Jak se dostat na letiště v Praze?

V září 2022 jsem se vydával na plánovanou cestu do Španělska a v plánu bylo že poletíme letadlem. Jelikož necestuji tak často, tak jsem se rozhodl připravit článek, který čas od času aktualizuji když někam poletím na téma Jak se dostat na letiště v Praze? Doufám že vám pomůže.

Podívám se primárně na dvě cesty a to jak se dostat veřejnou dopravou a jak se dostat vlastním autem, protože to mi přijde jako dvě nejčastější cesty, které většina cestovatelů volí.

Kromě tohoto článku doporučuji přečíst i ten s
Tipy na odlet z Letitě v Praze.

Na letiště chci veřejnou dopravou

MHD

Na letiště se můžete dostat dvěma autobusy, které pak navazují na metro a to jsou autobusem 100 ze Zličína (na metro B – žluté) a autobusem 119 z Nádraží Veleslavín (na metru A – zelené). A ještě přes den se dá dostat na letiště autobusem 191 ze zastávky Na Knížecí která je na Andělu. V případě že chcete jet z hlavního nádraží tak existuje linka AE (airport express) která jezdí v intervalu 30 minut.

Pro plánování cesty doporučuji plánovat v jízdních řádech od Seznamu. Takže na nádraží se dá pohodlně dostat z každého metra, takže bydlíte-li na metru nebo v okolí metra tak na letiště se dokážete dostat těmito cestami pod hodinu (hodinu a půl) úplně s přehledem.

V noci pak jezdí autobusy 907 >> Báně a autobusy 910 >> Na Beránku. Ale v případě že musíte na letiště v noci tak je podle mě lepší se domluvit s někým že vás vyzvedne a nebo v případě že potřebujete po Praze tak se nechte odvést taxíkem o čemž budu psát níže.

Zde ještě schéma zastávek, které jsou na letišti. Jak vidíte tak z každého autobusu lze vystoupit pohodlně jak před Terminálem 1 tak před Terminálem 2.

Zdroj: Doprava na letiště PID

Taxi

V případě že bydlíte v Praze a je pro vás cesta MHD moc komplikovaná (mnoho přestupů,…) nebo se rozhodnete že nechcete jat přes výše zmíněné MHD tak je zde ještě cesta pomocí Taxi.

Co se týče Taxi tak bych vám doporučil využít cestu přes aplikace Uber, Bolt nebo české Liftago. Důvod je ten že již dopředu budete znát cenu, kterou za cestu zaplatíte a můžete platit kartou. Klasické taxíky jsem nikdy pro cestu zatím nikdy nevyužil, takže nemohu říct jestli se to vyplatí či nikoliv.

Na letiště chci jet vlastním autem

V případě že chcete jet na letiště autem tak je důležité si rozmyslet jestli na letišti budete chtít parkovat a nechávat tam auto nebo jestli se s někým domluvíte aby vás tam hodil a následně jel domů.

Parkování na letišti v Praze

Na letišti v Praze je celkem 9 placených parkovišť, které se rozlišují na základě toho jak dlouho na nich chcete / budete parkovat. Reálně jsou zde 3 kategorie:

  • expresní (na minuty)
  • krátkodobé (na hodiny)
  • dlouhodobé (na dny)

V případě že jedete jen na otočku a vezete své přátele na letiště / z letiště tak pokračujte níže.
Detailněji tam popisuji kde zaparkovat a co případně dělat.

V případě že jedete na delší dobu mimo zahraničí a nejste s nikým domluveni že vás vyzvedne tak doporučuji využít parkoviště Smart (světle modré), kde lze parkovat od 1290 Kč za 8 dní nebo lze využít i parkovací dům Comfort (zelené) s cenou od 1690 Kč za 8 dní. Nevadí-li vám cestování MHD tak lze parkovat na parkovišti Holiday (žluté) které je u zastávky „u hangáru“ s cenou od 990 Kč za 8 dní s tím že přeprava do terminálu bude autobusem MHD.

Za mě doporučuji využít Comfort (zelené) v případě že vám nevadí si zaplatit více peněz. Nebo doporučuji zlatou střední cestu na Smart (světle modrém) je to ještě relativně blízko, takže za mě se to vyplatí.

Co je ale důležité je dobré neřešit parkování až pár dní před odletem nebo neřešte vše na místě. Podívejte se na rezervační systém a budete mít levnější parkování a zároveň jisté místo. To platí pro dlouhodobé parkování – pro krátkodobé toto není potřeba.

Kde si zkrátit čas při čekání na rodinu/přátele

V případě že jedete jen na otočku a někdo vás má na letišti jen „vysadit“ tak se bavíme o „expresním“ parkováním (šedivé) které jde buď před Terminálem 1 (dole) nebo před Terminálem 2 (nahoře u odletů). Parkování je zde na 15 minut zdarma 1x za den, takže v případě že vezete někoho na odlet tak vám toto bohatě postačí.

V případě že jedete pro někoho o kom nevíte jestli už přistál tak by vám toto parkování nemuselo stačit a možná budete potřebovat parkovat na parkovištích Economy (oranžové) před terminálem 2 (dole) nebo v parkovacím domě Comfort (zelené), které je spojené s terminálem 2 lávkou.

Máte-li nějaký zájem o letadla tak si třeba čekání na přílet známých můžete počkat na letištním valu a pozorovat jak letadlo vašich přátel/rodiny přistává a následně můžete zkusit je nabrat na expresním parkovišti, ale nemusí se to vyplatit. Proto bych radši jel na Comfort parkoviště a pak šel na kávu do terminálu.

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.