kamenná rozhledna ČR

Kleť je hora v Šumavském podhůří, také je to nejvyšší hora Blanského lesa. Leží v nadmořské výšce je 1087 m.n.m. Najdete ji v Jihočeském kraji, v blízkosti Českého Krumlova. 

Na vrcholu hory stojí nejstarší kamenná rozhledna v Čechách nazývaná Josefova věž, která dostala jméno po svém zakladateli knížeti Josefovi Schwarzenbergovi. Vedle ní pak najdete horskou chatu s restaurací s názvem Tereziina chata. 

Na úbočí rozhledny se nachází přírodní rezervace Kleť  s přirozenými bučinami s jedlí bělokorou.   

Na vrcholu Kleti

Co na místě najdeme?

Tato část Šumavy vás jistě překvapí tím, co všechno tu na jednom místě naleznete. Jednak lanovku vedoucí z Krasetína na horu Kleť, také Josefovu věž, což je rozhledna, na kterou můžete vystoupat, dále je tu Tereziina chata, kde se můžete občerstvit a v neposlední řada se tu nachází hvězdárna Kleť. V blízkosti chaty pak můžete najít sluneční hodiny, nejvýše položené v Čechách. Také zde neminete televizní vysílač z roku 1977.

Rozhledna Josefova věž

Na vrcholu hory Kleť najdete 20 metrů vysokou kamennou rozhlednu s názvem Josefova věž.

Tato rozhledna má výhodu v tom, že nepatří mezi ty nejvyšší a tak je vhodná i pro ty, co se bojí výšek. I přes to, že venkovní vyhlídková plošina je ve výšce pouhých 18 metrů, díky tomu, na jaké hoře stojí, skýtá pro vás úžasný výhled.

Rozhledna tu stojí už od roku 1825. Na vyhlídkovou plošinu, která není zastřešená, vede 110 schodů.

Můžete z ní vidět města jako Český Krumlov nebo České Budějovice, dále spatříte zámek Hluboká, elektrárnu Temelín nebo Lipno, a také některé vrcholky Šumavy. Za dobré viditelnosti je možné spatřit i Alpy. Na vyhlídkové plošině narazíte na velký a zajímavý zvon – Zvon Svobody, který byl na tuto rozhlednu umístěn a byl vysvěcen při příležitosti 30.výročí pádu komunistického režimu. 

Zvon Svobody, byl slavnostně vysvěcen u příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu
Překrásný výhled z rozhledny

Tereziina chata

U paty rozhledny pak stojí horská chata, vybudována v roce 1925. Chata má kamenné přízemí a dřevěnou vrchní stavbu. Nyní v ní naleznete restauraci s výborným jídlem a s možností sezení uvnitř i venku na terase. V létě má otevřeno denně, po sezóně se otevírací doba mění, zkontrolujte si ji na jejich sociálních sítích.

Lanovka na Kleť

Lanová dráha spojuje vesnici Krasetín s horou Kleť s převýšením 383 metrů, vzhledem k tomu, že na vrchol hory nelze vyjet autem, je tento způsob dopravy hojně využívaný a ušetří vám dlouhé a náročné stoupání.

Lanovka je jedno sedačková, což se v dnešní době už často nevidí. V provozu je od roku 1961. Doba jízdy je asi 15 minut. Děti do 6 let s vámi mohou jet na klíně. Lanovka má svůj jízdní řád. V červenci a srpnu vyjíždí vždy každou hodinu od 9:00 do 17:00, o víkendech do 18:00. Spouští se každou hodinu, ale po odjetí 15 prázdných sedaček se zastaví a další pojede zase až v celou. V září a říjnu pak jezdí od 9:00 do 16:00, o víkendech do 17:00. Pro aktuální otevírací dobu se podívejte na jejich webové stránky. Lanovka může být z důvodu nepříznivého počasí nebo provozních důvodů zavřena. Cena lanovky za dospělého je 150 Kč nahoru, 100 Kč dolů nebo 200 Kč zpáteční. Děti nad 15 let a studenti platí plnou cenu, zlevněnou jízdu mají děti 6 – 15 let, senioři nad 65 let, zaplatíte si i za vývoz kola nebo kočárku. Lanovka je schopná přepravit 220 osob za hodinu. 2x do roka probíhá údržba lanovky, kdy je nepřístupná veřejnosti. A nebojte se rychlosti, lanovka jede pomalu a tak se cestou můžete kochat pohledem do místních lesů. 

Observatoř Kleť

Jedná se o hvězdárnu na vrcholu hory Kleť. Ve výšce 1070 m.n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v České republice. Je stále funkční a probíhá na ní mnoho výzkumných projektů, včetně například lovu planetek. Také se z tohoto místa hlídá vesmír a pozoruje zda se nějaké vesmírné těleso neblíží k naší planetě a neohrozí ji srážkou.  Veřejnosti je místo otevřeno o víkendech v květnu a červnu, a každý den v červenci a srpnu. 

červenec, srpendenně 
květen, červenvybrané víkendy 
září – dubenzavřeno

Vstupné na prohlídku Hvězdárny Kleť

Dospělí90 Kč
Děti60 Kč

Otevírací doba

Rozhledna je otevřena 24 hodin denně. 

