Hrad a zámek Velhartice

Velhartice jsou okouzlující památka, najdete je ve stejnojmenné obci a na výlet se sem můžou vydat třeba ti, kteří se nemohou rozhodnout nebo shodnout, zda navštívit hrad nebo zámek a také všichni ti, kteří rádi objevují krásná a jedinečné místa naší vlasti. Ve Velharticích najdete od všeho něco. Patří mezi nejkrásnější šumavské kulturní památky.

Hrad a zámek Velhartice každoročně navštíví přes 45 tisíc lidí. Toto místo bylo významné už historicky, dokonce zde byly v 15.století uloženy korunovační klenoty Království českého. 

Hrad a zámek Velhartice najdeme u stejnojmenné obce na Šumavě asi 20 kilometrů od Klatov, zároveň asi 13 kilometrů od města Sušice. Hrad stojí na skalním ostrohu, který obtéká řeka Ostružná. U hradu je vyhlídka, kde se můžete podívat na protékající řeku.

Velhartice patří do tzv. Šumavského trojhradí spolu s hradem Kašperk a zřícenou hradu Rabí.

Velhartice mají několik částí: gotický hrad s budovou Rajské paláce a obranné věže Putna spojené unikátním ikonickým kamenným mostem, renesanční zámek, hradní pivovar s interaktivní výstavou.

V areálu hradu je k dispozici spousta míst a zákoutí pro děti. Ať už to jsou velké šachy, pískoviště nebo kuželky. Pokud jste tu s velmi malými dětmi, v restauraci jsou toalety s přebalovacím pultem

Co se natáčelo na Velharticích?

Hrad se objevil například ve filmové pohádce Tři bratři, a dále také ve filmu Konec hradů. 

Prohlídkové okruhy a vstupné

Při návštěvě Velhartic si můžete vybrat z několika typů prohlídek. Lze si zaplatit pouze vstup na nádvoří a venkovního areálu hradu nebo si můžete vybrat některý z prohlídkových okruhů s průvodcem. 

1. Prohlídka areálu a pivovaru – bez průvodce

Když si zakoupíte tuto vstupenku, můžete se podívat do hradních exteriérů, dostanete se na spodní i horní nádvoří s mnoha interaktivními zákoutími, dále je možné vstoupit do bývalého hradního pivovaru, kde si prohlédnete interaktivní výstavu, lze se podívat na hradní parkán nebo se pokochat výhledem na řeku Ostružnou, která protéká kolem hradu. Vstupné do areálu je pro dospělé od 25 do 65 let 100 Kč, pro seniory nad 60 let, mládež 18 – 25 let, držitele průkazu ZTP, ZTP+P je cena 80 Kč, pro děti 6 -18 let 30 Kč. Prohlídka je časově omezena pouze otevírací dobou, zároveň je v těchto prostorách možné fotit. 

Areál hradu
Areál hradu

2. Gotický hrad 

Tato prohlídka je možná pouze s průvodcem, trvá asi 50 minut a během prohlídky je možné fotografovat. Během této prohlídkové trasy se dozvíte mnoho o historii hradu, jeho vývoji ve 13. – 16.století, podíváte se do interiéru Rajského paláce, na vyhlídku z velkého kamenného mostu nebo do obranné věže. Vstupné pro dospělé (25 – 60let) je 160 Kč, pro seniory, mládež (18-25 let), držitele průkazu ZTP, ZTP+P je cena 130 Kč, pro děti 6 – 18 let je cena 50 Kč.

Hrad

3. Renesanční zámek 

Tato prohlídka je z průvodce, trvá asi 45 minut. Na tento okruh nesmí psi a zároveň zde není dovoleno fotografovat. Vstupné na tuto komentovanou prohlídku stojí pro dospělé 25 – 65 let 160 Kč, pro seniory nad 65 let, mládež 18 – 25 let, držitele průkaz ZTP, ZTP+P stojí vstupné 130 Kč, děti 6 – 18 let je cena vstupenky 50 Kč. 

Při této prohlídce se seznámíte s renesančním zázemím šlechtické rodiny, dozvíte se toho mnoho, i netradičního, o životě v renesanci. 

Zámek

Vstupenky je možné zakoupit buď na pokladně hradu nebo online na webových stránkách. Pokud chcete navštívit oba prohlídkové okruhu je třeba být na místě minimálně 2 hodiny před koncem zavírací doby. 

