Rozhledna Bolfánek

Bolfánek je zděná rozhledna na vrchu Žďár (583 m.n.m.), která se nachází v blízkosti městyse Chudenice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Na rozhlednu vede 138 schodů a je vysoká 45 metrů.

Rozhledna je chráněna jako kulturní památka. Nyní je tu sice rozhledna, ale dříve tu býval kostel zasvěcený bavorskému světci Wolfgangovy. 

Rozhledna dostala název zdrobnělinou počeštěná jména Wolfganga. Pověst říká, že Wolfgang šel pěšky z Řezna do Prahy, kde nechal vysvětit prvního pražského biskupa, cestou zpět se zastavil na návrší u Chudenic, kde přenocoval a založil kostel. Kostel se stal cílem náboženských poutí.

V roce 1810 byl kostel zbořen a zůstala jen věž. V roce 1845 byla věž změněna do současné podoby. Po zakladateli je zde prý stále zachován otisk hole sv.Wolfganga, otisk vznikl, když se Wolfgang loučil s Chudenickým lidem, kámen má prý léčivé účinky.

Rozhledna Bolfánek.

Návštěvu rozhledny Bolfánek a okolního areálu doporučuji spojit s návštěvou Americké zahrady u Chudenic a Kvapilových jezírek, což jsou místa nalézající se v okolí vrchu Žďár, všechny jsou spojené příjemnými přírodními cestami a přehledně značené směrovkami, takže se zde neztratíte a trefíte do toho cíle, který si vyberete.

Rozhledna Bolfánek z dálky.

Co na místě najdete?

Na vrcholu vrchu Žďár samozřejmě nepřehlédnete nejvyšší dominantu Chudenicka a to zděnou 45 metrů vysokou rozhlednu. 

Na rozhlednu ve přes 130 schodů, cestou jsou 3 mezipatra na odpočinek, schody jsou zatočené, ale jdou dobře vyjít, je posledních asi 10 schodů je trochu prudších, ale máte vedle sebe zábradlí a dají se krásně vyjít.

Poslední úsek schodů

Vedle rozhledny je malá kaplička, zvaná Šlépějová kaple. V okolí rozhledny jsou nyní také přístupné pozůstatky a základy bývalého kostela. Pod kapličkou je pak malý výklenek s kusem skály ve kterém je štěrbina, ke které se váže zajímavá pověst. Až se štěrbina rozšíří tak, že se do ní vejde těhotná žena, otevřou se brány pekelné a nastane konec světa. Chcete si zkontrolovat, jak je velká? Neváhejte tam vyrazit. 

Skála z pověsti
Rozhledna se základy kostela
Příchod k rozhledně z parkoviště u hřbitova

Když vystoupáte na rozhlednu, naskytne se vám odměna ve formě krásného kruhovitého výhledu na všechny světové strany. Rozhledna skýtá výhled na Šumavu, uvidíte rozhlednu Svatá Markéta, Čerchov nebo Koráb, dále výhled na Český les, za dobré viditelnosti je vidět i Radyně, Plzeň, Brdy i Krušné hory nebo vrcholky Alp.  

Otevírací doba rozhledny Bolfánek

březen,dubenvíkendy, svátky 11:00 – 18:00
květen,říjenvíkendy, svátky 10:00 – 18:00
červen, záříúterý – neděle, svátky 10:00 – 18:00
červenec, srpenpondělí – neděle 10:00 – 18:00
listopadvíkendy, svátky 11:00 – 16:00

Za nepříznivého počasí a špatné viditelnosti může být rozhledna uzavřena. 

Vstupné na Bolfánek

Dospělí40 Kč
Děti, senioři, ZRP, studenti25 Kč

Zpoplatněn je pouze vstup na rozhlednu. Do kapličky, na základy kostela a na kulisy divadelního představení Chudenická Rusalka bledá se můžete podívat bez vstupenky. 

Cesta na Bolfánek

Nejlepší způsob dopravy sem je autem. Parkování sice není úplně přímo u rozhledny ale je kousek a z parkoviště sem vede pohodlná necelý jeden kilometr dlouhá cesta. Cesta autem ze západního okraje Prahy trvá asi hodinu a půl. 

Využít pro cestu veřejnou dopravu je náročné, využít můžete některý z autobusů jedoucí do Chudenic, zde vystoupit a k rozhledně dojít pěšky po modré turistické značce asi 1,5 km.

Autobus jedoucí do Chudenic staví například v Holýšově (autobus 450822), popřípadě využít stejné číslo autobus ale v opačném směru a to můžete jet z Klatov, do Klatov je možné dojet vlakem. Do cíle lze dojet i na kole, cesta na kole například z Klatov je vhodná pro zkušenější cyklisty. 

