15. poledník v Jindřichově Hradci

15 poledník východní délky patří mezi pomyslné nejkratší spojnice severního a jižního pólu, zároveň pomáhají lidstvu na planetě Zemi k určování časových pásem. Ten takzvaný Patnáctý poledník se nachází 15° východně od Greenwichského poledníku, prochází od Severního ledového oceánu, přes Evropu a Afriku až k jižnímu pólu.

V České republice prochází přes mnoho obcí, například obcí Český Dub, Židněves nebo Pacov. Největším městem, kterým poledník prochází je Jindřichův Hradec. Prochází téměř středem tohoto města. A v tomto článku se budeme věnovat právě 15. poledníku v Jindřichově Hradci.

Jindřichův Hradec

Kde se nachází 15. poledník v Jindřichově Hradci?

Místo, kde je 15.poledník doslova hmatatelný, naleznete jej u kostela Nanebevzetí Panny Marie

Musím říct, že je překvapením, že ač je to geograficky velmi zajímavé místo, není bohužel ideálně přístupné. Až budete 15 poledník hledat koukejte se na zem, ale taky se nezapomínejte rozhlížet kolem sebe, protože zde jezdí auta. Je třeba dávat pozor. 

Poledník je nenápadný pruh z dlažebních kostek a i tak je to jedno z nejnavštěvovanějších míst Jindřichova Hradce. Podle známé kolující legendy si při překročení tohoto místa máte něco přát. Otázkou je, jestli se vám toto přání vyplní jelikož, skutečné místo kudy patnáctý poledník probíhá je asi o 100 metrů jinde u Nežárecké brány.

Zároveň poledník znázorněný na zemi nevede přesně od severu k jihu. Skutečný poledník ale sami nemáte šanci objevit, ale komu nevadí tyto detaily, překročte poledník a přejte si něco a přání se vám do roka a do dne má splnit. 

Když stojíte na patnáctém poledníku tak vězte, že právě zde je ten přesný a pravý středoevropský čas a zde vám vaše rádiem řízené hodinky jdou konečně přesně.

Co je to poledník?

Poledník je pomyslná čára, která vzniká průnikem nějaké poloroviny. Jedná se o nejkratší spojnice severního a jižního pólu. Za základní „nultý“ poledník planety Země byl zvolen ten, který prochází astronomickou observatoří v Greenwichi v Anglii. Všechny poledníky mají stejnou délku.

Podle poledníků se určuje takzvaná zeměpisná délka. Délka poledníku dříve sloužila k definici metru jako základní jednotky metrického systému. A v neposlední řadě poledníky slouží k dělení země do časových pásem.

Název „Poledník“ vznik na základě latinského meridian, tedy poledne. Když v České republice hodiny ukazují poledne, znamená to, že Slunce se nachází přímo nad 15 poledníkem.

Přístup k 15.poledníku

K „nejslavnější čáře“ Jindřichova Hradce je přístup 24 hodin, 7 dní v týdnu. Najdete ho v centru Jindřichova Hradce nejlépe k němu dojdete pěšky z okolních parkovišť nebo vlakové či autobusové stanice, nebo můžete přijet na kole. 

Za návštěvu tohoto místa nic neplatíte, ale v místní restauraci je možné si zakoupit certifikát o návštěvě tohoto místa a mít na něj krásnou památku. 

Cesta

15.poledník je jeden z mála cílů, který lze doslova přejet. Na kole, i autem. 

Návštěva poledníku je pouze na chvilku, když se sem rozhodnete vydat naplánujte si k návštěvě tohoto místa i další výlety, ať už prohlídku Jindřichova Hradce, Hrad a zámek Jindřichův Hradec, popřípadě nedalekou Třeboň nebo zámek Červená lhota.

Jindřichův Hradec se nachází v Jihočeském kraji východně od Českých Budějovic. Autem z Prahy to sem trvá necelé dvě hodiny po E50. Z Brna z druhého směru po E50 to autem potrvá opět ani ne dvě hodiny.

Veřejnou dopravou z Prahy můžete využít vlak s přestupem ve Veselí nad Lužnicí. Autobus jezdí do Jindřichova Hradce z Českých Budějovic. Do Jindřichova Hradce jezdí i přímý vlakový spoj z Brna, vlak jede přes 3 hodiny.

