Zlatá stezka Českého ráje

V severní části naší vlasti najdeme jedinečnou oblast zvanou Český ráj a právě po nejvýznamnějších místech této unikátní oblast vede Zlatá stezka Českého ráje. 

Stezka je značena červenou turistickou značkou a celkem má délku 119 kilometrů. 

Pokud jste se vydali na dovolenou do Českého ráje a ještě nemáte vymyšlené výlety, můžete se vydat po stopách této stezky a žádné krásné místo neminete nebo si můžete vybrat tu část trasy, která vás nejvíce zaujme a tu pak prozkoumat. 

Stezka je značená po celé své délce

Stezka se line od Mladé Boleslavi po Jičín a jde přes hrady, lesy, skály, vody a mnoho dalších zajímavých míst.

Mezi hrady na které cestou můžete narazit patří: Kost, Trosky, Hrubá skála, Frýdštejn či Valdštejn. Z rozhleden je pak například Kopanina nebo Kozákov.

Hrubá Skála
Hrubá Skála

Cestou jsou také desítky vyhlídkových míst, za všechny jmenujme například vyhlídku Hlavatice v blízkosti města Turnov, v těchto místech po stezce projdete i Bránou Českého ráje. 

Vyhlídka Hlavatice
Mariánská vyhlídka

Zkrátka nepřijdete ani ve městech, kterými stezka prochází. Z Jičína, jak je známo, vzešel loupežník Rumcajs. Toto pohádkové město toho ale skrývá i mnohem víc, například je to město Albrechta z Valdštejna. Další město na trase je město skla – Železný Brod, dále město šperku a drahého kamene Turnov a v neposlední řadě automobilová Mladá Boleslav. 

Trasa vznikla ve 30. letech 20. století propojením již stávajících tras a označením jednotnou červenou barvou. 

Český ráj bylo první místo, kde se začaly značit turistické cesty, díky perfektní práci Klubu českých turistů. A my se tak, jako jedna z mála zemí, můžeme chlubit perfektně značenými trasami pro turisty v dnešní době už po celé republice. 

Stezka propojuje krásná přírodní místa, i místa vytvořená člověkem, ale také místa, kde se turista můžete občerstvit či si koupit nějaký upomínkový předmět nebo se ubytovat.

Pokud patříte mezi odvážlivce, vyhraďte si několik dní a projděte trasu celou, tak jak tomu bylo zvykem v minulosti. Dnes už si turisté spíše vybírají jednotlivé úseky nebo vytváří menší okruhy na trase.

V létě vám s absolvováním trasy mohou pomoci turistické autobusy či cyklobusy, v Českém ráji je v provozu hned 8 linek turistický autobusů pojmenovaných podle barev. 

Trosky