Cesta k rozhledně vede po modré turistické značce
Prudší cesta z parkoviště u zámku Lázně
Směrovky na rozhlednu

Parkování

Pod rozhlednou jsou 2 parkoviště, ze kterých si můžete vybrat. Obě parkoviště jsou v lese, což pomůže v létě a auta se tak tolik nerozpálí. Jedno parkoviště je u místního hřbitova, na něj se dostanete odbočkou z Chudenic, projedete krátkou alejí a v lese najdete Parkoviště sv.Anny. Z toho parkoviště vede delší ale příjemnější cesta, má necelý 1 km, doporučuji tuto cestu využít zejména pokud cestujete s malými dětmi nebo s kočárkem, tuto cestu také využijte přijíždíte-li na kole. 

Druhé parkoviště pak najdete u zámku Lázeň. Cesta z Parkoviště k rozhledně u zámku Lázeň je po modré turistické značce asi 0,5 km a je zakončena poměrně prudším stoupáním, pro kočárky a malé děti tuto cestu nedoporučuji. 

Je zde možnost koupit si suvenýry?

V pokladně u rozhledny je možné zakoupit si suvenýry jako pohledy, turistické vizitky nebo turistické známky. V Hostinci ani v blízkém okolí Bolfánku jiné suvenýry nenajdete. 

Jídlo a pití

U rozhledny najdete Výletní Hostinec Na Poustevně, kde se můžete občerstvit studenými i stáčenými alkoholickými i nealkoholickými nápoji, místo dále nabízí i teplou kuchyni. Najdete tu poctivé mezinárodní pokrmy, hostinec má stálý jídelní lístek i  speciality. Na stálém menu najdete například mexické burrito, grilovaný hermelín, zeleninový salát nebo přírodní kuřecí řízečky pro děti. V nabídce najdete i polévky a dezerty. Také si zde můžete dát čaj nebo kávu. 

Posadit se můžete vevnitř, v dobrém počasí i na venkovní terase. Přes léto je otevírací doba hostince ve všední dny kromě pondělí od 11:00 do 17:00, o víkendech od 11:00 do 18:00. 

Hostinec Na Poustevně

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Na rozhlednu vedes 130 schodů a jiný přístup nemá, přímo na rozhlednu se tak určitě s kočárkem nedostanete, ale dojít k rozhledně lze. 

Lze jít do areálu se psem?

Do areálu ano, na rozhlednu ale raději vyrazte bez vašich čtyřnohých miláčků. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ano, před rozhlednou jsou dvě kadibudky, normální toalety pak najdete ve Výletním Hostinci pod rozhlednou. Toalety zde nejsou zpoplatněné. 

Ubytování

Hostinec Na Poustevně nabízí i možnost celoročního ubytování, má ubytovací kapacitu 12 osob, pokoje s vlastním sociálním zařízením a společnou kuchyňkou a možností stravování se v Hostinci. V rámci ubytování je k dispozici internet, projekční audio systém, parkování přímo u Hostince, venkovní posezení i ohniště. 

Areál zde nabízí možnost uspořádání oslav, firemních teambuildingů, třídních srazů, oslav narozenin, svateb ve Šlépějové kapličce i venku v prostranství, setkání různých spolků a dalších různých akcí. 

Cena ubytování je 550 dospělá osoba/noc, 450 Kč dítě/noc. Při pobytu pouze jednu noc je k ceně 20% přirážka, při pobytu déle než 3 noci 20% sleva. Rezervaci provádějte přes email nebo telefon s dostatečným předstihem alespoň týden předem.  

Akce v areálu Bolfánek

V roce 2013 byl vedel rozhledny vybudován nový přírodní amfiteátr a tak v posledních letech v areálu Bolfánek pořádá mnoho kulturních akcí, aktuality o akcích najdete na facebookových stránkách areálu Bolfánek.

Akce pořádá hlavně občanské sdružení Otisk. V srpnu 2022 to byl například lesní letní ples, který měl skvělé ohlasy, dále se tu pořádají různé koncerty či divadelní představení s osobitou atmosférou.

Chudenická Rusalka

Představení Chudenická Rusalka bledá se hrálo ve zdejším areálu v roce 2013, nyní už se představení nehraje, ale hra byla tolik oblíbená, že zde zůstaly kulisy a vzniklo tu pět zastavení, které divadelní hru a jejího autora Jaroslava Kvapila. Uvidíte zde jezírko, chatrč ježibaby, zámek, tajemný les, měsíc vše spolu s informačními panely, kde najdete více či méně známé repliky vztahující se k danému místu. Přesto, že opera Rusalka se hraje po celém světě, není nad to připomenout si ji na místě, kde vznikla kde skutečně víla Rusalka žije a kde se do ní Jaroslav Kvapil zamiloval. 

Další místa připomínající tohoto známého autora a jeho Rusalku jsou nedaleko ležící Kvapilova jezírka a jezírko Rusalčino. 

Stanoviště Jezírko
Vchod na ochoz rozhledny
Výhled z ochozu rozhledny