Otevírací doba

Hrad je otevřen od dubna do října. V zimních měsících má zavřeno.

duben9:30 – 16:00
květen, červen9:30 – 17:00
červenec,srpen9:30 – 18:00
září9:30 – 17:00
říjen9:30 – 16:00
listopad – březenzavřeno

Poslední prohlídka začíná hodinu před uzavřením hradu.

I zde v sezóně platí, že hrad je v pondělí uzavřen.

Jak se dostat na Velhartice?

Hrad a zámek Velhartice se nachází mezi městy Klatovy a Sušice na Šumavě v Plzeňském kraji. 

Autem z Prahy cesta potrvá kolem 2 hodin, nejlepší je vydat se po D5 přes Plzeň a odtud pak přes Přeštice a Klatovy. Z Klatov je to pak přes Běšiny a Nemilkov do Velhartic. Trasa z východu republiky pak může vést přes Horažďovice nebo přes Strakonice a Sušici.

Do obce Velhartice jezdí autobusy, z autobusové zastávky je to na hrad asi 1 kilometr daleko, lze to pohodlně dojít pěšky. Jezdí sem autobusy z Klatov, kam lze dojet například přímým vlakem z Plzně či z Prahy, do Velhartic jezdí také spoj ze Sušice. 

Můžete zvolit i cestu vlakem, v tom případě vás k hradu čeká delší procházka. Vlakové stanice jsou vzdálené 5 – 6 kilometrů. Například ze stanice Velhartice – Nemilkov, nebo stanice Kolinec, vystoupit můžete i v železniční stanice Mokrosuky. 

Přijet můžete i na kole, do areálu však na kole už nesmíte, nechte je ve stojanech na kola. 

Pohled na hrad z dálky

Parkování

Pod hradem, asi 300 metrů daleko od vstupu se nachází neplacené parkoviště. Na parkovišti jsou navíc zdarma dostupné, udržované toalety. Cesta z parkoviště potrvá pár minut, je bezbariérová, vhodná i pro kočárek nebo malé děti.

Parkoviště

Jídlo a pití

V areálu hradu se na spodním nádvoří nachází restaurace U hradního sládka, v nabídce je česká kuchyně, polévky, točené limonády, pivo i víno. V nabídce mají například i kávu nebo třeba palačinky. Malé občerstvení zakoupíte i v obchodě se suvenýry, který je nad vstupem do hradu.

Další dobré restaurace naleznete v obci Velhartice, kam se dá z parkoviště k hradu pohodlně dojít pěšky. 

Restaurace

Můžu si zde zakoupit suvenýry?

Ano, suvenýry se neprodávají na pokladně, ale nad vstupem, kde je obchod se suvenýry, kde zakoupíte i vaše oblíbené sběratelské předměty. 

Suvenýry

Je tento areál bezbariérový?

Prohlídkové okruhy bezbariérové nejsou. Přístupno bezbariérově je horní i dolní nádvoří, a vyhlídka na řeku Ostružnou. 

Jsou v areálu toalety?

Ano, toalety najdete jak v areálu na jednom z nádvoří a také na parkovišti. Nejsou zpoplatněné.

Toalety v areálu
Toalety na parkovišti

Můžu navštívit Velhartice se psem?

Do areálu je vstup se psy povolen, povolen psům je i vstup na prohlídku Hrad. Poplatek za čtyřnohého mazlíčka je 20 Kč. Na prohlídkový okruh Zámek je vstup se psy zakázán. 

Je možné sem přijet na kole?

Přímo do areálu hradu je vjezd na kole zakázán, ale u vstupu jsou stojany, kde můžete kolo ponechat.

Velharticemi probíhá nebo sem vede mnoho cyklostezek. Například cyklotrasa 332 dlouhá 32 kilometrů, vedoucí s parkoviště u Gerlovy hutě do Běšin. Dále 12,5 kilometrů dlouhá méně náročná cyklotrasa Velhartice – Běšiny.  Další z cyklotras s číslem 2033 vede přes Javoří, Zámek Podolí či zříceninu kostela sv. Bartoloměje. 

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

Můžete se vydat podívat do blízkých vápencových dolů. Také můžete navštívit některý z dalších hradů tvořící tzv. Šumavské trohrají a to hrad Kašper nebo zřícenina hradu Rabí. Tyto hrady tvoří jakýsi trojúhelník se středem s městem Sušice, všechny hrady jsou od sebe vzdálené asi 30 – 40 minut jízdy autem. 

Také se můžete vydat na návštěvu do Sušice nebo na rozhlednu Svatobor. Popřípadě navštívit nedaleký zámek Běšiny. 

V blízkosti je také známý hřbitov Velhartice se hřbitovním kostelem Panny Máří Magdalény.