Hřbitov Velhartice se hřbitovním kostelem svaté Máří Magdaleny

Velhartice jsou obec na jihozápadě Čech, toto místo je nejčastěji navštěvované kvůli zdejšímu gotickému hradu s renesančním zámkem, ale pokud rádi navštěvujete netradiční možná i trochu strašidelná místa, máme pro vás tip na krátkou návštěvu v této krajině. 

Velhartický hřbitov

Velhartický hřbitov je i podle místních strašidelné, zlé místo se zvláštní atmosférou a můžete na něj narazit, právě když pojedete na výlet na hrad Velhartice. Někdo tvrdí, že za zdmi, na první pohled obyčejného hřbitova za obcí s kostelem, je sídlo samotného zla. Někteří pak mají prý při nebo po návštěvě tohoto místa zvláštní pocity či děsivé sny.

Toto místo a místní historické rituály s pokusy oživit mrtvé prý inspirovalo Karla Jaromíra Erbena při psaní balady Svatební košile. 

Již jedenáctá odbila,
a lampa ještě svítila,
a lampa ještě hořela,
co nad klekadlem visela.

Centrum hřbitova tvoří kostel sv. Máří Magdalény. Byl založen ve 14.století. 

U bočního vchodu do kostela je kamenný kříž, kde se soustředí negativní energie. Tento vchod by se neměl používat.

Na zděném štítu kostela je několik skvrn, které se prý někomu jevit jako tvář dívky, která se objeví, i když štít dostane nový nátěr.

Je možné nahlédnout do kostela

Dříve se tu nacházela Velhartická archa, jediný  zachovalý pozdně gotický skříňový oltář oltář, který je umělecky velmi cenný. Oltář byl ale odkoupen a je nyní vystaven v Národní galerii v pražském Anežském klášteře. 

Hřbitov Velhartice najdete na jihozápadě Čech asi 20 kilometrů od města Klatovy. Hřbitovní kostel můžete spatřit i ze silnice vedoucí do Velhartic ze Sušice nebo Hartmanic.  Ke hřbitovu vede alej lemovaná břízami, u vchodu je pak parkoviště.

Příjezd ke hřbitovu

Na toto místo jste mohli na televizních obrazovkách narazit například i při sledování poslední řady seriálu Policie Modrava

Každopádně pokud rádi vyhledáváte tato netradiční místa se zvláštní energií při cestě na hrad Velhartice či do některého z hradů Šumavského trojhradí, se tu můžete zastavit a přesvědčit se o tom, zda je to tak záhadné a negativní místo, jak se traduje. Ale myslím, že nikdo z vás se tu nebude chtít zdržet moc dlouho.