Do města Jindřichův Hradec lze přijet i na kole, Jihočeský kraj je plný cyklostezek a je cyklisty velmi oblíbený.

Parkování

Přímo u poledníku parkování není. Zaparkovat je třeba ve městě. V Jindřichově Hradci je parkovišť více, například Parkoviště náměstí Míru, které je od poledníku vzdálené asi 5 minut.

O kousek dál je parkoviště Na nábřeží Ladislava Stehny, popřípadě parkoviště Parkány a velké parkoviště Jitřenka. Parkoviště Jitřenka je pro turisty k parkování nejlepší volba. Všechna jsou maximálně 15 minut chůzí od poledníku.

U parkovišť ve městech jsou parkovací automaty. 

Jídlo a pití

V Jindřichově Hradci může najít více restaurací od pizzeriií přes indickou, čínskou nebo vietnamskou restauraci po klasické kozlovny. Kromě toho na okraji města je Lidl, Penny či Kaufland. Z rychlého občerstvení zde můžete natrefit maximálně na kebab.

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Rozhodně ano. Jihočeský kraj je pro cyklisty jako dělaný. Je protkaný cyklostezkami.

Městem probíhá významná cyklostezka GW Praha – Vídeň, pak také Cyklotrasa GW řemesel a vyznání, což je 260 km dlouhá trasa v Jihočeském kraji i kraji Vysočina, kromě Jindřichova Hradce prochází i například Telčí nebo Dačicemi a vede do Slavonic.

Dále zde najdete okružní cyklostezku s názvem Přes památky do pohádky, která je dlouhá 50 kilometrů, trasa vede z Jindřichova Hradce přes Dolní, Kostelní a Horní Radouň, dále pak přes obec Deštná do hlavního cíle této trasy a to k zámku Červená Lhota a pak zpátky přes Pluhův Žďár do Jindřichova Hradce.

Cyklotrasa GW Rožmberského dědictví vás vezme na projížďku přes Třeboň, Nové Hrady, poté až téměř k hranicím s Rakouskem, a cyklostezka poté pokračuje do Českého Krumlova Českých Budějovic, trasa má celkem 260 kilometrů, vyberte si některý z úseků. Nebo si můžete projet úseky z různých cyklostezek. Všechny se krásně propojují a tak není náročné vytvořit si z nich okruh nebo trasu, která bude vyhovovat právě vám.

Další cyklostezky jsou například Po stopách Emy Destinové, cyklostezka Nežárka, Kolmo kolem lokálky nebo Jindrovou cestou za rybníky.

Je toto místo dostupné v zimě?

Na poledník je možné přijít kdykoli během celého roku.

Lze na toto místo jít se psem?

K čáře 15 poledníku není žádný problém se psem dojít.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Přístup s kočárkem je možný, ale není ideální. V Jindřichově Hradci najdete na procházku s kočárkem krásnější a příjemnější místa.

Dají se zde zakoupit suvenýry?

Sběratelské suvenýry týkající se patnáctého poledníku lze zakoupit v infocentru města. Infocentrum najdete ve vedlejší ulici, v ulici Panská, 4 minuty pěšky od poledníku.

V Pensionu Na 15.poledníku je možné zakoupit Certifikát o návštěvě tohoto místa. Jen to není úplně zřetelně značené, ale není problém se v hotelu zeptat, kde vám certifikát vystaví. Je to poté unikátní suvenýr, který nikdy jinde než zde nezakoupíte.

Jsou zde veřejné toalety?

Veřejné WC najdete kousek od Poledníku ve Staré radnici, které najdete za kostelem. Další WC naleznete například u  parkoviště Jitřenka. WC jsou zpoplatněna. 

Může se v areálu fotit?

Ano, návštěvu tohoto místa rozhodně můžete zdokumentovat, jen dávejte při focení pozor na projíždějící auta a cyklisty.  

Jaká další místa lze navštívit v okolí?

Více o 15. poledníku se dozvíte ve Hvězdárně Františka Nušla, která sídlí v Jindřichově Hradci od roku 1961. 

Rozhodně stojí za to prohlédnout si celý Jindřichův Hradec, najdete se například rybník Vajgrar, honosný Hrad a zámek Jindřichův Hradec nebo Černou věž. Dále se můžete vydat do nedaleké Třeboně nebo Telče.