Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách a také to bude navždy místo, kde Jan Žižka z Trocnova přišel o své druhé oko. Zříceninu najdete v Plzeňském kraji v okrese Klatovy u obce Rabí mezi Sušicí a Horažďovicemi.
V rámci prohlídky si můžete zaplatit pouze vstup na nádvoří a prohlédnout si hrad zvenku nebo si vybrat jeden ze dvou prohlídkových okruhů a podívat se například i na věž nebo do sklepení a od průvodců se dozvědět o hradě něco víc.
Hrad vznikl kolem roku 1350 jako strážní tvrz nad řekou Otavou, postupně byl přestavěn a vznikl zde rozsáhlý hradní komplex, hrad měl jeden z nejvyspělejších obranných systémů v Evropě. V 18.století hrad začíná chátrat, zasáhne ho požár a areál je opuštěný a rozkrádaný.
Ve 20.století se Rabí stává státním hradem a je také zapsán na seznam národních kulturních památek. Nyní je v péči Národního památkového ústavu, je přístupný pro turisty, konají se tu, jak prohlídky tak různé bohaté kulturní akce, a také je zde možnost uspořádání svatebního obřadu.
Prohlídkové okruhy a ceník
1.prohlídkový okruh – NÁDVOŘÍ (vstup na velké hradní nádvoří)
Po zaplacení vstupného se můžete podívat na prostor obehnaný mohutným dělostřeleckým opevněním. Máme možnost se podívat i do prostoru hradní konírny, kde vás čeká výstava. Tuto část hradu si prohlédnete sami, bez průvodce. Prohlídka nemá časové omezení.
Za vstup na nádvoří se platí jednotné vstupné 50 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.
2.prohlídkový okruh – VĚŽ (procházka hradním areálem)
Tento okruh zahrnuje prohlídku většiny hradního areálu. začíná na velkém nádvoří, vede přes nádvoří malé se studnou, prochází nejstarším středem hradu a vede na nejvyšší bod areálu do obytné věže. Podíváte se ale i nejnižší místa hradu a to do hradního sklepení s krápníkovou výzdobou.
Jedná se o prohlídku s komentářem v češtině. Cena této komentované prohlídky je 150 Kč pro dospělé od 25 do 60 let, 120 Kč pro seniory nad 65 let, držitele průkazu ZTP, ZTP+P, a mládež 18 – 25 let. Děti 6-18 let zaplatí za tuto prohlídku 60 Kč, do do 6 let ji mají zdarma.
Prohlídka trvá kolem 45 minut a může se ji účastnit až 35 osob, není potřeba dělat si na ni rezervaci.
3.prohlídkový okruh – PALÁC (historie hradu a jeho stavební vývoj)
Okruh palác opět začíná na velkém nádvoří a ukáže vám zachovalou část středověkého paláce, uvidíte modely hradu v jednotlivých jeho etapách, archeologické nálezy. Než se dostanete do hladomorny, kde prohlídka končí, čeká vás ještě audiovizuální program o dobývání hradu Husity.
Jedná se o prohlídku s komentářem, která trvá asi kolem 45 minut a může si ji zúčastnit maximálně 15 osob. Cena této komentované prohlídky je 140 Kč pro dospělé od 25 do 60 let, 110 Kč pro seniory nad 65 let, držitele průkazu ZTP, ZTP+P, a mládež 18 – 25 let. Děti 6-18 let zaplatí za tuto prohlídku 60 Kč, děti do 6 let ji mají zdarma.
Kudy se na hrad Rabí dostanete?
Hrad Rabí se nachází v Plzeňském kraji mezi městy Sušicí a Horažďovicemi.
Autem se sem dostanete po silnici třetí třídy 169. Podle toho v jaké době přijedete využijte některého z parkovišť v obci Rabí.
Z Prahy se sem můžete vydat po dálnici D4, nebo přes Plzeň po D5. Trasu zvládnete do dvou hodin. Z Plzně je trasa nejlepší po E49 přes Nepomuk, cesta potrvá asi hodinku. Z Brna je cesta po D1 se sjezdem u Humpolce a poté přes Tábor dlouhá asi 3 hodiny.
Vydat se můžete také vlakem, vystoupíte ve stanici Žichovice a vydáte se po žluté turistické trase pěšky asi 2 kilometry. Tato vlaková zastávka se nachází na trati mezi Klatovy a Horažďovicemi. Do Klatov jezdí přímý vlak z Plzně i z Prahy.
V obci rabí se nachází autobusová zastávka Rabí, náměstí. Na tuto zastávku jezdí linky na trasách Sušice – Praha či Sušice – Horažďovice.
Parkování
V okolí hradu je více parkovišť. Systém parkovaní v obci Rabí se může měnit podle podmínek.
