Rozhledna Koráb

Koráb je vrchol Chudenické vrchoviny o výšce 773 m.n.m., na němž najdete stejnojmennou rozhlednu a chatu. Rozhledna zároveň slouží jako vysílač pro okolí. Koráb svou výškou převyšuje okolí a tak skýtá krásný výhled do okolí. 

Co tam najdete?

V cíli najdete jako dominantu 50 metrů vysokou rozhlednu s jednou vyhlídkovou plošinou. Rozhledna je z ocelové konstrukce opláštěná plechem. Na vrchol rozhledny vede 144 točitých pevných schodů.

Zastřešená vyhlídková plošina je umístěná 29 metrů nad úrovní povrchu a je podepřena trubkovou konstrukcí. Plošina je zasklená a většina oken se nedá otevřít, občas se může stát, že kombinace vlhka a tepla způsobí, že nahoře bude nepříjemný vzduch a okna budou zamlžená, ale většinou alespoň nějaké místo k výhledu a fotce okolí najdete.

Rozhledna byla postavena v roce 1992 na místě původní dřevěné rozhledny ze začátku 20.století. 

Výhled z rozhledny je na nedalekou Kdyni, město Domažlice, zříceninu Nový Hernštejn, Rýznberk, dále na Šumavu, Český les, Čerchov nebo Přimbu. Nahoře na vyhlídkové plošině je i pár laviček a stupínků, které vám zde rozhodně zpříjemní návštěvu, umožní lepší rozhled i dětem nebo i klidné posezení. 

Výhled na Kdyni

Vedle rozhledny najdete chatu Koráb. Chata má stejnou provozní dobu jako je otevírací doba rozhledny. Má celoroční provoz a v nabídce této chaty je vedle možnosti ubytování také občerstvení včetně stáčených a balených nápojů nebo teplého jídla, dále zde nabízí drobné suvenýry.

Chcete-li jít nahoru na rozhlednu je třeba navštívit chatu a jít si tam koupit vstupenku. Zároveň Vám zde zapůjčí klíče od rozhledny, které pak zase v chatě vrátíte.

Horská chata Koráb

Otevírací doba rozhledny Koráb

Letní sezóna (1.6. – 31.8.)Mimo hlavní sezónu (1.9. – 31.5.)
pondělí 12:00 – 18:30zavřeno
úterý10:00 – 19:3011:00 – 18:30
středa10:00 – 19:3011:00 – 18:30
čtvrtek10:00 – 19:3011:00 – 18:30
pátek10:00 – 19:3011:00 – 18:30
sobota10:00 – 19:3011:00 – 18:00
neděle10:00 – 18:0011:00 – 18:30

Vstupné na rozhlednu Koráb

Dospělí20 Kč
Dítě10 Kč
Informační tabule o výhledu nahoře na rozhledně
Příchod na vyhlídkovou plošinu

Jídlo a pití v okolí

Pod rozhlednou je horská chata Koráb s celoročním provozem, kde je možné zakoupit občerstvení. V nabídce jsou balené i stáčené nápoje, dále také káva, čaj, z jídel pak hlavně smažená jídla včetně hranolek nebo třeba utopenci. Jako odměna po výšlapu je to ideální.

Sezení je možné uvnitř, v letních měsících je tu navíc venkovní terasa. 

Jak se dostat na rozhlednu Koráb?

Cesta autem z Prahy po D5 a dále přes Přeštice a Klatovy potrvá necelé 2 hodiny. Z Českých Budějovic cesta přes Strakonice a Horažďovice zabere přes 2 hodinky. Podobnou dobu trvá i cesta z Karlových Varů přes Mariánské lázně a Bor. Problémy s parkováním zde mít nebudete, možností je spousta. 

Pokud chcete využít veřejnou dopravu, je třeba najít autobus jedoucí do Kdyně a odtud se vydat pěšky, na rozhlednu je to asi 3,5 km samozřejmě do kopce. Autobus do Kdyně jezdí buď z Domažlic, kam lze dojet vlakem z Plzně, úsek z Domažlic do Kdyně trvá jen asi 15 minut. Další možnost autobusu do Kdyně je z Klatov, kam se lze také pohodlně dostat vlakem z Plzně nebo i z Prahy.  Autobus Klatovy > Kdyně jede přes půl hodiny. 

Cesta na kole například z Kdyně je možná, na rozhlednu vede asfaltová cesta, ale kopec na vrchol je dlouhý a v určitých částech i prudší. Trasa na kole je lepší pro zkušenější cyklisty.   

K rozhledně vede z Kdyně žlutá turistická cesta, pokud zastavíte na parkovišti U Sloupku na žlutou trasu se napojíte po cestě.

Parkování

Pro návštěvníky horské chaty je možnost parkování přímo u rozhledny. Dále můžete zaparkovat auto v nedaleké Kdyni a odtud se vydat pěšky po žluté. Další možnost nabízí parkoviště Na Hájovně odkud je to na rozhlednu asi 2,7 km a projdete se asi 40 minut.

Blíže je pak parkoviště U Sloupku neboli parkoviště Němčice, z tohoto parkoviště je to asi 1 km po zelené a od rozcestí po žluté turistické značce, cesta je příjemná asfaltová a s kočárkem lze pohodlně zvládnout, jen pozor na projíždějící auta.

Parkoviště U Sloupku
Rozcestí U Sloupku

Dají se zde koupit suvenýry?

Drobnosti jako magnetky, turistické známky nebo pohledy se dají zakoupit v místní chatě. 

Je toto místo vhodné pro zimní procházku?

Rozhodně ano, chata má celoroční provoz a cesta k chatě vede příjemným terénem, který je zvládnutelný i v běžných zimních měsících. 

Lze místo navštívit se psem?

Na místo se dá dojít se psem, na rozhlednu na výstup točitým schody brát psa nedoporučuji. 

Lze jít na místo s kočárkem?

Na vrchol Koráb lze s kočárkem dojít, záleží na tom odkud se vydáte, ale cesta k rozhledně je po příjemné asfaltovce. Na rozhlednu pak vede 144, takže tam s kočárkem bohužel neuspějete. 

Ubytování v chatě

V chatě je možnost se nechat ubytovat po celý rok. Na přespání a cestování po okolí je toto místo ideální. Pokoje nemají vlastní sociální zařízení.

Ceník ubytování

1 noc250 Kč / noc
2-4 noci200 Kč / noc
5 a více nocí180 Kč / noc
Pes100 Kč / noc

Případně je k dispozici také apartmán s vlastním sociálním zařízením pro 2 osoby 600 Kč/noc, pro 4 osoby 1000 Kč/noc.