Tipy na odlet z Prahy

Párkrát jsem teď na podzim letěl do zahraničí a sepsal jsem si pár tipů na odlet z letiště v Praze. Říkám si že by vám to mohlo pomoci proto jsem se rozhodl že s vámi mé tipy nasdílím.

1) Nastavení notifikace na váš let.

Dříve než se vydáte v den D na letiště tak si na webu prg.aero si najděte váš let, klikněte na tlačítko „hlídat“ a nastavte si SMS notifikaci ať vám chodí informace na telefon. Váš let si můžete nalézt na této stránce když zadáte destinaci vašeho letu a odlet…

Kde si nastavit notifikaci

… výhodou bude že vám pak na telefon budou chodit SMSky což se vám na letišti bude hodit abyste nemuseli neustále sledovat tabule. Takže pak dokážete rychle rozlišit jestli si můžete dát ještě jedno kafe nebo už opravdu musíte jít do východu.

Jak vypadají notifikace

Zároveň už jsem vypozoroval, že v případě že víme že v letadle poletí cca 200 lidí a nemáte fast boarding. Tak lze se do gate přesunout jakmile vám pípne SMSka, že byl zahájen nástup do letadla. Ale pozor jakmile se to stane fakt už to fakt většinou jede docela rychle. Jakmile vám pípne poslední výzva tak můžete utíkat.

2) Parkování a cesta na letiště

Na letišti v Praze je celkem 5 parkovacích domů. Na dlouhodobé parkování které je nejlevnější je žluté Parking Holiday, kde můžete stát 8 dní za cenu 890 Kč. Cesta k terminálům je sice 10 minut pěšky, ale můžete jet autobusem a tak se tam dostanete prakticky obratem.

Na téma cesty na letiště primárně pomocí MHD jsem napsal detailnější článek. Základem je abyste měli dostatek času. Rozhodně lepší než abyste dobíhali na poslední chvíli. Udělejte si vždy cestovní den hezký ať vším projdete v klidu. Nebojte se na letišti vždy je dostatek věcí, které můžete dělat a které ukážu níže.

TIP: Budete-li mít čas cestou na letiště tak se můžete zastavit na leteckém valu u Kněževes odkud můžete pozorovat letadla co jdou na přistání.

3) Kde si zkrátit čas před průchodem security?

Jakmile přijedete na letiště a budete-li tam dříve než je potřeba, tak si můžete zkrátit čas čekání na různých místech. V druhém patře terminálu T2 když přecházíte do T1 na vás čeká vyhlídková terasa ze které je vidět na letištní plochu. Na příletech v terminálu T2 naleznete výstavu historie letiště Praha. Případně můžete zajít do nějaké kavárny.

Měl jsem za to že byla vyhlídková terasa i nad terminálem 1, ale nějak ji teď nemohu najít. Co jsme ještě občas dělali je že když jsme měli opravdu hodně moc času tak jsme vyšli až do na střechu parkovacího domu Comfort odkud by mělo být vidět na letiště.

4) Security

Co se mi párkrát stalo bylo to že jsem při odletu z T2 čekal než jsme prošli security. Přijde mi že v novém systému se tam hromadí docela lidi. Proto jsem vyzkoušel při svém výletu do Barcelony tamní fast-track kdy jsem prošel letištěm strašně rychle a rád bych vám toto doporučil zařídit si i v Praze.

V době psaní článku je sice tato možnost kvůli provozním věcem uzavřená, ale předpokládám že během další sezóny toto již bude správně fungovat. Fast track v Praze stojí jen 150 Kč což za to že nebudete stát ve frontě je vynikající luxus. Rozhodně využiji.

5) Kde počkat na letadlo?

Z mé zkušenosti se vyplatí čekat na letadlo v nějaké z hospod. Rád trávím čas v hospodách, které jsou jak na terminálu 2 tak na terminálu 1 a kde si mohu dát v klidu pivko a nějaké teplé jídlo. Ano cena je vyšší než kdybyste šli do nějaké normální hospody, ale za ten luxus mi to stojí.

Většinou nakonec skončím v „Pilsner Urquell Original Restaurant“ a to jak v T1 i T2, restaurace jsou ve všech prstech, takže se jde rychle dostat kamkoliv. Možná jen kdybych odlétal z D1 až D6 stojánek tak bych hledal něco co je blíž.

Minimálně za mě je lepší sedět někde s jídlem a pitím než sedět na sedačkách v gate a čekat co se bude dít. Mohu toto doporučit i vám – určitě si cestu pak více užijete. 😉

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.