Nejbližší parkoviště je v obci Rabí, nachází se asi 300 metrů od hradu a je zpoplatněné. Platí se v parkovacím automatu. Ovšem může se stát, že poplatky bude vybírat pověřená osoba z městského úřadu. Cena za parkování pro auto je v sezóně (červenec – srpen) 120 Kč/hod.
V květnu, červnu, září a říjnu je to pak 50 Kč/den, kromě pondělí, kdy je to mimo sezónu zdarma. Toto parkování je v sezóně jednak velmi drahé a jednak nemá dostatečnou kapacitu.
Další parkoviště je na jižním okraji obce, kde se platí 50 Kč za den. Od hradu vzdálené asi 850 metrů pěšky a doporučuji ho v sezóně využít.
Parkoviště jsou stejně jako hrad v pondělí zavřena.
Co se natáčelo na Rabí?
Vzhledem k tomu, že tato zřícenina poskytuje filmařům neobyčejné kulisy, je hrad pro natáčení hojně využíván.
Natáčely se tu například tyto filmy:
- Bídníci (z roku 2000)
- historický film Markéta Lazarová
- historický film Božská Ema
- pohádka Radúz a Mahulena
- pohádka O zapomnětlivém černokněžníkovi
- pohádka Jabloňová panna
- hollywoodský film Poslední rytíř
Nedaleko hradu hradu se pak nachází vápencovým lom, který je jak fotogenický, tak neustále více a více navštěvovaný. Pokud se sem rozhodnete vydat, dejte si pozor.
Občerstvení
V sezóně najdete stánek s občerstvením přímo na nádvoří, můžete si zde koupit něco malé k jídlu a také studené i teplé nápoje. Další možnost zakoupení něčeho k jídlu a pití je v podhradí nebo náměstí, kde jsou jak obchody s potravinami, tak například prodejna výborné zmrzliny.
Můžu v areálu hradu fotit?
Ano, focení je povolené ve všech přístupných částech hradu, jen je třeba dodržovat pravidla hradu a to neomezovat focením ostatní návštěvníky, nepoužívat drony, nepoužívat stativy a selfie tyče.
Jsou v areálu toalety?
Na nádvoří a během prohlídek toalety nejsou. Toalety se nacházejí cestou z náměstí v domě číslo 50, vzdáleném asi 100 metrů od hradu.
Můžu si zde zakoupit suvenýry?
Na nádvoří ani na pokladně se suvenýry neprodávají. Je možné je zakoupit v Hradním krámu u Marušky, v domě s číslem popisným 50. Zde zároveň můžete dostat pamětní razítko a samozřejmě zakoupit různé sběratelské suvenýry.
Je sem bezbariérový přístup?
Bohužel hrad nedovoluje aby byl plně bezbariérový. Lidé na invalidní vozíku nebo lidé s horší pohyblivostí se dostanou s pomocí na velké nádvoří.
Můžu jít na hrad Rabí se psem?
Vstup se psy je povolen, ale psi musí být na vodítku nebo v přepravním boxu. mohou jít tam, kam máte zakoupenou vstupenku a je třeba se chovat ohleduplně k ostatním návštěvníkům. Je zakázáno volné pobíhání psů v areálu.
Je možné na hrad přijet na kole?
Ano, obcí vede cyklotrasa 2084, ta je dlouhá necelých 20 kilometrů a vede z obce Čermná do Žichovic. Napojit se na tuto cyklostezku můžete samozřejmě i od jinud, trasa v této kraji nepatří mezi jednodušší, začátečníci by si na ni měli vyhradit dostatek času. Stojany na kole se nacházejí pouze v podhradí, na hradě už stojany nejsou.
Kolem Rabí protéka řeka Otava, která bylo v minulosti známá pro rýžování zlata, dnes kolem ní vede známá Otavská cyklotrasa, ze které se můžete na stezku ke zřícenině Rabí napojit.
Je vhodné sem jít s kočárkem?
Ne, terén zde není dokonale bezbariérový, zároveň zde chybí zázemí pro miminka jako přebalovací pult. Na velké nádvoří ale je možné se s kočárkem dostanete.
Je toto místo dostupné v zimě?
Přes zimu je hrad uzavřen.
Můžete se vydat podívat do blízkých vápencových dolů. Také můžete navštívit některý z dalších hradů tvořící tzv. Šumavské trojhradí a to hrad Kašperk nebo Velhartice. Tyto hrady tvoří jakýsi trojúhelník se středem s městem Sušice, všechny hrady jsou od sebe vzdálené asi 30 – 40 minut jízdy autem.
Také se můžete vydat na návštěvu do Sušice nebo na rozhlednu Svatobor.