Safari Park Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové je unikátní zoologická zahrada ČR založena v roce 1946 nacházející se v Královéhradeckém kraji. Oficiální název zahrady je ZOO Dvůr Králové.

Rozloha ZOO je celkem 72 ha, žije tu přes 320 druhů zvířat a celkem tu najdete asi dva půl tisíce jedinců.  Návštěvnost ZOO je každoročně kolem půl milionu lidí. 

Tato ZOO je orientovaná převážně na africká zvířata a kromě klasické prohlídky zde žijících zvířat, nabízí ZOO i možnost projížďky mezi zvířaty a to buď místními autobusy nebo vlastním autem.

Safari Dvůr Králové

Safari skýtá unikátní možnost podívat se přímo mezi zvířata, stanete se součástí jejich výběhu.

ZOO nabízí 3 možné okruhy, zvládnout je můžete klidně všechny. Africké safari, Lví safari a pěší safari.

Africké safari je hlavní okruh, kam je možné jet buď vlastním autem nebo využít zdejší SafariBus nebo AfrikaTruck. Lví safari je dostupné buď vlastním vozem nebo AfrikaTruckem, lze do něj odbočit při cestě z Afrického safari a vstupenka na Afrika Truck nebo na Safari vlastním vozem platí na obě tyto safari.

Pěší safari je pak součástí klasické ZOO.

Safari vlastním autem

Když si zaplatíte vstupenku do Safari vlastním vozem můžete jak do Afrického tak do Lvího safari.

V Africkém safari z auta sice nemůžete vystoupit, ale můžete mít otevřená okénka a tuto část můžete projet i vícekrát. Když vyjedete na konci z otevřené část safari nemusíte odbočit doprava ale jet rovně a otevřenou část safari projet ještě jednou. Když ale po skončení projížďky otevřenou částí safari odbočíte doprava už nejde se otočit.

V otevřené části safari je několik bran, které se otevřenou až když přijedete těsně před ně, popřípadě když pojede nějaké auto před vámi.

Po absolvování Afrického safari můžete, ale nemusíte jet do Lvího safari, kde musíte mít okénka zavřená a auto zamčené, toto safari je pod velmi přísnými bezpečnostním opatřením. 

Pravá brána je vjezd do Safari, levá brána je výjezd ze Safari
Jednotlivé části otevřeného Safari jsou kvůli zvířatům oddělena bránami

Vjezd do safari vlastním vozem je přímo z centrálního parkoviště. Vstupenky je možné zakoupit na hlavní pokladně. Vjezd do Safari je podmíněn tím, že každý pasažér má svoji vstupenku do ZOO.

Takže zaparkujete na centrálním parkovišti, půjdete do pokladny, koupíte si vstupenky do ZOO a pak i pro auto. Pokud jako první chcete do Safari, nasednete zpátky do auta a pojedete do brány pro Safari, kde je závora, před kterou načtete kód ze vstupenky.

Závora se zvedne a vy si jedete užívat Safari. Po absolvování prohlídky vyjedete výjezdem, zaparkujete, vezmete si každý svůj lístek a můžete se vydat na prohlídku ZOO po vlastních. Můžete ale také nejdřív do samotné ZOO, tu pak opustit a vydat se na Safari, ale do ZOO už se pak nemůžete vrátit.

Když máte vstupenky koupené online nemusíte se zdržovat cestou k pokladně a rovnou můžete jet k závoře.

Podél příjezdu k Safari bránám je i budka, kde by se měly dát vstupenky koupit přímo z auta. Ta ale nemusí být otevřena.

K této prohlídce doporučuji vyhradit jeden mobilní telefon nebo tablet, na který nebudete fotit, nainstalovat si aplikaci Mobilní safari (pro operační systém Android), kde vás hlas známého herce Martina Písaříka provede po safari Africkém i Lvím. Můžete si pustit komentář vždy k úseku, kde se zrovna nachází a mimo to zde uvidíte fotky druhů v daném místě se vyskytujících zvířat a vaše safari projížďka bude o to zajímavější.

Dětem vezměte u pokladny časopis Jambo, kde kromě mapky máte také seznam druhů, které můžete na safari spatřit a můžete si odškrtnou ty druhy, na které jste již cestou narazili. Na pokladnách a stáncích je možné si zakoupit Lexikon zvířat za 35 korun, kde se dozvíte mnoho dalších zajímavostí o zvířatech místního safari. 