Restaurace má přes léto (červenec, srpen) otevřeno denně, mimo sezónu otvírá nepravidelně.  

Vstupné

Vstup na rozhlednu stojí 50 Kč. Vstupenku si zakoupíte v automatu přímo v přízemí rozhledny. Pak projdete turniketem. V automatu lze platit bankovkami do hodnoty 500 Kč, mincemi i platební kartou. 

Cesta

Kleť najdeme v Šumavském podhůří v Jihočeském kraji v blízkosti Českých Budějovic a Českého Krumlova. 

Na rozhlednu nelze vyjet autem. Dostanete se sem buď pěšky po některé z turistických tras, na kole nebo se můžete nechat vyvézt lanovkou. Pěšky půjdete buď po klikaté silničce skoro 4 kilometry dlouhou nebo přímou prudkou lesní cestou náročným terénem. 

Pěšky se můžete vydat například z obce Holubov po zelené turistické trase, to je asi 5 km. Delší trasa je pak po žluté turistické trase ze železniční zastávky Plešovice, kam také jezdí vlak z Českých Budějovic a Českého Krumlova. Další možná cesta je z obce Křenov po červené turistické trase dlouhé asi 4 kilometry.

Autem z Prahy se můžete vydat buď po dálnici D4 nebo přes Tábor a České Budějovice. Cesta vás vyjde asi na dvě a půl hodiny. Z Plzně se vydejte po cestě přes Nepomuk a Písek, čekejte cestu na více než 2 hodiny. Z Brna to pochopitelně máte dál, cesta je skoro na 3 hodiny, kousek po D1, sjedete u Humpolce a pak přes České Budějovice. 

Nejbližší autobusové a vlakové spojení je v obci Holubov. Spojuje tuto obec s Českým Krumlovem i s Českými Budějovicemi. Z Českých Budějovic vlak jede pouhých 30 minut. Autobus jezdí pouze párkrát denně z a do Českého Krumlova. Z obce Holubov k lanovce půjdete 5 kilometrů. 

Parkování

Parkoviště Krásetín – dol.stanice lanovky se nachází prakticky přímo u dolní stanice lanovky, vyjdete jen pár desítek metrů do kopce. Celodenní parkování auta stojí 50 Kč, motorky 25 Kč a autobusu 150 Kč. 

Z toho parkoviště se můžete vydat i po svých, počítejte ale s náročnou cestou.

Jídlo a pití

Občerstvit se můžete v horské Tereziině chatě, která stojí hned u rozhledny. V restauraci se dobře najíte i napijete, dát si můžete třeba výbornou polévku. Přes léto je v restauraci otevřeno denně. Poté se ale otevírací doba mění a je třeba se podívat na sociální sítě pro aktuální informace. V restauraci lze platit kartou.

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Na horu Kleť vede odbočka z cyklotrasy 1166, říká se jí také Mechová cesta. Tato cyklotrasa vede z Českého Krumlova, na Kleť je to 12 km poměrně náročnějšího stoupání.

Jízdní kolo je také možné dopravit na lanovce, za 80 Kč nahoru, za 100 Kč zpáteční.

Koloběžky Kleť

Přímo pod rozhlednou vedle vchodu do restaurace na vrcholu hory Kleť se nachází půjčovna koloběžek. Mladší děti mohou jet s doprovodem na jedné koloběžce. K jízdě dostanete podrobné instrukce, takže se nemusíte bát, že byste nevěděli, jak na to. V ceně je samozřejmě i zapůjčení ochranné helmy. Dospělí za jízdu zaplatí 240 Kč, děti do 10 let 190 Kč. Provoz této služby je pouze v sezóně.

Lze na toto místo jít se psem?

Vstup se psem v areálu je povolen, pokud jste zvyklí na náročnější procházky, můžete se sem vydat.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Není to vhodné, cesta na horu je náročným terénem. Je ale možné nechat si složený kočárek vyvézt na horu lanovkou, za 80 Kč nahoru, za 100 Kč zpáteční. 

Pokud byste se ale chtěli projít s kočárkem, můžete využít cestu od pensionu Hubert, pod Uhlířskou hájovnou, 4 kilometry po červené turistické trase. Lze využít i některé z cyklotras vedoucí na vrchol, ty jsou ale delší, například ze Zlaté Koruny je trasa dlouhá asi 10 kilometru v jednom směrem.  

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Ano, v restauraci se dají zakoupit drobné suvenýry, jako turistické vizitky, turistická známky nebo třeba magnetky. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, v areálu horské chaty najdete nezpoplatněné veřejné toalety. 

Může se v areálu fotit?

Ano, není zde žádné místo, kde by bylo focení zakázáno. 

Ubytování

Na Kleti je také možnost se ubytovat, především například v rámci různých akcí či teambuildingů si lze zamluvit lůžka v hostelu. Jsou zde dva pokoje s celkem 19 lůžky. Sociální zařízení najdete na chodbě. Ale máte na výběr i dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením.