Z letiště do centra Barcelony

Na podzim 2022 jsem letěl do Barcelony na konferenci a rád bych se s vámi podělil o tipy jak se dostat z letiště do centra. Nenašel jsem totiž tolik zdrojů abych dokázal dobře odcestovat a Google Mapy stále dobře neumí navigovat v zemích kde je složitější dopravní systém, mezi které španělsko bezpochyby patří.

Článek je aktualizovaný a platí i pro léto a podzim 2023.

Tip: Čím se vydat?

Nejrychlejší cesta je autobusem (dostanete se do centra, ale platíte zvlášť). Metrem můžete jet na kartu Hola Barcelona, které trvá delší dobu, ale nemusíte zbytečně platit. Více níže…

Poslední aktualizace: 9. července 2023

O letišti v Barceloně

Letiště v Barceloně má dva terminály T2 a T1, bohužel nelze říct že přistanete vždy na jednom nebo druhém terminálu jako je to v Praze kde je dělení podle cílové destinace. Před příletem se totiž podívejte dopředu, kde bude váš let odbavován.

To lze zjistit na oficiálním webu když si vyfiltrujete letiště na přistání Arrivals: JOSEP TARRADELLAS BARCELONA-EL PRAT a Departures: PRAGA. Díky čemuž si odfiltrujete ty správné lety.

Když jsem do Barcelony letěl naposledy tak vidíte, že 15.11. letěla 3 letadla z Prahy a přilétají na různé terminály. Proto si najděte váš let (podle společnosti) a dopředu se podívejte kam přistanete.

Tabule příletů a terminál

Ono totiž letiště v Barceloně je rozdělené a terminály mají výstup na dvou rozdílných místech. Takže to na který přistanete ovlivní to jak se dostanete z letiště do centra. Respektive to ovlivní jak rychle se dostanete do cíle. Většina dopravních prostředků jezdí přes stejná místa.

Letiště v Barceloně má 2 terminály, které jsou oddělené

Jak se dostat z letiště?

Nejlépe mi v cizině a i v Barceloně fungovaly Google Mapy. Podstatné je vždy kam se chcete vydat. Z letiště vedou 2 typy spojů. První cestou je Aerobús Barcelona A1 nebo A2 a ten vás odveze z letiště do centra Barcelony na náměstí Španělska a na náměstí Katalánska.

Druhou cestou je Metro linka L9, který projíždí oběma terminály a následně se napojuje na linku L5 nebo na L3, které pak přojíždí prakticky celou Barcelonou a odkud se dá přestoupit kamkoliv.

Aerobús A1 nebo A2

Z každého terminálu Barcelonského letiště jezdí Aerobús který staví před terminálem a jede přes Plaza Espaňa až na Plaza Cataluna tedy přímo do centra. Autobusy jsou jasně azurové a lístek se v nich platí před nástupem…

Azurová barva je i na tabuly, která ukazuje kam až autobus jede.

… cena tohoto autobusu je okolo 5 euro na jednu cestu a platí se při nástupu. Bohužel na tyto cesty nelze použít městskou kartu, jelikož provozovatelem je soukromá společnost, která je jiná než ta která provozuje zbytek MHD.

Metro L9

Cestou zpět do Prahy jsem využil metro. Obecně za mě metro v Barceloně byla naprostá pohoda. Vše mi přišlo naprosto přehledné viz značení na levém obrázku níže. Kde vidíte jakými stanicemi linka jede a na obrázcích pak vidíte jaké přestupy na stanici jsou…

… a zároveň na druhém obrázku můžete vidět odpočet do dalšího vlaku metra. V lince na letiště je značení nejlepší, ale zase metro jede v rozmezí 7 až 10 minut. Zatímco časové značení na ostatních linkách vypadá hůře, ale zase linky jezdí častěji…

Značení metra v Barceloně
Odjezdy metra jsou značené

Za mě je metro spolehlivou cestou jak se v Barceloně dostat kamkoliv z letiště, když nechcete jet do přímého centra. V případě že chcete fakt do centra tak bych radši jel Aerobusem.

Karta Hola Barcelona

Podle všeho je v Barceloně několik městských turistických karet, které si můžete koupit a získáte tak slevy na různé památky nebo zdarma MHD. Existuje i karta, která je pouze na MHD a to Hola Barcelona, která nabízí zdarma cestování v MHD.

Tuto kartu si musíte koupit buď přes internet a následně si ji vyzvednout v automatu nebo na kiosku a platí se podle hodin, které chcete jezdit…

  • 48 hodin => 15,58 €
  • 72 hodin => 22,61 €
  • 96 hodin => 29,45 €
  • 120 hodin => 36,29 €

… hodiny se na kartě začnou odpočítávat jakmile ji jednou použijete. Karta by měla jít koupit na webu GetYourGuide a do e-mailu vám přijde potvrzení s číslem objednávky, které stačí následně ukázat v informačním kiosku na letišti nebo zadat do automatu a kartu dostanete obratem.

To nejlepší z Barcelony:

Karta jde samo sebou koupit až na místě, ale ochudíte se tak o 5% slevu. Při mé návštěvě jsem chtěl koupit až na místě abych si popovídal ve španělštině, ale jelikož jim nefungoval terminál tak jsem stejně na místě musel koupit kartu přes internet.

Závěr

Kdybych to měl zjednodušit a nějak zakončit. Podívejte se kam se potřebujete v Barceloně dostat a podle toho zvolte správnou cestu. Metro trvá déle, ale zase v něm lze jet klasickou kartou. Autobus stojí více, ale je rychlejší a odveze vás přímo do centra. A nebojte se ztratit se určitě neztratíte. Užijte si Barcelonu.

Jak si ještě užít Barcelonu?

Martin
Nevěnuji-li se něčemu u počítačů tak se snažím cestovat. Primárně v ČR, kde vždy rád navštívím Šumavu, České Švýcarsko nebo Český ráj. Ale občas se vydám do dalších končin ČR nebo za hranice. Hodně mě baví Španělsko, ale v hledáčku mám i Řecko a další země kam to chvíli letadlem trvá.