Výjezd ze Safari
Vjezd do lvího safari (cestou zpět z Afrického safari)
Směrovky jsou v celém Safari, takže se neztratíte
V Africkém Safari u žirafy
Lví safari
Bezpečnostní pokyny u vjezdu do Lvího safari
Pštrosí planina
V Africkém Safari
V Africkém Safari

SAFARI BUS

Safari Bus nabízí možnost projížďky s komentářem po Africkém safari. Tento bus nezajíždí do Lvího safari a projížďka zabere asi 20 minut. Pokladna a nástupiště k odjezdu se nachází až na konci pěšího safari. Přišlo nám že tento autobus projel celé safari docela rychle. Chcete-li odbornější výklad tak doporučujeme Afrika truck.

AFRIKA TRUCK

Tímto způsobem se podíváte jak do Afrického tak do Lvího safari s odborným výkladem. Tato projížďka je na 50 minut. Pokladna a začátek jízdy je u restaurace Kibo u hlavního vstupu.  

Afrika Truck

Pěší safari

Pěší safari je na rozdíl od předchozích přístupno celoročně. Navazuje na klasickou část ZOO. Dostane se sem tak při klasické prohlídce ZOO, není třeba žádné další vstupenky. Pěší Safari vede územím žiraf a nosorožců až k výběhu drilů, kde můžete navázat na prohlídku projížďkou SafariBusem. 

ZOO  Dvůr Králové

Při pohybu v areálu se vám bude hodit plánek, který najdete buď na informačních panelech po celé zahradě nebo v časopise Jambo, který je volně k dispozici buď na pokladně nebo u vstupu do ZOO

V areálu ZOO , který se stále rozrůstá a modernizuje, najdete několik expozice. Například expozici šelem s levharty, gepardy, medojedem, šakalem nebo s hyenou. Expozice Africké savany s velkým lákadlem a to slony africkými, expozice Madagaskar a tropický les s orangutany a kočkodany, expozice Tropické bažiny a velké voliéry ptáků, některé jsou dokonce průchozí.

Turniket u vstupu to ZOO
Průchozí voliéra
Vnitřní expozice
Informační cedulky o každém druhu

Co v jiné ZOO v ČR?

Safari Park ve Dvoře Králové je v mnoha směrech jedinečné místo. Toto místo vám nabízí možnost stát se součástí života zvířat nebo se dostat do bezprostřední blízkosti lvů berberských, což se vám v jiné zoologické zahradě v ČR nepodaří.

V současnosti je to také jediná ZOO, kde se natáčí divácky oblíbený seriál ZOO. Také zde objevíte unikátní chov psů hyenovitých a také hyen skrnitých.

Otevírací doba ZOO a Safari v Dvoře Králové

Hlavní sezóna (14.května – 30.září)9:00 – 18:00 (vjezd do safari je do 17:15)
Zimní sezóna (1.října – 31.dubna)  9:00 – 16:00
Vánoční ZOO (18.12 – 2.1.)9:00 – 18:00

ZOO má otevřeno každý den od 9:00 včetně víkendů i svátků.

V zimní a Vánoční sezóně je Safari uzavřeno a vstup je možný pouze do ZOO. 

Po zavírací době safari parku zůstávají otevřené některé pavilony, návštěvníci, kteří už v areálu jsou je tak mohou využít. Některé pavilony mají otevřeno dokonce do 20:00, do 21:00 a některé až do 22:00 – například Pavilon hrošíků nebo Pavilon okapi v hlavní sezóně. 

Pavilon tropických bažin je v hlavní sezóně otevřen od 9:00 do 22:00

Vstupné do ZOO a Safari ve Dvoře Králové

Vstupenky do ZOO a na Safari je možno koupit online i na místě. Při koupi vstupenek online budou ceny nižší. Online vstupenky si můžete zakoupit na webových stránkách ZOO, ke vstupu do areálu Vám stačí QR kód v mobilu nebo si je můžete vytisknout ve velikosti A6, tak aby se mohly načíst ve čtečce turniketu, přijdou vám do mailu a nebo se vám zobrazí přímo na stránce hned po zaplacení.

Když si kupujete vstupenky online je třeba vybrat konkrétní datum návštěvy. Výhodou při nákupu vstupenek online je kromě nižší ceny i vstup pro psa zdarma.

Jízdné na SafariBus a Afrika truck je možné zakoupit jedině na místě. Africké a Lví safari je v provozu pouze v hlavní sezóně tedy od května do října, pokud chcete do Safari autem, kupujte si lístky pouze na tyto měsíce, a zároveň pokud chcete do Safari vlastním autem, je třeba, aby každý pasažér auta měl zakoupený vlastní lístek do ZOO. 

