Šumavské trojhradí

Hledáte tip na zajímavý víkend na Šumavě? Rádi poznáváte historii naší země, památky a jejich okolí? Návštěva hradů z Šumavského trojhradí pro vás bude to pravé. 

Šumavské trojhradí je unikátní projekt, který vznikl spoluprací 3 jedinečných hradů na jihozápadě Čech.

Jedná se o hrad Kašperk, hrad Rabí a hrad Velhartice. Tyto hrady tvoří na mapě trojúhelník, jehož střed tvoří město Sušice. Hrady jsou od sebe vzdáleny asi kolem 20 kilometrů, kolem 45 minut jízdy autem, dopravit se mezi nimi lze i autobusem nebo také na kole. 

Šumavské trojhradí na Mapy.cz

Několikrát do roka (obvykle na jaře a na podzim) se pak pro návštěvníky pořádají Dny šumavského trojhradí. V tyto dny se na jednotlivých hradech pořádají vzdělávací akce, speciální prohlídky a můžete narazit i na lidi v dobových kostýmech.

Při těchto dnech se můžete dozvědět mnoho nejen o těchto hradech, ale i o tom co mají společné či rozdílné, a dalších méně známých souvislostech.

Hrad a zámek Velhartice

Hrad a zámek Velhartice je okouzlující památka, kterou najdete ve stejnojmenné obci. Každoročně toto místo navštíví přes 45 tisíc lidí. Toto místo bylo významné již historicky, dokonce zde byly v 15.století uloženy korunovační klenoty Království českého. Tento zámek a hrad nalezneme na Šumavě asi 20 kilometrů od Klatov, zároveň asi 13 kilometrů od města Sušice. Hrad stojí na skalním ostrohu, který obtéká řeka Ostružná.

Velhartice se skládají z několika částí:

  • gotický hrad s budovou Rajské paláce
  • obranné věže Putna spojené unikátním ikonickým kamenným mostem
  • renesanční zámek
  • hradní pivovar s interaktivní výstavou.

Chcete se dozvědět více o této památce?
>> Zjistěte více o hradu a zámku Velhratice >>

V areálu hradu je k dispozici spousta míst a zákoutí pro děti. Ať už to jsou velké šachy, pískoviště nebo kuželky. Asi 400 metrů od hradu je parkování zdarma, v areálu si můžete zakoupit suvenýry nebo se občerstvit v restauraci.

O hradu se tu stará i stádo oveček, na které můžete narazit.  

Při návštěvě si můžete zaplatit buď pouze vstup do areálu nebo si vybrat jeden z prohlídkových okruhů, gotický hrad nebo renesanční zámek. 

Zřícenina hradu Rabí

Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách a také to bude navždy místo, kde Jan Žižka z Trocnova přišel o své druhé oko. Najdete ji v Plzeňském kraji v okrese Klatovy u obce Rabí mezi Sušicí a Horažďovicemi.

V rámci prohlídky si můžete zaplatit pouze vstup na nádvoří a prohlédnout si hrad zvenku nebo si vybrat jeden ze dvou prohlídkových okruhů a podívat se například i na věž nebo do sklepení a od průvodců se dozvědět o hradě něco víc. U hradu je možnost občerstvení či zakoupení suvenýrů. 

Chcete se dozvědět více o této památce?
>> Zjistěte více o zřícenině Rábí >>

Vstupní brána do zříceniny Rábí

Hrad Kašperk

Kašperk je postaven hrad na skalním ostrohu nad řekou Otavou v Šumavském podhůří poblíž města Kašperské Hory v okrese Klatovy. Nachází se zhruba 2,5 km severovýchodně od Kašperských Hor.

Hrad byl založen v roce 1356 Karlem IV. a zanikl před rokem 1617. A vznikl, aby chránil Kašperské Hory a rozvíjející se hornictví v oblasti před pány z Bavorska. Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách, leží ve výšce 866 m.n.m.

Chcete se dozvědět více o této památce?
>> Zjistěte více o hradu Kašperk >>

V nabídce jsou 2 prohlídkové okruhy, ze kterých si můžete vybrat. Také je tu krásný výhled na celou Šumavu.