Rozhledna Svatobor

Svatobor je kamenná rozhledna, která leží na vrcholu 845 metru vysokého vrchu Svatoboru. Rozhledna je vysoká 31,6 m, a abyste se dostali nahoru na rozhlednu, musíte zdolat 182 schodů.  Svatobor vytváří dominantu tyčící se nad městem Sušice, označovaným také jako brána Šumavy. Patří mezi nejkrásnější rozhledny Plzeňského kraje, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Svatobor

Rozhledna tu stojí od roku 1934, byla postavena poté, co ta původní, z roku 1894, byla pro špatný technický stav zbořena. V roce 1935 pak byla u rozhledny přistavena nová chata v alpském stylu.

V blízkosti rozhledny stojí 2 telekomunikační stožáry a byla tam také zřízena meteorologická stanice. 

V roce 2011 byl Svatobor vyhlášen nejhezčí rozhlednou Plzeňského kraje. 

Otevírací doba rozhledny

Otevírací doba rozhledny se průběžně mění. Aktuální otevírací doba je ČT – SO od 11:00 do 21:00 a v NEděli od 12:00 do 17:00. Vzhledem k tomu že se doba mění tak je dobré se podívat na jejich oficiální stránky a ujistit se že bude otevřeno.

Co je ze Svatoboru vidět?

Na vrcholu rozhledny se vám naskytne krásný kruhový výhled. Za dobré viditelnosti uvidíte například na severovýchodě zříceninu hradu Rabí a na obzoru Středočeskou vrchovinu, na východním obzoru je vidět Strakonicko, na jihovýchodě pak hrad Kašperk, Javorník nebo kopec Sedlo, směrem na jih a jihovýchod je vidět centrální Šumava jako Poledník, Velký Javor, Pancíř nebo Jezerní hora, na severu je pak vidět krajina Klatovska. 

Zkrátka a dobře, rozhled je odtud opravdu velký, pokud chcete horizont pořádně prozkoumat, stojí za to vzít si dalekohled. 

Na rozhledně je umístěna webkamera, záběr z ní je volně přístupný na internetu a tak si můžete před návštěvou zkontrolovat, jaké je tam počasí a jaký vás čeká výhled. Výhled z rozhledny je přes zavřená okna, za poplatek si lze půjčit klíček od oken. 

Sušice z vrchu Svatobor

Vstupné

Vstupné je 30 korun na osobu. Vstupné lze zaplatit i platební kartou.

Kudy se na Svatobor dostanete?

Pokud se chcete projít a vychutnat si krásy zdejší přírody, můžete zvolit některou z turistických tras vedoucích na vrchol, ale pokud vás zajímá jen rozhledna, je možné přijet autem na parkoviště téměř až k patě rozhledny. 

Můžete se vydat jednak pěšky ze Sušice, odkud lze zvolit z několika turistických tras. Ze sušického náměstí na rozhlednu vede červená turistická trasa o délce 3,5 km. 

Cesta

Buď přímo k rozhledně nebo do města Sušice lze přijet autem, pokud pojedete z Prahy cesta vám potrvá asi dvě a čtvrt hodiny a nejvíce se vám vyplatí jet přes Plzeň, odkud je to pak něco přes hodinu. Z Plzně pojedete přes Přeštice a Klatovy.

Sušicko je protkáno mnoha turistickými trasami, nazývají se jako tzv. Sušická pavučina a některé z těchto osmi tras vedou i přes rozhlednu Svatobor.

Patří sem tzv. Hadí stezka na Svatobor,  je značena oranžovou barvou a dlouhá je asi 4 km. Jak název napovídá vede z náměstí Svobody až na rozhlednu Svatobor.

Nejdelší trasa ze Sušické pavučiny je modrá a je dlouhá asi 8 km. Tato trasa nese název Cestou nejkrásnějších vyhlídek, Začíná na Andělíčku a končí až na Svatoboru, ukáže vám Sušici ze všech stran, včetně Žižkova vrchu, Pátečku nebo Krásné vyhlídky, je vhodnější pro zkušenější turisty.