Ceny při koupi vstupenek na místě

Hlavní sezóna
(květen- září)
Zimní sezóna
(říjen – duben)
Vánoční ZOO
Dospělí 270 Kč200 Kč130 Kč
Děti 3-15 let210 Kč130 Kč90 Kč
Pes100 Kč100 Kč100 Kč
Automobil370 Kčzavřenozavřeno
Elektromobil/Hybrid180 Kčzavřenozavřeno
Děti do 3 let, doprovod ZTP+P, řidiči autobusů, nevidomí, doprovod školních skupin (nad 15 osob 1 doprovod) zdarmazdarmazdarma
Platba kartou z plného vstupného10% sleva z plného vstupného
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1-9 dětí)Dospělý 240 Kč
Dítě 190 Kč
Dospělý 180 Kč
Dítě 110 Kč
Dospělý 110 Kč
Dítě 70 Kč
Studenti do 26 let, senioři – s platným průkazem210 Kč110 Kč90 Kč
Držitelé průkazu ZTP, ZTP+P50% sleva ze vstupného, lze zakoupit pouze na místě

Ceny při koupi vstupenek online

Hlavní sezóna
(květen – září)
Zimní sezóna
(říjen – duben)
Vánoční sezóna
Dospělí220 Kč160 Kč110 Kč
Děti 3-15 let, studenti a senioři s platným průkazem180 Kč100 Kč80 Kč

Je možné platit platební kartou?

Ano, na pokladně i v suvenýrech i v občerstvení lze platit platební kartou kartou.

Cesta

Safari Park Dvůr Králové se nachází na severovýchodě Čech v okrajové části města Dvůr Králové nad Labem. Adresa je Štefánikova 1029, Dvůr Králové nad Labem. Přímo ve městě je ZOO dobře značena. U ZOO najdete velké parkoviště, které je pro návštěvníky zdarma.

Cesta ze západních a jižních Čech povede nejlépe přes Prahu, když projedete přes Prahu z východního okraje Prahy vám cesta po D11 potrvá něco přes hodinu. 

Pokud chcete využít veřejnou dopravu, můžete přijet vlakem, do Dvora Králové jezdí spoje z Pardubic, Hradce nebo Liberce.  Vlaková stanice se nachází asi 4 km daleko od ZOO, pro přepravu přímo do ZOO můžete využít místní hromadnou dopravu a ze zastávky Dvůr Králové nad Labem,žel.st. přejet do stanice Dvůr Králové nad Labem, ZOO. Jízdenky na MHD lze zakoupit přímo u řidiče, za dospělé 14 Kč, děti 6-18 let, studenti a senioři zaplatí 7 Kč, do 6ti let a od 70 let je MHD v tomto městě zdarma. 

Parkování v ZOO a Safari ve Dvoře Králové

Parkování pro návštěvníky areálu je zdarma.

Pozor si dejte před vjezdem do ZOO zejména pokud jedete směrem z centra Dvora Králové, velké cedule Parkoviště vás bude navádět abyste odbočili doprava, ale toto není oficiální parkoviště ZOO a je zde účtován poplatek 50 Kč za auto.

Oficiální parkoviště najdete o pár metrů dále, když odbočíte vlevo (pokud jedete z centra Dvora Králové).

Takto vypadá správná odbočka na Parkoviště Safari Parku Dvůr Králové v roce 2022

Jídlo a pití

V areálu jsou dvě větší restaurace, které jsou otevřeny celoročně.

Jedna je hned u vchodu, Restaurant Kibo, který má dvě patra. V dolní části jsou v nabídce rychlá jídla jako hranolky, smažený sýr nebo klobásu a točené i balené nápoje a další drobné občerstvení, v horním patře pak můžete ochutnat místní pizzu a pastu. Sezení je na venkovní terase.

Druhá restaurace je samoobslužná restaurace U Lemura, který nabízí domácí hotová jídla, je zde dostatek míst k sezení uvnitř i venku.  

Specialitou je pak Safari pivovar se zde vyráběným pivem, část výtěžku ze zde prodaných piv jde přímo na podporu nosorožců, součástí pivovaru je i restaurace s obsluhou nabízející africké speciality a možnost sezení na venkovní terase. 

V zadní část zahrady pak najdete Steak house s nabídkou steaků nebo ryb. 

Restaurace U Lemura
V restauraci U Lemura
Steak House
Restaurant, Cafe& Ice Cream KIFARU

V sezóně je navíc otevřeno mnoho stánků s občerstvení, sladkostmi (cukrová vata, lízátka, perníky), nápoji nebo kávou. Narazíte na ně téměř na každém rohu a kdybyste je přeci jen hledali, jejich úplný seznam najdete na plánku. 

