Americká zahrada u Chudenic

Americká zahrada byla založena v roce 1828, jedná se o chráněné území v okrese Klatovy nedaleko městyse Chudenice o rozloze asi 1,68 ha. Je to velmi unikátní a jedinečné místo díky své zachovalosti, stáří a roustoucím druhům dřevin, které jinde v Česku na jednom místě nenajdete.

Jedná se o arboretum, kde můžete objevit přes 200 druhů listnatých a jehličnatých dřevin, hlavně ze Severní Ameriky ale i z Asie či Evropy. Areál byl vyhlášen za chráněné území v kategorii Národní přírodní památka.

Americká zahrada

Doporučuji návštěvu tohoto místa spojit s návštěvou rozhledny Bolfánek a procházkou kolem Kvapilových jezírek nebo Rusalčina jezírka, zajímavých míst, která se všechna nachází kolem vrchu Žďár. Zahrada má 2 vstupy a tak můžete přijít, z které strany se vám to bude hodit a nemusíte zahradu obcházet.

Procházka po zahradě vám zabere od 15 minut po hodinu, podle toho, jak moc budete zkoumat jednotlivé dřeviny a cedulky. Od návštěvy tohoto místa můžete tak očekávat procházku nádherným upraveným parkem s příjemnou atmosférou během které objevíte dřeviny, které jen tak někde jinde neuvidíte a můžete je prozkoumat a udělat si také třeba nějakou pěknou fotečku. 

Vstup

Co v zahradě najdete?

Černínova douglaska

Jedná se o nejucelenější soubor dřevin z území Severní Ameriky v České republice. Některé unikáty se dochovaly až z dob založení zahrady a jsou tak téměř již 200 let staré. 

Mezi zajímavé dřeviny, které můžete objevit, patří Douglaska tisolistá, Dřín květnatý, Liliovník tulipánpokvětý celolistý se žlutými květy ve tvaru tulipánů, Zerav obrovský nebo také Zerav japonský. Dále tu nepřehlédnete Černínovu douglasku, což je unikátní strom mimořádných rozměrů (výška 39 metrů, obvod 5 metrů), který je nyní starý už přes 180 let a je pojmenovaná po zakladateli místního arboreta. Patří mezi 1 ze 3 nejstarších Douglasek Evropy. Celkem tu ale najdete přes 300 kusů dřevin. 

Vstupné

Zdarma. – Vstup do Americké zahrady není zpoplatněn.

Otevírací doba

24 hodin denně. Zahrada je volně přístupná, dostanete se tam kdykoli.

Jak se do Americké zahrady dostat?

Nejlepší způsob dopravy sem je autem. Parkování sice není úplně přímo u zahrady ale je kousek a z parkoviště sem vede pohodlná asi jeden a půl kilometru dlouhá cesta. Cesta autem ze západního okraje Prahy trvá asi hodinu a půl.

Využít pro cestu veřejnou dopravu je náročné, využít můžete některý z autobusů jedoucí do Chudenic, zde vystoupit a k rozhledně dojít pěšky. Autobus jedoucí do Chudenic staví například v Holýšově (autobus 450822), popřípadě využít stejné číslo autobus ale v opačném směru a to můžete jet z Klatov, do Klatov je možné se dostat vlakem.

Do cíle lze dojet i na kole, cesta na kole například z Klatov je vhodná pro zkušenější cyklisty.

Parkování

Zaparkovat můžete buď na parkovišti svaté Anny u místního hřbitova nebo na parkovišti u zámku Lázeň, a poté vás čeká asi 1,5 km dlouhá procházka místním lesem, jděte podle směrovek, které vás dovedou až přímo do zahrady.

Můžu sem jít se psem?

Ano, vstup se psy je možný.

Lze jít na místo s kočárkem?

Ano, cesta z parkoviště je sice přírodním terénem, ale je pozvolná, široká a krásně upravená. A upravené jsou i cestičky přímo v Americké zahradě.

Jídlo a pití

Americká zahrada je opravdu jen oplocená část lesa, kde najdete jiné a vzácné druhy dřevin než v okolním neoploceném pozemku, kde je krásný ale běžný les. Nejsou tu tedy bohužel žádné automaty ani kiosky ani restaurace. Nejbližší stravovací zařízení je u rozhledny Bolfánek Výletní Hostinec Na Poustevně, který je asi 20 minut klidnou chůzí.

Můžete se zde občerstvit studenými i stáčenými nápoji, dát si kávu nebo třeba zmrzlinu a také se tu můžete dobře najíst a dát si polévku i hlavní chod a na závěr i dezert. Sezení je možné venku i vevnitř.

Jsou zde veřejné záchody?

Ne, přímo v okolí Americké zahrady žádné toalety nejsou. Nejbližší toalety najdete u rozhledny Bolfánek nebo ve Výletním Hostinci, který je hned vedle Bolfánku. Tyto toalety nejsou zpoplatněné.