Na rozhlednu se dostane i po červené nebo modré turistické trase, obě vedou ze Sušice, červená je o půl kilometru kratší.

Z veřejné hromadné dopravy je nejvýhodnější dojet autobusem do Sušice, sem přijíždí spoje z Plzně, Klatov nebo Velhartic. 

Vlaková stanice v Sušici je od rozhledny vzdálené přes 6 kilometrů, přijíždí sem spoje z Klatov nebo Horažďovic.

Pro cyklisty na vrchol vede cyklotras č. 2031, spojující Sušici se Svatoborem a Velhartice. Cesta na vrchol je náročná, ale silnice je většinou asfaltová a tak vás, pokud nezabloudíte, nečekají kořeny ani jinak náročný terén, čemu se ale nevyhnete je jízda do velkého kopce, ze Sušice je to 3,5 kilometru. Na Svatobor se také můžete odpojit z Otavské cyklotrasy linoucí se podél řeky Otavy.  

Parkování

Parkoviště Svatobor  se nachází před televizním vysílačem, jen necelých 200 metrů od rozhledny.

Nebo můžete zaparkovat v Sušici, kde je parkování například na náměstí, tady je parkování placené, najdete tam parkovací automat. 

Jídlo a pití

V turistické chatě u rozhledny najdete restauraci s českou kuchyní, posezení najdete jak vevnitř tak v létě i na venkovní terase. Nabídku tvoří kromě teplých jídel i káva, limonády nebo čepované alko i nealko nápoje.  V restauraci lze platit i kartou. 

Vysílač Svatobor

V blízkosti rozhledny se nachází stejnojmenný vysílač, který zajišťuje distribuci televizního a rozhlasového signálu pro široké okolí

Je vhodné jet na toto místo na kole?

Ano, ale rozhledna je na kopci, přijet můžete po cyklotrase, cesta je do kopce a po asfaltové silnice. U rozhledny jsou místa, kde můžete kolo uzamknout a jít se podívat na rozhlednu.  

Můžu sem jít s kočárkem?

K rozhledně to s kočárkem lze zvládnout, jen musíte zvolit vhodnou příchozí trasu, ne po kamenité cestě, ale po asfaltové. Trasa ale patří mezi náročnější. Na rozhlednu s kočárkem to už nelze. 

Můžu sem jít se psem?

Ano, k rozhledně jde se psem dojít, pokud se vydáte pěšky buďte připraveni na delší trasu do kopce. 

Terénní koloběžky ze Svatoboru

Chtěli byste v rámci návštěvy Sušice a Svatoboru zažít ještě více adrenalinové zábavy? Za 430 Kč (nebo 380 Kč pro děti do 15 let) si můžete vychutnat jízdu na terénní koloběžkách přímo ze Svatoboru, kam vás vyveze mikrobus, nahoře dostanete vypůjčené koloběžky a dolů už je to na vás.

Lesní cesta dlouhá kolem 5 kilometrů bude trvat asi hodinku, součástí je tedy i vývoz na Svatobor mikrobusem z areálu na Fufernách, ochranné pomůcky (přilba, chrániče), proškolení a doprovod instruktora. Vy s sebou potřebujete jen pevnou obuv a vhodnější je sportovní oblečení.

>> Více naleznete v článku aktivní dovolená v Sušici >>

Můžu navštívit nějaká další zajímavá místa v okolí?

Neměla by vám uniknout, již několikrát zmiňovaná Sušice, s mnoha zajímavými místy a aktivitami. Zajímavostí je například nad Sušicí stojící Kapla sv.Anděla Strážce neboli Andělíček.

Kolem města Sušice pak stojí tři pravděpodobně nejvýznamnější šumavské hrady – tzv. Šumavské trojhradí, kam patří hrad Kašperk, hrad a zámek Velhrartice a zřícenina hradu Rabí. Všechny tyto hrady stojí za návštěvu. Pro cyklisty vede Sušickem tzv. Otavská cyklotrasa, která vás zavede na mnoho dalších zajímavých cílů. A v neposlední řadě je to kousek do krásné přírody, na Modravu, či do Srní.