V Café Twiga u vnitřního výběhu žiraf najdete domácí trdelníky.

Jedno z občerstvení, Hyena food, se dá navštívit i po opuštění areálu zahrady a brzy tu bude dokonce drive-thru. 

Stáčené nápoje nebo třeba ledovou tříšť dostanete do zálohovaných kelímků s motivem Safari Parku, záloha na kelímek je 40 korun, kelímek si můžete po vypití nápoje buď nechat jako suvenýr nebo ho vrátit. 

Nabídka restaurace Kibo
Dole občerstvení Kibo, nahoře Pizza
Ledová tříšť
Hranolky
Smažený sýr s hranolkami
Food& drink Tembo
Cafe& ice cream Kibo

Vyžití pro děti

Celý areál je k dětem velmi přátelský. Hned u vstupu nepřehlédnete velké lanové hřiště, kde se děti zabaví na několik desítek minut, když je nezastavíte.

V areálu je také vláček u Dikobraza, neminete ani zvířecí farmu kde můžete zvířátka i pohladit, další lanový hrad je u výběhu lvů. Prolézačku neminete ani u žiraf při cestě na pěší safari. V neposlední řadě je dětské hřiště i u restaurace U Lemura.

Po cestě na pěší safari je lanový park mezi korunami stromů, což už je spíše pro starší děti.

V ZOO dále najdete i přebalovací pulty, jsou znázorněny v plánku, dětské koutky a další informační tabule s zajímavostmi pro děti. 

Lanové hřiště
Vláček u dikobraza
Kontaktní ZOO

Co se natáčelo v Safari Park Dvůr Králové? 

Tento Safari park je hlavním dějištěm divácky oblíbeného seriálu na televizi Prima ZOO. Trička podobná těm ze seriálu je možné zakoupit si v místním ZOOshopu. 

Úložné boxy

U výběhu hyen je skvělá možnost si ve skříňkách odložit a uzamknout své věci, které si na konci návštěvy můžete vyzvednout. Pozor, abyste na ně nezapomněli. 

Je možné si zde koupit suvenýry?

Na začátku ZOO naproti velkému dětskému hřišti je ZOOshop, kde prodávají plyšáky, magnety, pohledy, turistické vizitky, známky nebo také oblečení či modely zvířat.

Jako suvenýr si můžete odnést i kelímek, který se prodává v občerstvení a můžete si do něj koupit i něco k pití. 

Jsou zde veřejné toalety?

V areálu je několik toalet, toalety nejsou zpoplatněny. Jejich přesné rozmístění najdete na plánku, jenom nepočítejte s tím, že je naleznete u každého občerstvení. Ale je jich dostatek. 

Lze místo navštívit se psem?

Ano, vstup do areálu se psem je povolen, pouze některé konkrétní expozice jsou pro psy zakázány. Vstupenka na místě pro psa stojí 100 Kč, když si budete kupovat lístky online vstup pro psa získáte zdarma.

Je dovoleno používat v ZOO fotoaparát nebo dron?

Focení je v areálu dovoleno, fotit byste měli bez blesku s ohledem na zvířata, v některých částech je focení s bleskem vysloveně zakázáno. Používání dronů je v celém areálu zakázáno

Slon africký

Večerní safari

Jedinečný zážitek  můžete zažít každý den během letních prázdnin, v pátek a v sobotu během června a září, Ve 20:00 nebo ve 21:00  od restaurace Kibo odjíždí Safribus na večerní safari. Vstupenky je možné zakoupit v přízemí restaurantu. Cena večerního safari je 210 Kč pro dospělého, 170 Kč pro děti, seniory a studenty.

Akce

Safari park Dvůr Králové po celý rok pořádá různé akce například Africké dny v srpnu nebo Týden duchů v říjnu. Před návštěvou se proto podívejte na webové stránky ZOO, abyste věděli, jestli se zrovna nějaká akce v tu dobu nekoná. 

Jeden z východů ze ZOO

Ubytování

V ZOO je možnost ubytování buď v hotelu Safari Lodge 3* Superior nebo v Safari kempu. Hotel je součástí hlavní budovy, která je dominantou Safari Parku, celou dobu zde budete obklopeni kouzelnou africkou atmosférou. Při ubytování v Safari kempu máte zase možnost stále pozorovat africkou faunu.

Ubytování bývá často úplně vyprodané, rezervaci je třeba udělat i několik měsíců dopředu.

Vstupné, otevírací doba a další informace jsou platné k roku 2022.